Конспект урока английского языка для 4 класса на тему «Будьте счастливы вместе».
Учебник: Биболетова М.З., Денисенко О.А.,Трубанева Н.Н. Английский с удовольствием./Enjoy English: учебник анг.яз. для 4 кл. общеобр.учрежд.
Цель: развитие умения понимать на слух основное содержание текста с опорой на иллюстрацию, рассказывать о семье героини, развитие умения читать вслух.
Образовательные задачи: формирование лексического навыка (введение новых ЛЕ a daughter, a son, to take a photo of, to watch the stars, to make a toy, закрепление грамматической структуры (like to).
Развивающие задачи: развитие памяти, внимания, логического мышления.
Воспитательные задачи: воспитание познавательного интереса к иностранному языку.
Ход урока. Good morning, pupils! Today we’ll talk about your holidays, listen to Mag’s story and talk about her family. Let’s start our lesson with words. Translate words from English into Russian: play snowballs, make a snowman, skate, ski, go for a walk, play computer games, go to the country, watch TV, listen to music, play puzzles, read, draw, write. Попросите учащихся изобразить перечисленные действия и предложить догадаться и назвать их. Попросите учащихся выполнить ваши распоряжения: Make a snowman, please! Запишите употребленные глаголы на доске и попросите назвать их в Past Simple. Write down the second form of the verbs. What did you do during your winter holidays?
Open your books at page 65 and answer my questions: Is Mag’s family big? Has Mag got a sister or a brother? Has she got a grandma? Has she got a grandpa? Has she got a pet? Read the words after me in chorus and translate them. Read the words in chain.
Look at the picture, listen to Mag’s story and say what her family like to do on Saturday and Sunday. (Mag’s mum likes to play puzzles with Becky. Mag’s dad likes to watch the stars. Her grandma likes to play computer games. Her grandpa likes to make toys for his grandson Bill. Mag likes to take photos of her family. They are happy together).
Работа над техникой чтения предусмотрена в упр.2 Read the words after the tape recorder. Работа над лексикой продолжается в упр.3 Look at the picture in ex.1 and complete the text. Read the text, please. В упр.4 нацелено на закрепление новой лексики в речевом образце. Say who Bill/Mag is for…
Example: Bill is a son for her mother. Mag is a daughter for her mother.
Your hometask is learn the words by heart at p.65, p.65 ex.2, p.82 ex.1