Урок по полиязычию в 4 классае.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Кіріктірілген сабақ: қазақ тілі мен ағылшын тілі. Тақырыбы: Менің үйім- My house
Цель урока: обобщение знаний учащихся по теме “Мой дом”.

Мақсаты: Көплингвистикалық, көпмәдениетті тұлғаны қалыптастыру.
Міндеттері:
Білімділік: жаңа сөздерді қайталай отырып, мәтінмен жұмыс жасау, оқушыларды қызықтыратындай жаттығуларды орындату.
Дамытушылық: білімдерін, тілдерін, сөздік қорларын, сөйлеу мәнерін, қызығушылықтарын, ойларын дамыту.
Тәрбиелік: шапшаң болуға, жүйелі сөйлеуге, сөздерді дұрыс жеткізе білуге тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: Кіріктірілген сабақ (қазақ + ағылшын тілдері) нәтиже сабақ.
Өткізу формасы: топтық жұмыс, шағын топта жұмыс, жеке жұмыс; жоба әдісі. Өткізілетін орны: мультимедиялық кабинет
I.Ұйымдастыру кезеңі

II.Кезекшілер сұхбата (О-О)

Pupil: Pupil:

What is the date today? Today is the … of ….

What day is it today? It is … today.

Who is absent today? … is (are) absent.

What is the weather like today? It is warm (cold) today.

Do you like the weather? Yes, I do. I like the weather.

Is it autumn now? No, it isn’t. It is winter now. What is your favorite season? I like … , because it is … in ... .I can swim, I can ski and skate …)

II.сабақтың мақсатын түсіндіру.

Бүгінгі сабақта біз қазақ және ағылшын тілдерінде Менің үйім деген тақырып бойынша сөздерді қайталаймыз, мәтінмен жұмыс істейміз.-Our theme is «My house». We all have houses, where we live every day. We like our house very much. After school, after our work we always go home, because it is our home place, it is the place where we were born and where we live now. The Aim of our lesson is to sum up all the information, you have learnt at the previous lessons /цели нашего урокавспомнить пройденный материал/

IІІ. Warm -up activities Сұрақтарға жауап беру Do you live in a house or in a flat?/ты живешь в доме или в квартире/

How many rooms are there in your flat/ house?/сколько комнат/

What rooms are there in your flat/ house?/назови комнаты/

What is your favourite room?/любимая комната/

ІV.Қуаныш шеңбері/ Оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтады.

Teacher: Take this “magic “apple –a symbol of many important things, а symbol of health. Pass it to your friend with good words to him (Дети, передавая яблоко друг другу, произносят добрые слова- пожелания oдноклассникам.)

P1: I wish you to be happy

P2: I wish you to be healthy

P3: I wish you to be kind

P4: I wish you to be hardworking

P5: I wish you to be brave

P6 I wish you to do well

P7 I wish you to get 5

V. Өтілген лексиканы меңгерту

A game. игра

Осы әріптерден басталатын тақырып бойынша сөздерді ата: П,Б, А, Д,Ж,Б,Ж,Ү,К,Ш

Name words beginning with these letters. M E S G H A P M F N Ch C N


V.сурет бойынша сөздерді жазу:/оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді/ 10 сөз-«5»,8-9сөз.- «4», 7-6сөз.-«3»

Look at the picture for a moment and then write all the things you remember


Guess : Where can we see things? (Living room/bedroom/bathroom/kitchen/dining-room), T-CL, Cl-T. / Где, в какой комнате мы можем видеть эти предметы/ Например:P A wardrobe is a thing where we keep our clothes. I can see it in the bedroom.

VI. Тақырып бойынша тест:

VIII. Развитие навыков аудирования

f) В интернете ты познакомился с девочкой из Великобритании. В письме она рассказала о своей любимой комнате. Правильно ли ты понял содержание письма? Прочитай часть письма и ответь на вопросы, используя не более 4х слов в своем ответе.

And now listen to the text …My favourite room is my bedroom. The room has a large window. I've got lots of things in my room: a bed, a computer, a bookcase and a desk. I've got pictures on the walls and a big mirror in front of my bed. My walls are pink, orange and white. I have a nice brown carpet on the floor, which makes the room comfortable. My desk is next to the window and I do my homework on the computer. My dog likes to sleep under my bed! I really like my room!


1. Сұрақтарға жауап беру: / Қыздың ең жақсы көретін болме?/ 2. Қабырғада не бар? 3. Қабырғалар қандай түсті?4. Оның партасы қайда тұр? 5 Кереуеттің астында не ұйықтап жатыр?

Рефлексия кезеңі. Feedback.

1Clap your hands if you liked our lesson and understood everything .

2Scratch your head if you didn’t understand some things.

3Stamp your feet if you didn’t like the lesson and didn’t understand anything

I wish you to be healthy! Thank you for the lesson. The lesson is over. Good bye.

T: It’s great to have such a tasty lesson! Draw your face on the stickers cards on your desks and stick it on the blackboard. Thank you for your preparations for the lesson. Each of you were very good today! You marks are the following… Good bye! Сау болыңдар, балалар.