Методическая разработка урока по английскому языку в 6 классе Достопримечательности Лондона

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...






Познавательные цели:

знакомство с достопримечательностями Лондона и их историей.


Развивающие цели:

активизация в речи учащихся языкового материала по теме, развитие коммуникативных навыков.


Учебные цели:

формирование навыков чтения и аудирования с извлечением полной и основной информации.


Воспитательные цели:

развитие интереса к стране изучаемого языка, расширение кругозора учащихся.


Оснащение:


  1. Карта Лондона.

  2. Брошюры о Лондоне.

  3. Фотографии достопримечательностей.

  4. Магнитофон.

  5. Карточки с текстом для чтения.

  6. 6. Опорная таблица.

Ход урока


1).Введение учащихся в сюжет урока.


Учитель:Good afternoon, class! Good afternoon, dear friends! I welcome you to go sightseeing in London and I hope you will see much interesting in the capital of Great Britain. Our tour will last 4 days. (На магнитной полоске доски вывешивается табличка с указанием начала путешествия):

1-st day in London



2).Well, children! Are you ready to go sightseeing in London? Let’s find on the map the names of sights we are going to see.


(На доске заранее вывешена карта-план Лондона, где указано местонахождение главных достопримечательностей. Учитель показывает на карте эти места, и класс хором повторяет за учителем их названия):

а).the Thames the Natural History Museum

the Houses of Parliament the British Museum

Big Ben Westminster Abbey

Trafalgar Square Tower Bridge

Buckingham Palace the Tower of London

St. James s Park St. Paul s Cathedral

Hyde Park Covent Garden

Regent s Park Fleet Street

Madame Tussaud’s Whitehall


b).Ученики, которые теперь выступают в роли туристов, обмениваются вслух информацией, что им известно о Лондоне из других источников- книг, радио, телевидения.

Учитель: What do you know from books and TV about London? Use the phrase on the blackboard. (Речевая зарядка):


From books and TV I know that...

(опора на доске)


c).Инсценирование диалога «At the Tourist Information Office».

1-й ученик: There is so much to visit. Let s go to the Tourist Information Office to get some ideas about what we should see.


London Zoo


Museum of

Childhood


The Natural

History Museum


Madam Tussaud’s


(Несколько туристов приходят в туристическое справочное бюро, просят агента показать им брошюры и дать немного информации. Агент кратко рассказывает о выбранных достопримечательностях, например):

-Hello. Could you give us some information about London Zoo?

-Have a look at the leaflet. It s one of the biggest zoos in the world and open every day.

-Thank you. Good-bye.

-Good-bye.

2-nd day in London

3).a)Аудирование микротекстов с извлечением основной информации.

Выставляются 4 фотографии с видами Лондона.

Учитель: Here are some photos of London sights:

St. Paul s Cathedral

the British Museum

the Houses of Parliament and Big Ben

Fleet Street

Учитель: Listen to some information about these places from the tape. Match the pictures and information. (Ученики слушают пленку, затем выбирают фото тех достопримечательностей, о которых они услышали информацию).

1:

This Museum was opened in 1759. It has the most important collections in Britain. It is the National Library and Museum of History, Archaeology and Art. The Reading Hall of this Museum has many historical documents, books and newspapers.

(The British Museum)

2.

The main streets of London are Whitehall, Downing Street, Fleet Street, Harley Street. Whitehall is the street of British Government. Here you can see many government offices. Downing St. is the residence of Prime Minister. Fleet St. is the home of many English newspapers. When English people say «Fleet Street» they mean «the press». Harley Street is the place where the best doctors live.

(Fleet Street)

3.

Not far from Westminster Abbey there is a famous church. It is the greatest work of the architect Sir Christopher Wren. He built it 35 years. When Ch.Wren died he was buried in this building.

(St. Paul's Cathedral)


4). Так как о четвертой достопримечательности ничего не было услышано, то о ней учащимся предлагается прочитать.


b). Text: «The Houses of Parliament».

The Houses of Parliament is a very large building. It stands near the Thames. There are 2 towers on the building. One of them is the Clock Tower. It was built in 1858. The clock has 4 faces and a very big bell (колокол). The bell weighs [weiz]- (весит) 13 tons. Sir Benjamin Hall was the architect of the Clock Tower. He was very tall and people called [ko:ld – называли] him Big Ben. Then people called the Clock Tower Big Ben too.


Контроль понимания с помощью ответов на вопросы:

  1. Where does the H. of P. stand?

  2. How many towers are there on the building?

  3. How many faces does the clock hare?

  4. How much does the bell weigh?

  5. Who was the architect of the Clock Tower?

  6. Why did people call him Big Ben.

  7. And what is the name of the Clock Tower?


3d day in London


5). Экскурсия по городу, описание достопримечательностей Лондона по фотографиям.

(В ходе экскурсии туристам разрешается вежливо прерывать гиды и задавать вопросы).

Учитель: Now we are doing sightseeing in London. The guides will help you to know many interesting facts about London (ученики выступают в роли гидов. Каждый рассказывает о к/л достопримечательности).


фото:

  1. Trafalgar Square 5. The Tower of London

  2. Buckingham Palace 6. Tower Bridge

  3. Parks (St. James's, Hyde, Regent's) 7. Whitehall

  4. Westminster Abbey 8. Covent Garden


4 th day in London


6). Высказывание учащихся по опорной таблице и фотографиям.


Учитель: Now, children, share information about London with your friends. The 1t tourist names one place he has seen in London. The 2d adds one more place and names 2 sights and so on…

1 ученик - I have seen the Tower of London.

2 ученик - And I have seen the Tower of London and the Raven Master.


Заключительное слово учителя:

Dear friends! Our tour has finished. I hope that you have enjoyed this tour of London. Thank you very much.


7). Подведение итогов. Рефлексия.

  1. За что британцы так любят Лондон и гордятся им?

  2. Что вам не/понравилось в сегодняшнем уроке?

  3. С чем вы справились хорошо на уроке заочного путешествия?

  4. Кто был самым лучшим гидом?


8). Домашнее задание: Напиши письмо своему другу (подруге) и кратко поделись впечатлениями о Лондоне.






ЛИТЕРАТУРА



  1. Ощепкова В.В. О Британии вкратце. М.: Просвещение, 1993.


  1. Рум А.Р. Великобритания. Лингвострановедческий справочник. М.: Русский язык, 1980.


  1. Томахин Г.Д. Страны Соединенного Королевства: Лингвострановедческий справочник. М.: Просвещение,1999.