Конспект урока по английскому языку на тему At the Zoo

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Конспект урока в 5 классе

Тема урока: «At the zoo» (В зоопарке)

Цели:

Учебный аспект:

  • научиться описывать животных и рассказывать о жизни животных;

  • повторить и обобщить формообразование и использовать в связной речи глаголы в Present Simple;

  • формировать навыки чтения, аудирования и письма.

Развивающий аспект:

  • развивать навыки и умения во всех видах речевой деятельности;

  • развивать умение запоминать новые слова;

  • развивать внимание и познавательную активность;

  • развивать память, смекалку и сообразительность.

Воспитательный аспект:

  • воспитывать любовь к животным;

  • воспитывать уважительное отношение к природе;

  • формировать потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в паре.

Задачи:

  • повторить и активизировать ранее изученные и освоить новые лексические единицы по темам «Названия животных», «Части тела животных»;

  • отработать лексику по теме «Части тела животных» в связной речи при описании животных (развивать умения монологической речи);

  • развивать умения чтения (поискового и изучающего чтения);

  • повторить и обобщить формообразование и употребление глаголов в Present Simple (отрицательная и вопросительная формы);

  • развивать умения аудирования с извлечением информации;

  • развивать умение вести диалог-расспрос по ситуации «В зоопарке»;

  • развивать умения письменной речи (описывать животное с опорой на образец).

Тип урока: комбинированный.

Приемы работы: прием наглядности; прием повторения и обобщения знаний.

Оборудование урока: УМК; карточки с изображением животных; аудиозапись с «голосами» животных; мультимедийная презентация в Power Point.

ХОД УРОКА

  1. Организационный момент.

Учитель: Good morning children! Glad to see you.

Учитель: So, let’s start our lesson. Look at the blackboard, please. Can you tell me what we are going to speak about? (- About animals) (На доске карточки с изображением животных). (Слайд 1).



  1. Фонетическая зарядка.

Учитель: Right you are. Let’s start with a little poem about the zoo. (слайд 2)



Tomorrow on Sunday we go to the Zoo.

Tomorrow, tomorrow we go to the Zoo.

There is a giraffe there and a zebra too,

A bear and a monkey, and a kangaroo.



  1. Речевая зарядка.

Учитель:

Are you fine?

How are you?

What date is it today?

What day of the week is it today?

What season is it now?

What is the weather like today?

Do you like to go to the zoo?

Do you often go to the zoo?

What animals can we see there?



Основная часть урока.

  1. Повторение изученной лексики и введение новой лексики по теме «Название животных».

  1. Учитель: Look at the picture, what can you say about this animal? What do you call these animals in Russian? Which sound similar? (показывает карточки с животными, сопоставление слов английского и русского языков; установление ассоциации для запоминания слов)

  1. Повторение изученной лексики и введение новой лексики по теме «Части тела животных» - упр.2, стр.68.

  1. Повторение пар прилагательных антонимов

long – short; big – small; thin – thick


  1. Введение лексики – названия частей тела животных (в сопоставлении с названиями частей тела человека) (слайды 3 – 5)

nose – beak; toes – paws; hair – fur

Tusks, trunk, feathers, mane

А теперь запишем словарные слова (слайд 6):


  1. Учитель: And now use new words and adjectives to ask about the animals in the pictures.

P1: Which animal has got a thick mane?

P2: The lion. Which animal has got long neck?

P3: The giraffe. Which animal has got a trunk?

P4: The elephant…


  1. Развитие умений монологической речи при описании животных (отработка и закрепление лексики по теме «Части тела животных» - работа в парах; карточки –изображения животных)

Describe any of the animals. But your task is to make one – two mistakes. Your partner corrects you. P1: The giraffe has got a short neck, short legs and a long tail.

P2: The giraffe hasn’t got a short neck and short legs. It has got a long neck and long legs.


  1. Развитие умений поискового чтения – упр.4, стр.68

So let’s name animals we can see at the zoo. Now read the text to yourselves and say which animals are in the dialogue. (Ps: a giraffe, a monkey, a bear).

That’s right. Now let’s read the dialogue aloud, please.


  1. Развитие умений изучающего чтения (послетекстовое задание) – упр.5, стр.69

Now look through the text again and find the words in the dialogue for the underlined pronouns.

It has got a long neck. – the giraffe

They are noisy. – monkeys

I find them cute. – Ben


  1. Физминутка

Look left, look right,

Look up, look down,

Look around.

Look at your nose,

Look at that rose,

Close your eyes,

Open, wink, оpen and smile.

Your eyes are happy again.

  1. Повторение и обобщение формообразования и употребления глаголов в Present Simple (отрицательная и вопросительная формы) (слайд 7)

Now let’s revise negative and interrogative forms of the Present Simple Tense. Read the table. What do we use to form these forms? (вспомогательныеглаголы do / does).


  1. Отработка употребления вопросительной формы Present Simple: общие вопросы и краткие ответы – упр.7, стр.69 (устно).


  1. Развитие умений аудирования с выборочным пониманием заданной информации.

Now I’m going to propose you to listen to the text «Visit London Zoo». Listen to this text attentively and your task is to complete the advertisement.


Текст для аудирования (Module 5, Unit 5b, упр.8, стр.69)

Hello, this is the London Zoo information line.

London Zoo, in Regent’s Park, central London, is perfect day for a family day out! We are open every day of the year from 10 am to 4 pm except Christmas Day. Tickets are available online or at the entrance to the zoo and cost twelve pounds for adults and only nine pounds fifty for children aged three to fifteen. We have a wonderful collection of animals for you to see, including otters, penguins, lions, tigers, giraffes and lots, lots more! Wehopetoseeyousoon!


  1. Развитие умений вести диалог-расспрос по ситуации «В зоопарке».

  1. T: Look at the board. Let’s revise the names of the animals and describe features of the animals. (Карточки с изображением животных)

P1: It’s a zebra. It’s beautiful, fast and friendly.

P2: It’s a lion. The lion is proud, strong and handsome. It has got beautiful mane.

P3: It’s an elephant. The elephant is very big, friendly, strong and fun. It has god very big ears, a long trunk and big tusks. Etc.


  1. Объяснение домашнего задания.


  1. Подведение итогов урока. Рефлексия.

Учитель: We have spoken a lot today about animals. You did a lot of work today and you did it very well.

But that’s all for today and our lesson is going to be over. Your marks are…














Ask and answer the questions, use do / does. Work in pairs.


  • .your mum work?

  • .your friend walk to school?

  • .you play snowballs in winter?

  • .your Granny live in the country?

  • .you swim well?

  • .your friend like playing computer games?

  • .your Mum like dogs?

  • .you feed your pet?

  • .your Dad like fish?

  • ..you help your parents?

  • .your baby brother sleep a lot?

  • .your like to draw?


Ask and answer the questions, use do / does. Work in pairs.


  • .your mum work?

  • .your friend walk to school?

  • .you play snowballs in winter?

  • .your Granny live in the country?

  • .you swim well?

  • .your friend like playing computer games?

  • .your Mum like dogs?

  • .you feed your pet?

  • .your Dad like fish?

  • ..you help your parents?

  • .your baby brother sleep a lot?

  • .your like to draw?


Ask and answer the questions, use do / does. Work in pairs.


  • .your mum work?

  • .your friend walk to school?

  • .you play snowballs in winter?

  • .your Granny live in the country?

  • .you swim well?

  • .your friend like playing computer games?

  • .your Mum like dogs?

  • .you feed your pet?

  • .your Dad like fish?

  • ..you help your parents?

  • .your baby brother sleep a lot?

  • .your like to draw?


Ask and answer the questions, use do / does. Work in pairs.


  • .your mum work?

  • .your friend walk to school?

  • .you play snowballs in winter?

  • .your Granny live in the country?

  • .you swim well?

  • .your friend like playing computer games?

  • .your Mum like dogs?

  • .you feed your pet?

  • .your Dad like fish?

  • ..you help your parents?

  • .your baby brother sleep a lot?

  • .your like to draw?


Ask and answer the questions, use do / does. Work in pairs.


  • .your mum work?

  • .your friend walk to school?

  • .you play snowballs in winter?

  • .your Granny live in the country?

  • .you swim well?

  • .your friend like playing computer games?

  • .your Mum like dogs?

  • .you feed your pet?

  • .your Dad like fish?

  • ..you help your parents?

  • .your baby brother sleep a lot?

  • .your like to draw?


Ask and answer the questions, use do / does. Work in pairs.


  • .your mum work?

  • .your friend walk to school?

  • .you play snowballs in winter?

  • .your Granny live in the country?

  • .you swim well?

  • .your friend like playing computer games?

  • .your Mum like dogs?

  • .you feed your pet?

  • .your Dad like fish?

  • ..you help your parents?

  • .your baby brother sleep a lot?

  • .your like to draw?