Конспект урока на тему «Countries and Nationalities» №4(7 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...






















Конспект

урока английского языка

на тему: «Countries and Nationalities»,

7 класс

























Цели урока: развитие навыков диалогической речи и навыков изучающего чтения


Задачи урока:


Практические:

- развитие навыков диалогической речи;

-развитие навыков изучающего;
- отработка ранее изученного лексического материала;

-развитие грамматических навыков (suffixes of the nouns)


Воспитательные:

- воспитание культуры общения;
- поддержание интереса к учению и познавательной деятельности.

Развивающие:
- развитие логики мышления;
- развитие готовности к коммуникации;



Языковой материал:

Лексический:

Знакомый

по теме: «Countries and Nationalities»


Грамматический:

Знакомый Present Simple

Новый: suffixes of the nouns






Оборудование:

Учебник Биболетова М.З «Enjoy English, доска, магнитофон + аудиодиск, раздаточный материал (карточки с диалогами)


Тип урока: урок развития навыков диалогической речи и навыков изучающего чтения





















План урока:

  1. Орг момент

  2. Речевая зарядка

  3. Развитие умений диалогической речи

  4. Развитие грамматических навыков(suffixes of the nouns)

  5. Развитие навыков изучающего чтения

  6. Подведение итогов. Домашнее задание

Этап урока,

время

Деятельность учителя

Деятельность учащегося

1.Орг момент


2 м

Good morning, boys and girls, I’m very glad to see you. How are you?



Don’t be so noisy

Good morning, Елена Сергеевна.

I`m fine, and you?

2.Речевая зарядка


7 м

You can see two columns of words on blackboard. Lets read them.







Repeat after me.



Read them in chain.


Match the words to make up the word combinations.


The English language is very popular nowadays. Say why you study English.


Can you speak louder?

Say that again.

Official journalists

To produce computing

International language

Modern communication

To exchange cultures

A means of a good job

Mixing of ideas

Get videos


Учащиеся повторяют хором за учителем


P1P2P3...





Учащиеся отвечают на вопрос заданный на дом

3.Развитие умений диалогической речи


15 м

Role play.

  1. Imagine that your classroom is an airport. You are waiting for a plane. You have a lot of time. You should get acquainted with a boy/girl in a waiting room.Use the model. You have 5 minutes.

  • - Excuse me, is anybody sitting here?

  • Oh, no.

  • May I introduce myself?

  • Yes, you …… .

  • Well. My name is ……….. .

And what is your name?

  • ………………… . Nice to meet you.

  • Where are you from?

  • …………… . What about you?

  • …………… .

  • Where are you going?

  • ……………. .

  • What is …….. famous for?

  • ……………………. .

  • Which language do people speak in …..?

  • In …….. people speak.

  • How can you describe the …..?

  • I believe, the ……….. are…….. .

Sorry, I must be going.

  • Give me your phone number please.

  • Here you are.  See you soon.

  • Bye! 



Your time is up. We are going to listen to your dialogues.

Good work.




Учащимся предлагается разыграть диалог на заданную ситуацию.







P1P2,


4.Развитие грамматических навыков


6 м

It is important to know the rules of word building. Lets learn the suffixes of the nouns.


Listen to the tape


Now read and translate them in chain





Учащиеся слушают запись.


P1P2P3...



5.Развитие навыков изучающего чтения

Do you know how many languages can a person know?

Read the text and answer this question.


Now I want you read the statements of ex 51, page. You will decide if they are true or false.

Work in pairs. You have 3 minutes.


Учащиеся читают текс и ищут ответ на вопрос.




P1P2,


7.Подведение итогов. Домашнее задание.

2 м

Please, open your record-books and write down your homework: page 45, Ex 48

You worked hard today.
Thank you very much.

You mark is….

Good-bye, boys and girls.