Открытый урок
по aнглийскому языку в 4 классе
по теме
"Времена года. Погода.”
Цель: Совершенствование навыков устной речи, чтения, письма и аудирования.
Задачи:
а) 1. Развитие произносительно - интонационных
навыков.
2. Знакомство учащихся с образованием сравнительной и превосходной степени, будущего времени и употребление их в речи.
3. Развитие воображения учащихся ,с опорой на иллюстрированный материал.
4. Совершенствование навыков устной речи
( монологической и диалогической ).
5. Развитие навыков аудирования с опорой на
картинки .
б) воспитания: 1. Воспитание любви и бережного отношения к
природе родного края.
2. Формирование эстетического вкуса учащихся,
положительного отношения к живописи и музыке.
3. Формирование здорового образа жизни, интереса
к занятиям на свежем воздухе.
в) развития: 1. Развитие лингвистических способностей учащихся
( внимания, наблюдательности, умения выделять
главное, памяти, речи ).
2. Развитие познавательного интереса учащихся.
3. Расширение кругозора учащихся.
Оборудование
1. Учебник
2. Рабочая тетрадь
3. аудиоприложение
« Времена года »
4. Репродукции картин И. Левитана из цикла
« Времена года »
5. Музыка П.И.Чайковского « Апрель » .
6. Компьютер
7. Раздаточный материал
Ход урока
Организационный
момент (2 мин)
Good morning, dear girls and boys!
I am very glad to see you!
Take your seats!
Let’s begin our lesson.
Приветствуют учителя по-английски.
Цель урока (1 мин)
Today we are going to speak about the seasons of a year and about the weather in spring. We’ll practice our skills in speaking and reading, listening and writing. I wish you to be calm and to work well.
III. Речевая зарядка: (5 мин)
Children, I want you to answer some questions
- What date is it today?
- What season is it now?
- What are spring months?
- Do you like spring?
- What is the weather like today?
IV.Фонетическая зарядка: (4 мин)
Tongue-twister
Whether the weather be fine,
Or whether the weather be not,
Whether the weather be cold,
Or whether the weather be hot,
We’ll weather the weather,
Whether we like it or not.
V.Предъявление и первичное закрепление нового материала: (4 мин)
1. Look at the blackboard, listen to me and
remember ( rain + y = rainy
wind +y = windy
sun + y = sunny )
2. Use new words in combinations and sentences
( For example, windy weather. I don’t like
windy weather. )
VI.Обучение чтению: (10 мин)
1. Repeat after me: often, usually, sometimes,
friends, parents.
2. Read the text and answer the questions
- How many seasons are there in a year?
- What are they?
- What season comes after spring?
-Which is the coldest season?
VII. Динамическая пауза (2 мин)
Are you tired? Let`s do exercises.
Stand up! Clap, clap!
Arms up! Clap, clap!
Step, step! Arms down!
Clap, clap! Sit down
VIII. Совершенствование навыков устной речи (7 мин)
1. Look at the blackboard. There are some
pictures of the great Russian painter Issak
Levitan. He loved Russia and Russian nature very much. I want you to describe Russian seasons looking at Levitan’s pictures (work in 4 groups ).
2. Act out your dialogues about the weather in
spring.
IX. Развитие навыков письма и аудирования: (7 мин)
Card 1
Now it is time to practice our skills in writing.
Take your Activity books, open them at page 81 and do Ex.2 ( make up 5 sentences ).
Card 2.
Find out 10 words on the topic "Seasons”.
N C A S E A S O N B
D O C E F G H I W J
C L V K L M N O A P
L D W E A T H E R S
O Q R S M U V W M P
U X H Z V B J P O R
D R T S M W E T K I
Y G H K A T D R Y N
L A P R I L H D M G
E A T B S U N N Y O
Card 3
Correct the mistakes:
To play snouballs
To play hocky
To play futball
To ride a baike
To play basketbal
To skaite
Card 4
Translate these word combinations:
1) Холодная весна;
2) Тепло, но холодно;
3) Облачный день;
4) Снежный ноябрь;
5) Теплый март;
6) Дождливая осень;
7) Солнечный май;
8) Жаркое лето;
9) Холодно и дождливо;
10) Ветреная весна.
X. Музыкальная пауза. (2 мин)
1. Listen to Tchaikovsky’s music "April” and
relax
XI. Заключительный этап урока: (3 мин)
Обобщение проделанной работы
Рефлексия.
T: Now, children, tell me some words about your opinions, thoughts about our lesson. What did you like? Why? What didn’t you like? Why?
Подведение итогов урока, домашнее задание.
T: You see, we’ve done a lot of work during our lesson and it’s time to think about our homework. At home you’ll paint a picture and write about your favourite season.
T: I’m quite satisfied with your work at the lesson today. I’m pleased with your answers and the work of all of you. Thank you very much! Your marks are excellent. Good bye!