Конспект урока Посещение музея

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Конспект урока в 5 классе по теме «Посещение музея»

Тип урока: урок комплексного применения знаний, умений, навыков.

Основная цель: формирование речевых умений учащихся на ситуативной основе в рамках обозначенной темы.

Сопутствующие задачи:

- учить школьников полноценно пользоваться английским языком во всех видах речевой деятельности в разных сферах его применения (аудирование, говорение, чтение);

- способствовать формированию умений планировать своё коммуникативное поведение;

- создать условия для активного взаимодействия, развития аналитического и критического мышления.

-расширение и систематизация лексического запаса;

- совершенствовать навыки восприятия иноязычной речи на слух

- активизация в речи грамматического материала (умения задавать вопросы);

- активизация лексического материала в устной и письменной речи.

Прогнозируемый результат: предполагается, что к окончанию урока учащиеся смогут осознанно оценить роль английского зыка в современном мире, указать преимущества владения иностранным языком.

Развивающие цели:

— способствовать развитию интеллектуальной, эмоциональной, мотивационной сферы учащегося

- способствовать овладению учащимися основными способами мыслительной деятельности (сравнение, анализ, обобщение);

- расширение кругозора;

- развитие памяти и сообразительности

Воспитательные цели:

- Совершенствование навыков сотрудничества в ходе работы

- Формирование уважительного отношения к мнению других

- Формирование уважительного отношения к иноязычной культуре

Задачи для учащихся:

учиться высказывать свою точку зрения на английском языке;

учиться применять полученные знания на практике;

Методы: коммуникативный, интерактивный, проблемный.



Организационный момент, ситуативная обусловленность темы:

Good morning, everybody. Today we are going to speak about hobbies

Речевая зарядка. Предполагается найти ответ на вопрос What hobbies do you know? (прием «мозговой штурм»)

Фонетическая зарядка. Тренировка звука [p] .

[p] : paint, painting, politics, poetry, piano, play, sports, sports games, speak, speaker

Тренировка скороговорки: «Peter Piper picked a peck of pickled peppers. A peck of pickled peppers Peter Piper picked. If Peter Piper picked a peck of pickled peppers, Where’s the peck of pickled peppers Peter Piper picked?» 

Тренировка грамматических конструкций (работа в парах: один из учащихся строит отрицательное предложение, а другой вопросительное)

Make the sentences negative or interrogative:

I went to the pictures last night.

He saw a good film yesterday.

Susan drew a very nice clown in her album.

Robbie made up a report on history.

They did the task completely.

You never heard any noise upstairs.

The father could talk to his son before.

My neighbour became a popular detective story writer.

Тренировка использования предлогов. Учащимся предложено вставить пропущенные предлоги в карточку

Fill in the gaps with the prepositions:

He has never been fond … playing … the guitar. 2. I would prefer to listen … playing … the flute rather than playing … the violin. 3. … the way, my nephew is fond … watching sport programmes. 4. What do you think … going … a concert … classical music? 5. Do they seldom or often visit … art galleries? 6. This museum usually opens … ten o’clock. 7. We always discuss … political news … our family. 8. What can we see … TV tomorrow evening? 9. Do you go … any sports? 10. Did you see any landscapes … this museum?

Обучение устному высказыванию

Describe the following hobbies, say what a person should do if he has such a hobby as:

going to museums

collecting stamps

watching documentaries

writing poetry

taking pictures

skating

ballet dancing

gardening

Обучение аудированию. Учащимся предложена презентация с картинками Британского музея, круглого читального зала библиотека Британского музея, Египетского зала Британского музея, Розетовского камня.

Учащиеся прослушивают запись о Британском музее и решают, какие предложения правильные, неправильные или в тексте не сказано.

The British Museum

      For many people who come to London it is a city of history and culture full of museums, galleries and historic buildings. If you ever come to London, you will certainly go to the British Museum. It is in Great Russell Street. The British Museum is a very large, light-grey building. It is one of the most famous museums in the world and the biggest museum in London. There are a lot of beautiful collections in it: drawings, collections of coins, paintings, sculptures and ceramics [sI’ræmIks]. Many things came to the museum from Greece. There is a Manuscript Room there, the room where the most important English documents are. You can also find very old books and maps in the museum.      The British Museum is famous for its library, one of the richest in the world — there are more than 6 million books in it.      When you come to the museum, you can go to the Reading Room which is circular in shape. Some of the greatest people of their times have sat in this Room — such as Dickens, Thackeray, Bernard Shaw, Karl Marx, and many others.      You can walk through the halls of the British Museum for hours making wonderful discoveries.

The British museum is in Oxford Street in London.

The British museum is the biggest museum in the world.

The most important documents are kept in Manuscript Room

The Library of the British Museum is the biggest in Great Britain.

There is a great collection of Ancient Egypt in the British museum.

A lot of famous people worked in the library of the British Museum.

Ответы на задание проверяются фронтально.

После прослушивания учащимся предложено ответить на вопросы по тексту.

1. Where is the British Museum?      2. What is it famous for?      3. What collections can you find in the British Museum?      4. What have you learnt about the library of the British Museum?      5. What famous writers worked in the Reading Room of the British Museum? 

Учащимся предложено составить устное высказывание по плану

Speak about your last visit to the museum (picture gallery, exhibition). The following plan will help you:

Where you went;

When it was;

Why are you choosing it?

Who you went with;

What you saw there;

When you arrived there;

How you arrived there;

What were the opening hours?

How interesting it was;

When you returned home;

When you are going there again?

Подведение итогов. Учащимся предложено обсудить высказывание их товарищей (Дискуссия).

Домашнее задание: написать письмо другу о своем посещении музея.