У
The 5- th of March,
Wednesday
[pic] [pic] читель: Плотникова М.А. Тема: «Post office» Фотография доски:
Цель урока: формирование лексического навыка.
Задачи:
Практические: 1. отработать звук [ai];
2. ввести и первично закрепить лексику:
3. тренировать учащихся в понимании устной речи на слух;
4. проверить понимание прослушанного;
5. тренировать учащихся в чтении вслух.
Развивающие:
1. создать благоприятные условия для снижения тревожности;
2. способствовать развитию языковой догадки;
Воспитательные:
1. формировать у учащихся положительное отношение к английскому языку;
2. способствовать эстетическому развитию учащихся.
Словарная работа: letter, postcard, paper, stamp, envelope, letterbox, post office, postman, poster, address.
Оборудование: презентация, учебник, наглядный материал.
Ход урока
Слушание
Беседа
T
T – P1,P2,P3
3 мин.
Презентация
2.
Фонетическая зарядка.
Now, let’s start our lesson with a phonetic drill. Today we are going practise the sound [ai]. Look at me and repeat after me [ai], [ai], [ai] – all together. Look, here you can see a poem. Listen to me:
The kite went higher and higher in the bright blue sky.
Who wants to translate this poem?
Good, now repeat the words with the sound [ai] after me: kite, higher, bright, sky. Let’s read the poem line by line after me all together. Well done! Read it line by line one by one. P1, start it please. Good, now I see you can pronounce the sound [ai] correctly.
Today we shall play the game “Disagree”. You will listen to my statements and disagree with me. Attention, please.
T: You don’t like to play with a teddy bear. (P: I like to play with a teddy bear.)
T: You can play football.
(P: I can’t play football.)
T: Your name is Kate.
(P: My name isn’t Kate.)
T: You don’t like puzzles.
(P: I like puzzles.)
T: Your brother doesn’t like to play computer games.
(P: My brother likes to play computer games.)
T: You have got a sister.
(P: I haven’t got a sister.)
Слушание
Беседа
Беседа
T
T – Cl
P1,P2,P3
T – Cl
T – Cl
7 мин.
Презентация
3.
Проверка домашнего задания.
Now, tell me please, what was your home task for today?
Children, look at the pictures and try to translate the words. Let’s read the words all together. Now answer the questions, please.
What is it? (P: It’s a letter.)
You are right. And what is it? (P: It’s a postcard.)
What colour is the paper? (P: It is blue, white and pink.)
How many stamps can you see in the picture? (P: I can see three stamps.)
How many envelopes can you see in the picture? (P: I can see two envelopes.)
What colour is the English letterbox? (P: It is red.)
What colour is the Russian letterbox? (P: It is blue.)
What is it? (P: It’s a post office.)
Can you see a postman? (P: Yes, I can.)
What can you see in the poster? (P: I can see flowers.)
What can you see on the envelope? (P: It’s an address.)
Thank you, well done.
Беседа
Беседа
Ответы на вопросы
T
T- Cl
P1,P2,P3
T- Cl
P1,P2,P3
T – Cl
T – Cl
5 мин.
Учебник
Презентация
4.
Аудирование.
Now, let’s listen and read words with sounds [e], [i:], [ei]…
Ex. 3 at page 75.
Аудирование
T – Cl
5 мин.
Аудиозапись
5.
Лексика.
Некоторые слова английского языка имеют несколько значений:
a letter – письмо (I like to write letters to my friend)
a letter – буква (D, T, L…)
Беседа
T – Cl
2 мин.
Учебник
6.
Физминутка.
Now, I see you are tired. Let’s do some exersises.
3 мин.
Видеозапись
7.
Работа с учебником, практические задания с новым лексическим материалом.
Open your books at page 76. Read the task.
Прочитайте про себя слова и словосочетания. Прочитайте вслух только те, которые относятся к теме «Post office». Придумайте с ними предложения.
Let’s read a dialogue. Ex. 5 at page 76. Прочитайте диалог и скажите, что купил Тайни на почте.
Беседа
Работа по учебнику
T – Cl
P1,P2,P3
10 мин.
Учебник
8.
Самостоятельная работа.
You need to do some tasks at cards. You have 5 minutes to do this task.
Самостоятельная работа
Cl
5 мин.
Карточки с заданиями
9.
Дача домашнего задания.
Подведение итогов.
Open your record books, write down your home task. Read a dialogue at page 76, learn new words.
Today we had a lot of work. The lesson is over, thank you for your work.
T – Cl
5 мин.