«ЕСКЕЛДІ АУДАНЫ ӘКІМДІГІНІҢ БАҚТЫБАЙ ЖОЛБАРЫСҰЛЫ АТЫНДАҒЫ ОРТА МЕКТЕП МДШО »
КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
Шет тілі пәнінен
«The Numerals»
«Сан есімдер»
[pic]
атты ашық сабақтың
әдістемелік нұсқауы
Шет тілі пәнінің оқытушысы: А.Д. Мамырбекова
Кіріспе сөз
Тіл – қарым-қатынас құралы. Әлемде 3000 нан астам тіл бар. Ағылшын, орыс тілдері халықаралық қатынас тілдері. Бұл тілдер біздің аса сүйіп оқитын Пушкин, Шекспир, Лермонтов, Байрон, Есенин, Бернст тілдері болып табылады. Ал қазақ тілі – еліміздің мемлекеттік тілі. «Үш тілдің бірлігі» саясатының қолданылуын ескере отырып, біздің ашық сабағымыз 3 тілде өткізілмек.
Біздің алға қойып отырған негізгі мақсатымыз оқушылардың
«Сан есімдер» бойынша алған білім деңгейін тексеру, шешендік пен тапқырлығын, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Пән атауы: Шет тілі
Сабақтың тақырыбы: The numerals (Сан есімдер )
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ – жауап, жеке және топтық жұмыс, пікір алмасу.
Сабақтың мақсаттары:
Оқулық: Оқушыларды сан есімдермен және олардың түрлерімен таныстыру, оларды жеке тапсырмаларда, мәтіндерде дұрыс қолдануға үйрету.
Дамытушылық: Үлестіретін материалдар арқылы оқушылардың оқу, тыңдап түсіну, логикалық ойлау және сөйлеу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Топтық жұмыс жасау нәтижесінде оқушыларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, орыс тілі.
Пәнішілік байланыс: Сан есім
Сабақтың жабдықталуы:
Оснащение урока:
А. Көрнекі құралдар: Слайдтар, сан есімдер
Б. Үлестіретін материал: Қима – қағаздар, мәтін, кесте.
В. Оқытудың техникалық құралдары:Мультимедиялық проектор.
Г. Сабақ өтетін орын: № 15 аудитория.
Д. Негізгі әдебиет: Т. Аяпова «Ағылшын тілі»10кл.
Е. Қосымша әдебиет: К. Н. Качалова «Практическая грамматика английского языка», Г. Выборова «English».
Сабақтың барысы:
Ход урока:
Organization moment – Ұйымдастыру кезеңі.
Checking the home task – Үй тапсырмасын тексеру.
To revise the theme ‘Nouns’.
Make examples of nouns in singular form.
Make examples of nouns in plural form.
-
Motivation – Оқушыларға білім қажеттілігін уағыздау.
Numeral is a very important part of speech. We live speaking about the certain things, describing and counting them. If you learn this theme you will be able to describe and to count everything you want without any mistakes and your speech will become more colorful, interesting and more impressive. To explain the evaluation with colored cards.
Practice .Cards (Individual work)
1st level – to fill in the table with numerals.
2nd level – to complete the sentences with numerals.
3rd level – to translate the sentences from Kazakh into English.
After answering to evaluate with colors. (‘Red’ – Exc. Mark,
‘Green’- Good mark, ‘Yellow’ – Sat mark.)
2. «Мықты болсаң,тауып көр» ойыны.Қанша?Неше? сұрақтарына жауап беретін сөздерді бір бөлек, Нешінші? cұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек топтастыр. Әр топқа карточкалар беріледі,қай топ бірінші және қатесіз жауап береді сол топ жеңімпаз атанады.
F.e: Бірінші, два,он, the second, the fourth, twenty,он бес, жиырма тоғызыншы, елу бес, девяносто второй, үшінші, бірінші.
3. Дәптермен жұмыс.
The pupils are divided into 3 small sub-groups. Each of them will be given a text and do the following tasks.
1st task: To find in the text the numerals.
2nd task: To translate the sentences into kazakh.
3rd task: To answer the questions.
Questions:
How old is Ainur?
Who is she?
How old is Aruzhan?
Is she a pupil?
How old is Berik?
Berik is a pupil, isn’t he?
Where do they live?
How many years they live in Taldykorgan?
Do you know their address?
Do you remember their telephone number?
Келесі тапсырмамыздың аты «Санап тап».Бұл кезеңде балалар математика сабағы мен ағылшын тілін үйлестіре отырып, тапсырманың дұрыс шешімін табулары қажет.
F.e. 4+1=5 Four plus one is five. Төрт қосу бір тең бес. Etc
7-2=5 10+6=16 4+8=12 20-10=10 100-52=48
18-16=2 13-6=7 11+7=18
Келесі тапсырмамыздың аты «The ABC».Балалар әліпбиді естеріне түсіріп,қойылған сұрақтарға жауап берулері қажет.
Answer the questions. Lets speak about the alphabet.
Which letter is the second letter of the alphabet? (b)
Which letter is the fifth letter of the alphabet? (e)
Which letter is the tenth letter of the alphabet? (j)
Which letter is the sixth letter of the alphabet? (f)
Which letter is the twenty sixth letter of the alphabet? (z)
Which letter is the twenty first letter of the alphabet? (t)
Which letter is the twenty sixth letter of the alphabet? (z)
Which letter is the eighth letter of the alphabet? (h)
Which letter is the first letter of the alphabet? (a)
Оқушылардың танымдық шығармашылықтарын арттыру.
We live counting and comparing everything that surround us. How do you think what part of speech is more useful in this case?
Comprehension check – Оқушылардың теориялық білімдерінің игерілуін тексеру.
Evaluation.
To count the cards they got and to put them marks.
Homework.
*To learn by heart all the rules.
*To make sentences using the numerals
Қорытынды
Жеке шығамашылық жұмыс бойынша жүргізілген ашық сабақтың
қорытындысы: оқушыларды модульдік технология бойынша үш топқа
бөліп оқытудың нәтижесінде оқушылар бір – бірімен жарысып оқып,
ойларын жинақтай отырып өз қабілеттеріне көздерін жеткізді. Жалпы
тақырып бойынша дайындалған тапсырмалар арқылы әрбір топтағы
оқушының еңбегі бағаланып, білімі сарапталып баға қойлды.
Әр топтағы оқушылар өз білімдеріне қорытынды жасап, нәтижесін
шығарады.