Урок в 7 «А» классe "Creative Professions".
Цели.
Обучающие:
обучение грамматике: способы словообразования;
введение и отработка лексики по теме “Professions”;
учить учащихся применять полученные знания в устной речи;
учить учащихся высказывать мнение.
Развивающие:
развитие лингвистической догадки;
развитие коммуникативных навыков.
Воспитательные:
воспитание умения работать в группах;
формирование профессиональной ориентации учащихся.
Оборудование: презентация Power Point, кроссворды, карточки
Ход мероприятия
I. Организационный момент. Сообщение темы и целей урока
Teacher: Good afternoon, dear boys, girls and guests of our lesson. I'm very glad to see you. How are you? Well, let's begin our lesson. Yet know there are millions of people in every city, every country. And they are different. No, today we aren't going to describe people and their characters. Today we will speak about the world of professions. We shall learn the names of the professions and the adjectives to describe them.
Учащиеся называют те профессии, которые они знают. Учитель записывает их на доске в столбик.
Teacher: Well done. But there are much more professions than you have just mentioned. This or that profession means that a person does some specific work. And very often professions are derived from other words with the same root. Названия профессий часто происходят от других слов с этим же корнем, например от слов, обозначающих какой-либо вид деятельности. Например, существительное teacher, обозначающее вид профессии, образовано от глагола to teach. Let's translate these words.
Pupils: Учитель и учить.
Teacher: Right you are. Now let's look at our list of professions we have already written. Think what suffixes help to make new words denoting professions? С помощью каких суффиксов образуются существительные, обозначающие профессии?
Среди названных учащимися ранее слов могут быть, например, существительные, образованные при помощи суффиксов -er, -or, -ist. Учащиеся называют эти суффиксы. Чтобы было наглядно и лучше запомнилось, можно сделать карточки:
TEACH + ER = TEACHER
При этом суффикс -еr можно выделить другим цветом.
Teacher: So, the task is the following: I'll give you some words and you should make up other words with the same root with the help of suffixes -er, -or, -ist. Итак, я раздаю вам карточки со словами, от которых вы должны образовать существительные, обозначающие профессии, используя суффиксы -er, -or, -ist. Как только одна из команд закончит выполнение задания, начнем проверку. Is the task clear for you? Let's start then.
То teach
То work
Economy
Football
To drive
To build
To save
То direct
То act
Bank
To report
To design
To write
Law
Science
Guess the meanings of the words.
6/9/19/8/5/18/13/1/14
13/9/12/11/13/1/14 19/1/9/12/15/18 2/1/11/5/18 23/18/9/20/5/18 19/1/12/5/19/13/1/14
2/21/20/3/8/5/18 4/1/14/3/5/18 20/1/9/12/15/18 7/18/15/3/5/18 III. Тренировка лексики по теме Teacher: The next task for you is to complete the sentences with the words . You will have 7 sentences and 5 minutes to complete them with the following words.
Учащиеся получают задание на карточке, которое выполняется ими в течение пяти минут.
Ученики должны подставить слова в предложения. При проверке данного задания ученики по очереди зачитывают предложения и переводят их.
Put the correct word into sentence.
A tailor makes and fixes ________ (clothes/ furniture)
A farmer looks after ________ or grows food on farm. (animals/ children)
A doctor helps you get better when you are ________ (sick/ sad)
A babysitter looks after small _________ (animals/ children)
A teacher teaches children in a __________ (school/ factory)
A plumber fixes things like pipes or _________ (teeth/ toilets)
A firefighter ________ fires. (fights/starts)
Crosswords.
Write the words and find the place where Mike's father works.
1
2
3
4
5
6
7
8
1. учитель
2. врач
3. медсестра, няня
4. ученик
5. инженер
6. артист, актёр
7. shop ……… - продавец
8. лётчик, пилот
1
2
3
4
5
6
1. медсестра, няня
2. врач
3. учитель
4. пилот
5. артист, актёр
6. ученик
IV. Развитие навыков аудирования по теме “Профессии”
Teacher: I want you to look at the blackboard. Will you read the names of the professions? Can you translate all of them? If you are ready to listen, let's start.
На доске выписаны слова с названием профессий, учащимся предлагается прослушать текст, в котором упоминаются все из предложенных профессий. Задача учеников - поставить все слова согласно порядку, в котором они упоминались в тексте. Текст прослушивается дважды.
V. Закрепление введенной лексики в устной и письменной речи
Teacher: Well, now I'll give you some other professions and the descriptions of them. Your task is to match the description and the profession. Is it clear?
Учитель раздает учащимся карточки со словами, обозначающими профессии и карточки с описаниями этих профессий. Учащиеся должны сопоставить описания и названия профессий.
Match the people and the job descriptions.
Tailor comes to see you when its hurts
Doctor has got cows and sheeps
Farmer makes trousers, suits and shirts
Babysitter call him when you`ve got a leak
Teacher keeps your teeth both clean and white
Plumber comes when there`s a fire to fight
Dentist minds the kids when they are asleep
Fireman teaches English, French and Greek
Relaxation. Riddles
This is a person who treats people from different diseases. (Doctor)
This is a person who does sport. (Sportsman)
This is a man who prevents fire and saves people from fire (Fireman)
This is a person who works in a shop. (Shop assistant)
This is a person who treats our teeth. (Dentist)
This is a person who delivers letters. (Postman)
This is a person who steers a plane. (Pilot)
VI. Подведение итогов урока, рефлексия
Teacher: Very good. You have had a very professional discussion. Well, our lesson is over. You have worked very well today and all of you get excellent marks. Thank you for the lesson. See you next time. Good-bye.
То teach
То work
Economy
Football
To drive
To build
To save
То direct
То act
Bank
To report
To design
To write
Law
Science
Guess the meanings of the words.
6/9/19/8/5/18/13/1/14
13/9/12/11/13/1/14 19/1/9/12/15/18 2/1/11/5/18 23/18/9/20/5/18 Guess the meanings of the words.
19/1/12/5/19/13/1/14
- 2/21/20/3/8/5/18
- 4/1/14/3/5/18
- 20/1/9/12/15/18 7/18/15/3/5/18
-