Майстер-клас вчителя англійської мови
Тема: Формування лексичної компетенції на уроках англійської мови
Learn everything you can, anytime you can, from anyone you can; there will always come a time
when you will be grateful you did.
Sarah Caldwell
Мета майстер-класу: створення сприятливих умов для пошуку кожним слухачем власних оригінальних підходів до творчого використання запропонованого досвіду в особистій практиці.
Завдання майстер-класу:
• Створення умов для професійного самовдосконалення педагогів.
• Впровадження вчителем педагогічного досвіду шляхом прямого і коментованого показу послідовності дій, методів, прийомів і форм педагогічної діяльності.
Головною метою навчання іноземної мови є формування в учнів комунікативної компетенції. Це означає не просто навчити дитину говорити іноземною мовою, а навчити мислити іноземною мовою. Знання іноземної мови асоціюється із знанням слів, в той час як володіння мовою – з лексичними навичками, які саме й забезпечують функціонування лексики у спілкуванні. Отже, лексичні навички слід розглядати як найважливіший і невід’ємний компонент змісту навчання іноземної мови, а їх формування саме і є метою навчання лексичного матеріалу.
Робота з засвоєння іншомовної лексики є тривала та трудомістка. Вона передбачає безперервне накопичення і розширення словникового запасу, так і оперування ним у різних видах мовленнєвої діяльності – аудіюванні, говорінні, читані та письмі.
Існують багато вправ. Сьогодні більшість методистів, учителів схиляються до тієї думки, що потрібно вчити не окремі слова, а слово в парі. Дійсно, з цим можна погодитись, тому що в англійській мові існує багато фразеологічних дієслів, слів, які вживаються з певними словами.
Як же краще вивчити слова і запам’ятати?
У процесі засвоєння лексичного матеріалу можна виділити
1) етап ознайомлення учнів з новими ЛО – семантизація ЛО
2) етап автоматизації дій учнів з новими ЛО
3) ситуативне вживання засвоєних ЛО при висловлювані своїх думок в усній формі (говоріння) та письмовій формі (письмо), а також контекстне розуміння ЛО при читанні та аудіюванні.
Продемонструємо досвід на прикладі теми “School Routine”. Це слова, які подані в третьому розділі підручника англійської мови для 6 класу спеціалізованих шкіл з поглибленим вивчення англійської мови.
punctual well-planned
to manage
absent-minded
routine
assembly hall
to crib
to work hard on something
to waste time
to do everything in time
to plan ahead
to do something in the last minute
to make a mess of something
to be late for something
to sign up for something
Normally…
Typical! Just typical…
That won’t do!
Don’t give up!
Кількість слів велика, тому на одному уроці неможливо охопити всі лексичні одиниці підрозділу. Нажаль, в підручнику недостатньо вправ на відпрацювання лексичного матеріалу, тому приходиться використовувати різні засоби для навчання учнів. Я покажу, які вправи можна застосовувати для навчання лексичним одиницям.
Процес починається, як правило, з семантизації, тобто розкриття значення нових ЛО. Всі різноманітні способи семантизації можна поділити на дві групи: перекладні та безперекладні.
Хочу зупинитися на без перекладних прикладах семантизації слів.
Absent-minded – (picture)
Routine – (picture)
To crib – (picture)
To waste time – (picture)
To work hard – (picture)
Look at the words in bold on page 71 and try to explain them:
My day is well-planned because I do everything in time. All the pupils go to the assembly hall to watch the concert.
Mike is always late for school because he can’t get up early in the morning.
I manage to do my homework every day.
Maria plans her work ahead.
Nick is always late and does everything in the last minute.
Наступний крок роботи – це автоматизація дій учнів з новими лексичними одиницями активного словника. Основним типом вправ тут є умовно-комунікативні, рецептивно-репродуктивні та продуктивні вправи, в яких учень сприймає зразок мовлення і виконує з ним певні дії. Ігрові форми роботи на уроці – цінний засіб навчання іноземної мови, оскільки стимулює процес мислення і спонукає до творчості, допомагає учням розвивати та застосовувати на практиці мовленнєві вміння, формує мотивацію до навчання. Гра підвищує інтерес учнів до занять, а головне – робить навчання цікавим, змістовним і творчим.
Приклади вправ можуть бути такими:
Exercise 1. Task: Fill in the gaps and match English words with their Ukrainian equivalents. Children are suggested playing a game. They are split in two teams. The team which copes with the task first wins.
__________ time __________ ahead
__________ something in the last minute
__________hard
__________ everything in time
__________ up for something
робити щось в останню хвилину
марнувати час
працювати багато
робити все вчасно
записатися куди-небудь планувати наперед
Exercise 2. Fill in the prepositions in the sentences.
Frankly speaking, I did something … the last minute. Typical! Just typical! Do everything … time.
I was late … school yesterday.
I was working hard … all the subjects.
Nick signed up … the chess club.
Exercise 3. Task: In the box below there are 6 words that are connected with the topic “school routine”. Find the words.
На наступному етапі здійснюється удосконалення дій учнів з ЛО і як результат – ситуативне вживання засвоєних ЛО при висловлюванні своїх думок в усній формі (говоріння) та письмовій формі (письмо), а також контекстне розуміння ЛО при читанні та аудіюванні.
Завдання на цьому етапі можуть бути такими:
Study these words once again and phrases and speak about:
well-planned school routine:
Example: I work hard on all the subjects. My day is …
a badly-planned school routine:
Example: Sometimes I am absent-minded and …
На завершення майстер-класу хочу запропонувати рефлексивну вправу “Мікрофон”, в ході якої слухачі майстер-класу можуть висловити свою оцінку відвіданого заняття, свої професійні наміри: “Я сьогодні зрозумів ...”; “Я мав змогу ознайомитися з досвідом ...”; “Я мав можливість порівняти ...”; “Я дізнався ...”; “Я засвоїв ...”; “Я спробую використати (запровадити) ...”; “Використання ідей освоєного досвіду дозволяє ...” та ін.
Дякую за увагу!