Сценарий урока Введение в модуль 6 УМК Starlight 9

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сценарий урока по введению в модуль 6 “Back in Time

(Starlight 9, К.М. Баранова, Д. Дули, В.В. Копылова и др. )


        Практической целью урока является: формирование умения анализировать информацию и прогнозировать то, какие лексические, грамматические и разговорные навыки и умения будут необходимы для овладения заданной темой.


Цели урока:


Образовательные:  совершенствование лексико-грамматических навыков чтения, аудирования и говорения по теме урока.

Развивающие: развивать способность к анализу, мышление, память, самостоятельность, развивать интеллект.

Воспитательные: формировать культуру общения на английском языке, формировать мотивацию к изучению иностранного языка.


Планируемые результаты:


Предметные:  совершенствование лексико-грамматических навыков, умений чтения, аудирования и говорения по теме урока.

Личностные: развитие мышления, памяти, самостоятельности, расширение кругозора, развитие интеллекта и познавательных способностей.

Метапредметные: формирование культуры общения на английском языке, формирование мотивации к изучению иностранного языка; развитие коммуникативной компетенции, включая умение взаимодействовать с окружающими; развитие исследовательских учебных действий, включая навыки работы с информацией: поиск и выделение нужной информации, умение предвосхищать события.


Оснащение: Презентация с фото, раздаточный материал для выполнения групповой работы, аудиофайлы для прослушивания.




Ход урока


1. Приветствие. Организационный момент

Учитель: Good morning, students. How are you today? (ученик отвечает и переспрашивает учителя) Im fine too. Today we’ll start a new Module. Please, look at the screen.


На экране сменяются слайды с изображением мировых достопримечательностей (Эйфелева башня, Биг Бен, Тадж Махал, затерянный город Мачу Пикчу, Великая Китайская стена).

Учитель задает вопрос к каждому слайду:

Do you know this place? Where is it? Have you been there?


Ученики называют достопримечательности и то, где они находятся. Если какое-то из мест не называют – учитель отмечает его у себя, чтобы ученики нашли информацию о нем дома.


2.Постановка цели:


Учитель: Do you have an idea what shall we discuss today?


Ученики делают вывод – о достопримечательностях, местах, связанных с историей.


Учитель:What should we study to be able to talk about all these things?


Ученики делают вывод – уметь описать это место - прилагательные, уметь рассказать другому о нем так, чтобы тот захотел его посетить, уметь объясниться в чужой стране, чтобы найти дорогу к достопримечательности.


3. Совершенствование лексико-грамматических навыков, диалогической речи.


Учитель: You’re right, let’s open our Student Books on page 107 ex. 1 (Historic tourist attractions). Look at the photos and tell me which of these places do you know? What do you know about them? Tell your partner. (работа в парах, учитель ходит по классу и слушает диалоги, при необходимости поправляет ошибки в произношении и грамматике).


4. Совершенствование  навыков аудирования и говорения.


Учитель: I see that some of you know a lot about these places. Now, in ex. 2a you should fill in the appropriate words from the list to complete the sentences. You can use your electronic devices for translating some unknown words.


Ученики выполняют задание, после чего учитель предлагает прослушать правильные ответы и просит после произнесения диктором каждого предложения перевести его одного из учеников (фронтальный опрос).


Учитель: Now we’ll listen and check. … Will you please translate this sentence? Thank you… I’m sure you’ve made zero mistakes! In the second part of this exercise you should match the descriptions to the photographs. I give you one minute to do this task and then we’ll check it with the audio again.


Ученики выполняют задание и сверяют его выполнение с аудиозаписью.


5. Работа в группах


Учитель: We’ve seen many places from different countries, but we also have such interesting places here in Russia. Do you know such places? Please tell me.


Ученики перечисляют достопримечательности в России.


Учитель: Brilliant! So, we have a lot of magnificent places in our country. Please, look at the screen again. Do you know these places? Have you ever been there?

Can you agree that they are full of history and they are typically Russian places?


Учитель показывает на экране фото Троице-Сергиевой Лавры в Сергиевом Посаде и Красной площади в Москве.


Учитель: Now let’s form 2 groups and I also need 1 judge. One group will make an oral promotion for Trinity-Sergius Monastery, Sergiev Posad, and the second – for Rea Square in Moscow. Each group should persuade the judge to visit their place as the most attractive. Dear Judge, you should prepare 2-3 questions for each team and when you’ll make your decision we want to know your reasons for it. I’ll give each group a short info about these places. You have 3 minutes to prepare your speech. Ready, set, go!

Ученики готовят в группах выступления в поддержку своего объекта, по истечении 3-х минут заслушиваются выступления обеих групп. Судья задает вопросы, принимает решение и объясняет его.

Учитель: And the winners are…! My congratulations!

5. The final part


Учитель: Dear students, can you please remind me what shall we study in our following lessons? What new information have you learned to day? Was it useful?


Ученики повторяют свои выводы о теме модуля и необходимых знаниях и умениях для ее изучения.


6. Home work


Учитель: As we’ll speak about travelling, let’s start with the glamorous voyage that took part at in 1912. Unfortunately, it wasn’t a lucky cruise. What am I talking about?

Ученики с подсказками учителя вспоминают о «Титанике».

Учитель: Your home task will be to read (and listen to) the text in our Student book about “Titanic” p. 108-109, and to do ex. 1,2,3. I pay your attention to the words in “Check this box”, please be ready with definitions for them.

Thank you for the lesson!

Good-bye!



Раздаточный материал для работы в группах:

Trinity-Sergius Monastery, Sergiev Posad

Trinity-Sergius Monastery located in the city of Sergiev Posad near Moscow. The Monastery is the largest religious sight in Russia and carries history from a distant 14th century. The ensemble of Trinity-Sergius monastery includes more than 50 constructions which are most known from the Trinity and Assumption Cathedrals (Uspensky sobor). Since 1993 the known Russian sight is under UNESCO protection.

In case you visit the Trinity Lavra of St. Sergius and other religious places in Russia, it is recommended to observe orthodox orders. So, women shouldn’t wear short skirts. Below the knee and other defiant clothes should be worn, along with a scarf on the head. Before men enter the temple remove hats, shorts and undershirts here aren’t acceptable even in hot weather.


Red Square, Moscow

Red Square in Moscow is possibly the most popular and recognizable place in Russia. Near Red Square there are such known sights, such as Kremlin, Lenin’s Mausoleum, a monument to Minin and Pozharsky, the State historical museum, the Kazan cathedral and Saint Basil’s Cathedral.

The Moscow Kremlin is the official residence of the president of the Russian Federation. Expansion of walls on the Kremlin makes 2500 meters and it is the largest remained and operating fortress in Europe. Red Square and Kremlin held a filming of an episode of the popular movie “Mission: Impossible – Ghost Protocol” along with many other blockbusters.