Оқу ісінің меңгерушісі: Жармуханов А.К
Күні: 07.04.2016 оқу жылы
Сынып: 5 «а» , «ә»
Сабақтың тақырыбы: Тоғыспалы ықпал
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушыларға тоғыспалы ықпал туралы лингвистикалық білім беру және жаттығу жұмыстары мен қосымша тапсырмалар арқылы бекіту.
2.Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке еңбекті дәріптеуге ана тілді құрметтеуге тәрбиелеу.
3.Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілетін арттыру, дүниетанымдарын кеңейту, фонетикалық талдау жасау дағдыларын дамыту.
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу, салыстыру.
Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты кесте,үлестірмелер.
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу
2.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
3.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
II.Үй тапсырмасын тексеру:
Кейінді ықпал дегеніміз не?
336 – жаттығу.
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру: Тоғыспалы ықпал
ІV. Жаңа сабақты бекіту.
Тапсырма .Берілген тоғыспалы ықпалдың айтылуымен жаз.
Мен келдім-мең гелдім, |
|
Жанқара-Жаңғара, |
|
Қазанқап-Қазаңғап |
|
Күн көру-күң гөру |
|
Есенкелді-Есеңгелді |
|
Досжан- Дошшан, |
|
Бесжан-Бешшан, |
|
Тасжүрек – ташшүрек |
|
Қан қызыл-қаңғызыл |
|
Он қой-оң ғой |
|
1.Оқулықпен жұмыс
337-жаттығу. Мәтінді мәнерлеп оқыңдар. (ауызша)
338-жаттығу. Мәтінді сөздердің айтылу нормасын сақтап мәнерлеп оқыңдар.
Айтылуда кейінді, ілгерінді ықпал құбылысы байқалатын сөздерді көшіріп жазыңдар. Тәкәппар сөзінің мағынасын түсіндірме сөздіктен тауып жазыңдар.
Бала бидің даналық сөздерін өз түсініктеріңмен баяндап беріңдер.
Шағында-шақ,
V. Сабақты бекіту:
Сұрақ жауап
Дыбыс үндестігі дегеніміз не?
Дыбыс үндестігі нешеге бөлінеді?
Ілгерінді ықпал деген не? Мысалмен дәлелде.
Кейінді ықпал деген не? Мысалмен дәлелде.
Тоғыспалы ықпал деген не? мысалымен дәлелде
Бағалау
Үйге тапсырма беру:
Тоғыспалы ықпал туралы түсінік