Урок по английскому языку по теме: “Спорт в Великобритании”
6 а класс
Тип урока: урок применения знаний и умений в монологической и диалогической речи
Цель урока: активизировать имеющиеся в опыте учащихся знания, полученные на уроках английского языка по теме «Спорт», познакомить учащихся с Летней Олимпиадой в Лондоне.
Задачи:
· Обучающая: повторение и закрепление активной лексики раздела, формирование коммуникативной культуры школьников, развитие монологической и диалогической речи, развитие аудио-фонематических навыков учащихся.
· Развивающая: развитие коммуникабельности, самостоятельности, умения сотрудничать, развитие способности к логическому изложению.
· Воспитательная: воспитание положительного, уважительного отношения к культуре Великобритании; воспитание убежденности в том, что следует следить за своим здоровьем, следует заниматься спортом.
Оборудование: компьютер, карточки, доска, проектор, презентация, медали
Ход урока
I Сообщение цели урока и введение учащихся в тему урока
Teacher: Good morning boys and girls! My name is Tatiana Alexandrovna. Today we’ll speak about sport in Great Britain, about the Olympic Games in London.
The poem for little children says:
Sport is fun for girls and boys
It’s much better than the toys
You can run and you can jump
You can have a lot of fun.
II Речевая зарядка
Teacher: Now I’d like you to talk about the pictures. Describe them. The prompts will help you to make sentences.
I can see… .
They are playing… .
They are at … .
They are wearing … .
Teacher: I wonder what you think of sport. Work in pairs. Ask and answer the questions.
Do you like sport?
Do you agree that sport is fun?
Can you say that sport is hard work?
What’s your favourite kind of sport?
Teacher: Tell me about your partner.
III Основной этап урока
Teacher: Think of the questions about the UK. Read them. Work in pairs. Try to guess the answers.
1. What sport do most British people like?
a) Horse racing
b) Tennis
c) Walking
2. What is Wembley?
a) A football stadium
b) A tennis court
c) A rugby stadium
3. Which city is the home of golf?
a) Henley
b) London
c) St Andrew
4. Which game is originally from France?
a) Tennis
b) Cricket
c) Football
5. Where do you have to play curling on?
a) Ice
b) Ground
c) Water
Watch the video about sport in Great Britain and check your guesses. (www.youtube.com “Sports in Great Britain 5/8”)
I (После просмотра видео обсуждение вопросов).
IV Физминутка
Now let’s have a rest. Listen to the song (www.youtube.com “Skeleton”)and do exercices with me.
Детям под музыку предлагается выполнить упражнения. 1, 30 мин
Did you like it?
V Игра
Teacher: I want to invite you to take part in the Olympic Games. You have different cards. Make 3 groups (teams): blue, red, yellow.
We’ll have three 4 rounds: 1- The Olympic Rings! 2- The Olympic Games! 3 - The symbols of the Olympic Gmes! 4 - The story of the Olympic Games! Raise your hands if you know the answers.
1 round. The Olympic Rings
Teacher: Put down the rings in the right order. (Детям предлагается расположить разноцветные кольца в правильном порядке, чтобы получился главная эмблема Олимпийских Игр).
Teacher: The rings asymbolise;
Blue - Europe
Yellow - Asia
Black - Africa
Green - Australia
Red - America
2 round. The Olympic games
Teacher: Look at the pictograms of the Olympic Games and name them.
3 round. The symbols of the Olympic Games.
Teacher: Look at the symbols of the Olympic Games and name the country of each symbol.
4 round.The story of the Olympic Games
Teacher: Listen to the descriptions of the Olympic Games and guess what I speak about.
The Ancient Olympics The modern Olympics The Winter Olympics The Summer Olympics The Paralympics
1) This competition for athletes with disabilities;
2) They were the series of competitions in Greece around 2000 years ago;
3) This involves the athletes who ski and skate, for example;
4) The symbol for this competition has five rings;
5) This includes sports such as boxing, athletics and cycline.
Подведение итогов игры. Вручение медалей.