Тест сұрақтарына жауап бер.
Бағдарлама
Желі
Тұтынушы
Пернетақта
Хабарлама
Программа
Сеть
Пользователь
Клавиатура
Сообщение
Мен бүгін не үйрендім?
Оған қалай жеттім?
[link]
Күні:
Пәні: әдебиет
Сыныбы: 6 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Ә. Тәжібаев «Толағай» (ерлік туралы аңыз)
Сабақтың мақсаты: Жазушының өмірі мен қызметін таныстыру. Тіл байлығын ұлғайту,ой еркіндігін дамыту. Әдеби ертегі мен халық ауыз әдебиетінің бір түрі болатын ертегінің өзіндік ерекшелігі мен айырмашылығын ұғындыру. Тәртіпті,сауатты болуға тәрбиелеу.
Түрі: аралас сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап,оқу,аудару,түсіндіру.
Көрнекілік: оқулық, сөздік, ертегілердің кейіпкерлердің суреттері.
Пәнаралық байланысы: орыс әдебиеті
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
- амандасу; -түгендеу; -тазалығы;-тәртібі.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ.Жаңа тақырыпты жариялау,мақсатын айту.
Ертегілер
Әдеби ертегілер
Екеуі де
Сөздікпен жұмыс
Отыз күндік мереке - қазақта үлкен ұзақ уақыт тойлаған дәстүр болған. "Отыз күн ойын, қырық күн тойы" деген сөз содан қалған.
Жай оты - найзағай
сұсы басты - айбатынан сескенді
еткен еңбек ұшты желге - пайдасы болмады, зая кетті
Егілмеген - жыламаған
Хронологиялық кестемен жұмыс (өмір жолы бойынша тапсырма)
1909 жылы 4 - ақпанда Қызылорда қаласында дүниеге келген
1995 жылы 23 – қыркүйекте дүниеден өткен.
1978 жылы «Толағай» әдеби ертегісі жазылған
1933жылы тұңғыш жинағы «Жаңа ырғақ» жарық көрген.
50 шақты кітаптың авторы.
"Толағай" ертегісінен теңеулерді тауып, теріп жазыңдар.
ақ маралдай, айменен тең, жандай, ақ меруерттей, жұлдыздай, өрттей, Аждаһадай, анасындай.
Поэманы сатылай кешенді талдау
кім?
1. авторы
2. тақырыбы
3. жанр түрі
4. идеясы -
5. құрылысы:
а) шумақ -
ә) тармақ -
б) бунақ -
в) буын -
г) ұйқас -
6. Көркемдік ерекшелігі:
1) эпитет -
2) метафора -
3) риторикалық сұрақ -
Ү. Жаңа сабақты қорытындылау:
1. Ертегі дастанға қандай оқиға арқау болған?
2. Толағайдың жанашырлық, елге деген сүйіспеншілік сезімдері өз бойыңнан табыла ма?
3. Шығарманың мазмұнын өз сөзіңмен қысқаша мазмұндап бер.
4. Ертегіні бөлімдерге бөліп, әр бөлімге ат қой.
5. Ертегінің қысқа мазмұн - жоспарын құр.
6. Толағайды әдеби кейіпкер ретінде сипатта. (Дүниеге ерекше болып келуі, мінез - құлқы, ерлік істері, ел есінде қалуы).
7. Толағай секілді ер болу қолыңнан келе ме? Алда - жалда жұрт күйзелсе сен не істер едің?
8. Толағайды бұрын оқыған кейіпкерлермен салыстыр!
Үйге тапсырма:
Үзінді жаттау
Сурет салу
Бағалау:
Пәні: Әдебиет
Сабақтың тақырыбы: Мақал-мәтелдер
а) білімділік: Оқушылардың мақал-мәтелдер туралы білім, білігін тереңдету,салыстыру,ажырата білу дағдылары мен оқу, талдау машықтарын қалыптастыру, мағынасын түсіне білуге үйрету.Мақал-мәтелдер тіліміздегі сөздің көркі екенін ұқтыру.
б) тәрбиелік: Ана тілін ардақтап, бағалай білуге , сөз қадірін терең ұғуға
тәрбиелеу.
в) дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлауын, ой дәлдігін
дамыту,сөйлеу мәдениетін жетілдіру,түрлі амал-тәсілдер
арқылы іздендіру.
Сабақтың түрі: Іскерлік пен дағдыны қалыптастыру.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, іздендіру, сұрақ-жауап, ойын, талдау,СТО.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайдтар, тақырыптық
кестелер, үлестірме қағаздар.
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
1.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.
2. Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау.
II.Үй тапсырмасын тексеру
1.Наурыз өлеңдері мен салт өлеңдер.
2.Өлеңдерді жатқа айту.
III.Жаңа сабақ.
І Қызығушылықты ояту.
Ой қозғау:
1.Халық ауыз әдебиеті дегеніміз не?
2.Ауыз әдебиетінің түрлері?
3.Мақал-мәтелдер дегеніміз не?
Мақал – мәтелдер-ауыз әдебиетінің бір түрі.Мақал-мәтелдерде көбінесе нақыл, ақыл айтылады.
Мақал-мәтелдер-халық даналығының,көрегендігінің айнасы,тіл байлығының алтын қазынасы. Мақал-мәтелдер-өмір шындығының көрінісі,халықтың кейінгі ұрпаққа қалдырған өсиеті,өмір сүру әрекетінің ережесі.
«Сөздің көркі-мақал» деп тегін айтылмаған. Мақал-мәтелдерді адам баласы өзі айтайын деген оймен орайластырып, орынды қолданса,сөзі мірдің оғындай өткір,көңілге қонымды,көркем әрі бейнелі болады.Мақал-мәтелдер аз сөзбен терең мазмұнды ойды бере алады.
4.Мақал-мәтелдердің тақырыбы қандай түрлерге бөлінеді?
5.Мақал-мәтелдің тәрбиелік мәні.
II.Мағынаны түсіну.
Оқулықпен жұмыс.
1 .Туған жердей жер болмас,
Туған елдей ел болмас.
2. Еңбек түбі-берекет.
3. Нар тәуекел-ер ісі.
4 Ырыс алды-ынтымақ.
5. Өнералды-қызыл тіл.
6. Ұрлық түбі-қорлық.
7.Әке көрген оқ жонар,
Шеше көрген тон пішер.
8. Ақылды қария-ағып жатқан дария.
(мағынасын ашу, түсіндіру)
Сөздікпен жұмыс.
1.Зейнет-еңбек рақаты, жемісі, игілік
2.Елгезек-айтқанды екі еткізбейтін, тіл алғыш, пысық.
3.Мұрат-алға қойған мақсат, арман, тілек
4.Тәуекел-бір іске жалтақтамай батыл кіріскендік , белді бекем буғандық.
5 Батпан-қолақпандай, үп-үлкен.
6.Мысқал-болар-болмас, азғантай, кішкентай.
7.Шөміш-ожау.
Мақал-мәтелдер қосарланып айтылғанымен олардың өзара айырмашылықтары бар.Ол айырмашылықтар мақал мен мәтелдің ойды түсіндіру жағынан да құрылымы жағынан да байқалады.
Салыстыру.
МАҚАЛ
ҰҚСАСТЫҒЫ
МӘТЕЛ
Ой тиянақты, дәлелді,
салыстыру.
Аяқталған сөйлем, екі
бөлімді.
Халық ауыз әдебиеті
Сөйлем немесе сөз тіркесі, мағына тұспалды, қорытынды пікір, дәлелдеу жоқ.
МАҚАЛ
МӘТЕЛ
1.Тоқпағы күшті болса,киіз қазық жерге кірер.
2.Біреу тойып секіреді,біреу тоңып секіреді.
3.Еменнің иілгені – сынғаны.
Әлін білмеген әлек.
Көппен көрген ұлы той.
Ауырдың астымен, жеңілдің үстімен
Кестемен жұмыс
р/с
Мақал-мәтелдер
Тақырыптары
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Ердің атын еңбек шығарар.
Өнер алды – қызыл тіл.
Тамшыдан тама-тама дария болар.
Сиырдың сүті тілінде.
Жігітті-жолдасынан таны.
Сабыр – түбі сары алтын.
Жақсыдан үйрен,жаманнан жирен.
Ерлік білекте емес, жүректе.
Еңбек
Оқу, білім, өнер
Үнемшілдік
Төрт-түлік мал
Достық, жолдастық туралы
Адамгершілікке, жақсы-жаман туралы
Жақсылыққа үйрету
Ерлік, батырлық туралы
Кім көп біледі? ойыны
Мақал- мәтелдердің керекті сөздерін табыңыз?
Отан…да ыстық. (оттан)
Туған жердің……да шипа. (суы)
Елді………біріктіреді. сөз бұзады. (іс)
Ат жақсысын мақта,
Адам…… жақта.(жақсысын)
Адам….. ішінде, (аласы)
Мал …… сыртында (аласы)
Берекені көктен тілеме,
Бірлігі ….. көптен тіле.
Әкенің баласын болма,
Адамның …… баласы бол. (баласы)
Аттан …… озады, (жүйрік)
Атадан…… озады. (бала)
Үлестірме қағаздар.
Сұрақтың орнына дұрыс жауабын қойып,мақал-мәтелді аяқта.
1.Күлме кімге?
Келер басыңа.
2.Талаптыға не жауар?
3.Тіл не жарады?
4.Қандай үй базар
5.Жас келсе қайда?
6.Көрдім деген неше сөз,
Көрмедім деген неше сөз.
7. Ашу не?
Ақыл не?
ІІІ. Ой толғаныс.
Сөздікпен жұмыс.
1.Зейнет-еңбек рақаты, жемісі, игілік
2.Елгезек-айтқанды екі еткізбейтін, тіл алғыш, пысық.
3.Мұрат-алға қойған мақсат, арман, тілек
4.Тәуекел-бір іске жалтақтамай батыл кіріскендік , белді бекем буғандық.
5 Батпан-қолақпандай, үп-үлкен.
6.Мысқал-болар-болмас, азғантай, кішкентай.
7.Шөміш-ожау.
Шығармашылық тапсырма
«Мақал – сөздің мәйегі» шағын шығарма.
Қорытынды.
Бағалау.
Үйге: Мақал-мәтелді жаттау.
Күні:
Сынып: 6
Пән: әдебиет
Тақырыбы: Жұмбақтар әлемі
Білім беру саласы: Қатынас,таным
Мақсаты: Балаларға жұмбақ туралы білім беру. Шығармашылық халық ауыз әдебиетімен таныстыру. Ой-өрісін дамыту. Тіл байлығын жетілдіру. Оқу іс-әрекетіне деген қызығушылығын арттыру. Сөздік қорын байытып, сөйлемнің дұрыс грамматикалық қатарын құру.
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, қимыл-жаттығуларды көрсету, әңгімелеу, сұрақ-жауап, ой қозғау, ойын.
Билингвалды сыңары: жұмбақ-загадка,ертегі-сказка
Әрекет кезеңі Тәрбиешінің іс-әрекеті Баланың іс-әрекеті
Әділқазылардың бағасы.
Рефлексивті коррекциялау -Бүгінгі оқу іс-әрекетімізді мейіріммен, қуанышпен бастайық.
Шаттық шеңбер.
2 командаға бөліну
Ал, енді балалар біз оқу іс-әрекетімізді бастамас бұрын қазір қай мезгіл екенін айтып өтейік. Бір жылда қанша мезгіл бар?
Соның қазір қай мезгілі?
Қыс қанша айдан тұрады?
Біз қыс мезгілінде қандай мерекелерді атап өттік?
Ал енді, балалар төрт мезгілге байланысты тақпақ айтайық.
Ал, енді балалар біз жаңа оқу іс-әрекетіне көшейік. Бүгінгі оқу іс-әрекеті «Жұмбақтар әлемі».
Енді балалар жұмбақтар әлеміне барайық.
Мына жерде не көріп тұрсыңдар?
Балалар сендер жұмбақтарды шешкенді жақсы көресіңдер ме?
Жұмбақтар әр түрлі болады екен. Олармен жақынырақ танысу үшін мен сендерді жұмбақтар көрмесіне шақырамын.
-Жұмбақ халық ауыз әдебиетінің бір түрі. Әр жұмбақта заттың аты аталмайды, оны шешу үшін ойланып, не туралы жасырылғандыған табу керек. Жұмбақтың шешуін оңай жолмен табу үшін ұқсайтын затпен салыстырады немесе ерекше сөзбен айтылады.
Ал енді, балалар бізге жұмбақ түсінікті болса,төрт мезгілге байланысты бір-бірімізге жұмбақ жасырайық. Бір-біріңе төрт мезгіл туралы айтып өттіңдер. Сол төрт мезгіл туралы қандай жұмбақ білеміз?
Көктем ерекшелігін сұрау.
Көктемде қандай мерекелерді атап өтеміз?
Жаз ерекшелігін сұрау.
Жазда күн қандай болады?
Күз ерекшелігін сұрау.
Күзде күн қандай болады?
Жұмбақ шешуін тапқан қандай қызық балалар, ал жұмбақты ойлап тапқан одан да қызық екен.
Ал енді, балалар ертегілер еліне саяхатқа барайық. Балалар мына жерден қандай ертегілерді көріп тұрмыз?
Біз барлық ертегілерді біледі екенбіз. Енді сендерге осы ертегі бойынша жұмбақ жасырайын. Екі команданың қайсысы бұрын жауап берер екен?
Жұмбақ
Қашып кеткен атадан,
Қашып кеткен ападан,
Орманда кеше жүр едім,
Домалап шықты алдымнан
Жұмбақ
Кедей еді бұл бала,
Айы туды оңынан,
Жын шығады керемет,
Сиқырлы оның шамынан
Жұмбақ
Үй жинаған ұқыпты,
Бір қыз бопты ертеде
Тыңдамаған мысықты
Салыпты ғой әлекке
Жұмбақ
Джунглиде өскен жасынан,
Епті бала болыпты,
Багира,Бану достары
Шерхан оның қас жауы
Жұмбақ
Кішкене қыз орманға
Жалғыз өзі барады.
Апасына қартайған
Дәмін салып алады
Жұмбақ
Аяғынан тұсаулап,
Кемпір оны ұстайды.
Желмен ұшар желпілдеп
Босап кетсе бұл шалы
Жылқы кіреді.
Амандасу.
Жылқы қандай жануар балалар?
Биыл қандай жыл келді?
Жылқы туралы қандай мақал-мәтел білеміз?
Ал енді, балалар сендерге жылқы өзінің ойынын алып келіпті.
Жемістер мен көкөністер.
Мақсаты: балаларға қыста ауырмау үшін, жемістер мен көкөністерді көп жей отырып олардың пішінін, түр-түсін атау.
«Ойлы болсаң озып көр»
Балаларға тақпақтың басын айтып, балалар ойлана отырып жалғастырады.
Тақпақтар.
Ал енді, балалар тақтаға қараймыз.
1.Сиыр сүйеді баласын - торпағым деп
2.Жылқы сүйеді баласын – құлыным деп
3.Қой сүйеді баласын – қоңырым деп
4. Ешкі сүйеді баласын – лағым деп
Жұмбақтар жасыру. Екі топ бір-біріне білетін жұмбақтарын жарыса отырып жасырады. Соңында ертегі кейіпкерлерінен «Жыл басына таласқан хайуанаттар» мен «Бауырсақ» ертегісі құрастырылып шығады.
Екі команданың тең дәрежеде болғандығын айтты.
Бүгінгі оқу іс-әрекетімізде жұмбақ әлемі туралы айтылғандығын,онда жұмбақтың шешуін тапқан қандай қызық, ал жұмбақты ойлап тапқан одан да қызық екендігін білді. Бүгінгі оқу іс-әрекетіне жақсы қатысқан балаларды мақтай, мадақтай отырып әр бала жұлдыз болуға лайықты екенін айту, жұлдызшалармен бағалау.
Күннің көзі ашылды.
Көкке шуақ шашылды
Құтты қонақ келіпті
Төрімізге еніпті
Амандасу үлкенге
Тәрбиенің басы ғой
Ал,кәнекей бәріміз
Сәлем дейік үлкенге
Сәлеметсіздер ме,
Құрметті қонақтар
Ұлдар командасы.
Қыздар командасы.
4 мезгіл бар
Қыс
Желтоқсан, қаңтар, ақпан.
16-желтоқсан,Жаңа Жыл
Қандай қызық қыс деген?
Бәрін шебер істеген
Бақша-бауды, тауды да,
Бояған ақ түспенен.
Жыл мезгіліне байланысты жұмбақтарды көріп тұрмыз.
Иә
Балалар үстел үстіндегі жұмбақ көрмесіне назар аударып, қызыға қарайды.
Жұмбақ
Қыздар командасы.
Аяна
Суда мұз бар,
Жерде қар бар
Боран боп соғады
Бұл қай кезде болады?
(Қыс)
Қыста күн суытады. Балалар қардан аққала жасап ойнайды.
Алина
Күн ұзарып қар еріп,
Су сайларға толады,
Бұл қай кезде болады?
(Көктем)
Көктемде күн жылынады,Аналар мерекесін атап өтеміз.
Ұлдар командасы
Асылбек
Күн ысып,
Жеміс-жидек пісіп,
Ел пішенін орады,
Бұл қай кезде болады?
(Жаз)
Жазда күн ыстық болады, шомылуға барармыз.
Омар
Жауып жаңбыр,
Жер сабыр,
Шөп,жапырақ солады
Бұл қай кезде болады?
(Күз)
Қыздар командасы.
Жұмбақ
Үстінде қос қорабы,
Мінсең көлік болады,
Жақындасаң қасына,
Қорқытады баланы (Түйе)
Адамға серік,
Күзетке берік (Ит)
Кішкентай ғана бойы бар,
Айналдырып киген тоны бар
(Қой)
Төрт бұлағы сүт
Баққанға ол құт (Жылқы)
Ұлдар командасы
Жұмбақ
Өзі бір қу,
Жүрген жері айқай шу (Түлкі)
Қашып кеткен атадан,
Қашып кеткен ападан,
Орманда кеше жүр едім
Домалап шықты алдымнан.
(Бауырсақ)
Сұр түсті,
Ақсиған көп тісті (Қасқыр)
Қыс бойы жатады,
Тәтті ұйқыға батады. (Аю)
Үй тапсырмасы бөлімінде екі топ бір - біріне үйден дайындаған жұмбақтарын жасырады.
Күні:
Пән: Әдебиет
Сынып: 6
Тақарап: Аңыз-әңгімелер, «Жиренше мен хан»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға аңыз-әңгімелер жайлы мәлімет беріп, меңгерту. «Жиренше мен хан» әңгімесінің мазмұнын, онда не жайлы айтылған оқушыларға түсіндіру. Сөздіктегі сөзді дұрыс айтуға, жазуға баулу. Сөздік қорын молайту;
Тәрбиелік : Өмірдегі түрлі қиын жағдайлардан , дау-дамайлардан шыға білу үшін ақылды, тапқыр, сөзге шешен, өнерлі болу керектігіне тәрбиелеу;
Дамытушылық: Өткен сабақта алған білімдерін ұштастырып, білімдерін байытып, дамыту. Сөздік қорларын толықтыру. Актерлік қабілеттерін жетілдіру. Есту және көру қабілеттерін дамыту.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Сабақтың түру: Дәстүрлі
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй жұмысын сұрау
ІІІ. Жаңа сабақ. Сөздікпен жұмыс
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі.
- Сәлеметсіңдер ме оқушылар!Сыныпта кім кезекші? Кім жоқ?
ІІ. Үй жұмысын сұрау.
- Оқушылар сендерге үйге не беріліп еді? Үй жұмысын кім айтады?
ІІІ. Жаңа сабақ.
Ал, енді бүгінгі біздің өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы аңыз- әңгімелер. «Жиренше мен хан» әңгімесі.
Аңыз-әңгімелер өте ертеден басталады. Мұнда көбінесе өмірде болған оқиғалар суреттелініп, оларға қызықты, жағдайлар қосылып айтылады.
Аңыз-әңгімелердің кейіпкерлері ақылды, тапқыр ойлы, ержүрек, және еліне мейірімді адамдар. Аңыз-әңгімелердің үлкен бір тобы Алдар көсе, Қожанасыр, Қорқыт, Жиренше шешен, Асанқайғы туралы. Олар түрлі қиын жағдайларда, шешендігімен, өнерімен танылып, қарсыластарын жеңіп отырған.
Сөдікпен жұмыс:
Аңыз-әңгімелер-легенды
Көбінесе - в большинстве
Ғажайып – чудо, чудесное
Кейіпкерлері –герои, персонажи
Тапқыр- находчивый
тапқырлық-находчивость
мейірімді- добрый
жауларын- врагов
сөзге шешен – красноречивый
әр алуан- различный
жауап- ответ
қаздың еті – гусиное мясо
бөлу – делить
бөл- подели
кем-меньше
артық- больше
өйткені- так как
бұйрық-приказ
ханым –ханум, жена хана
құс- птица
мойын-шея
мойынсыз-без шеи
қанат-крылья
орта- средний
орта дене –середина туловища
таратып беріпті – раздал
«Жиренше мен хан» әңгімесінің мазмұнын айтып беремін.
Бекіту кезеңі.
Сұрақтар мен тапсырмалар:
1. Аңыз-әңгімелерде қандай оқиғалар суреттелінеді?
2. Аңыз- әңгімелердің кейіпкері кімдер?
3. Жиренше қандай адам болған?
4. Хан Жиреншені үйіне не үшін шақырды?
5. Жиреншенің ханның бұйрығын қалай орындағанын аңыздан тауып оқындар.
6. Жиренше ханды не себепті жеңіп отырған деп ойлайсындар?
7. Әңгімені рөлге бөліп оқуға дайындалыңдар.
8. «Бас» және «Орта» деген сөдердің тура және ауыспалы мағынасында айтылуын тауып оқып түсіндіріңдер.
Ү. Қорытындылау.
Аңыз-әңгімелердің кейіпкерлері қандай адамдар?
шешен
ақылды
тапқыр ойлы
батыл
өнерлі
ержүрек
еліне мейірімді
Аңыз әңгімелердің үлкен топтары
Асаңқайғы
Алдар көсе
Қожанасыр
Жиренше шешен
Қорқыт
Үй жұмысы. Мазмұнын дайындау, жаңа сөздер жаттау.
Бағалау.
Күні:
Сынып: 6
Сабақтың тақырыбы: Әл-Фараби туралы аңыз
Сабақтың мақсаты:
Білімдік: Әбу Насыр әл- Фараби өмірімен таныстыру, олар туралы қосымша мағлұматтар беру.
Дамытушылық: оқушылардың тіл байлығын, байланыстырып сөйлеу қабілеттерін дамыту. Қолдардың және саусақтардың ұсақ моторикасын дамыту;
Тәрбиелік: халыққа еңбек етуге, адал болуға баулу.
Сабақтың әдіс- тәсілдері: әңгімелеу, баяндау, сұрақ- жауап.
Сабақтың көрнекілігі: әл- Фараби портреті, нақыл сөздер.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
«Қайда звондады» есту зейінін дамытуға арналған жаттығу
- Көзіңді жұм да, зейін салып тыңдаңдар.
- Қайда звондады?
II. Жаңа сабақ.
Әбу Насыр әл- Фараби Отырар қаласында 870 жылы өмірге келген. Ерте кезде арабтар Отырар қаласын Фараб деп атаған. Содан ұлы ұстаз Фараби аталып кеткен. әл- Фараби Отырарда алғаш рет ұыпшақ тілінде білім алған. Ол парсы, араб, түркі тілдерін меңгерген. Грекше, латынша білген.
Дүние жүзінің ғалымдары оның ғұламалығын ерекше бағалап, Аристотельден кейінгі «екінші ұстаз» деп атаған.
Мәтінмен жұмыс.
«Өнерлі жігіт», «Сағыныш сазы» мәтіндерін түсініп оқу.
Мазмұны мен идеясын ашу.
Сөздік жұмысын жүргізу.
Оқушыларға тізбектей оқыту.
Әбу Насыр әл- Фараби қайда туып- өскен?
Отырарды арабтар қалай атаған?
Сергіту сәттері « Аю » жаттыгуы«есте сақтауын дамыту»
Екі жаққа қисайып ,
Кәне аюга ұқсайық.
Екі аяқты көтеріп,
Біраз жерді өтелік.
Мәтін мазмұнына сай мақал- мәтелдер айтқызу.
Өнерлі жігіт өрге озар,
Өнерсіз жігіт жер соғар.
Ұстаздан шәкірт озар.
Білімдінің алды- жарық,
Білімсіздің түбі ғарып.
Ой түбі- алтын,
Ойлай берсең, аларсың.
III.Сабақты бекіту.
Төменде берілген мақал- мәтелдерді пайдаланып, өзің тақырып таңдап, шағын шығарма жаз.
Ақылдан артық байлық жоқ.
Ақыл базардасатылмайды.
Байлықтың кілті- ғылым.
IV. Үйге тапсырма.
Мәтіндерді түсініп оқып келу.
Фараби жайлы басқа да әңгімелер тауып оқып келу, қосымша мәлімет жинау.
Бағалау: