Конспект открытого занятия по английскому языку
на тему: «Hot wheels»,
проведенного в 6-б классе
МОУ СОШ№3 г.Всеволожска
Маковецкой Н.Ю.
Цель урока: закрепить в разговорной и письменной речи лексику темы.
Задачи:
образовательные:
закрепить в речи глаголы-движения;
закрепить умение формулировать правила поведения на дорогах на английском языке;
закреплять лексико-грамматические навыки изученной темы.
развивающие:
развивать память и разговорную речь учащихся;
развивать словесно-логическое мышление учащихся;
развивать пространственное мышление.
3. воспитывающие:
воспитывать умение работать в паре;
воспитывать умение слушать других;
воспитывать ответственное отношение к поведению на улице.
Материалы и оборудование: глаголы-движения в виде раздаточного материала,
презентация.
Ход урока.
1) Введение.
-Good morning children, I’m glad to see you very much. Today we’ll remember some rules of right behavior on the street, we’ll remember some words and phrases, we’ll remember the verbs of motion , also. Ok, let’s begin our lesson.
2) Основная часть.
а) Игра « The verbs of motion» (дети встают и повторяют стихотворение за учителем)
-Let’s play game with me. Repeat after me.
Глаголы движения
To skate – кататься на коньках
To fly – летать под облака,
А прыгать даже выше ламп,
Наверно, просто лишь … to jump.
To wear- конечно надевать,
To look – смотреть,
To walk – гулять,
To run – бежать,
Идите прямо -to walk straight,
To lean out of-высовываться на…
To run onto – сталкиваться на…
To go – ходить,
To talk to – c кем-то говорить,
To drive – водить,
Ездить - To ride
Глаголы эти надо знать!
-Very well.
б) Закрепление глаголов - движения.
-Look at this poem and remember which verbs of motion we can find there.
-Translate them, please.
- Say to me phrases with these verbs. Look at the pictures. What we can go? Use the verbs.
To ride a bike, to fly a plane/helicopter, to sail a boat/ship, to drive a car…
- Use the famous words.
- Very good answers.
в) Презентация «Правила поведения на улице».
-Look on this presentation and answer my questions, please.
1 слайд - What happened in the picture?- People cross the street by zebra crossing
2 слайд - What is it? – The traffic lights.
3 слайд - What are these signs? – The traffic signs.
4 слайд - What is it? -The traffic warden.
5 слайд - What is it? – The road with cars.
6 слайд – How this boy crosses the street? – That’s right
7 слайд - How they cross the road? – That’s right? By zebra crossing.
8 слайд - The boy thinks about what? – About crash.
9 слайд - What happened in this picture? – The crash. Why this happenened? – The drivers did not follow the rules.
10 слайд - What is the traffic signal? – It is green. What shows that traffic signal? That cars can go, and people can walk straight.
11 слайд - What is the traffic signal? – It is red. What shows that traffic signal? That cars can’t go, and people can’t walk straight.
12 слайд - What is on the road? - Traffic jam.
13 слайд - That helps us on the road? – The traffic signs.
14 слайд - Who helps us on the road? – Adalts.
- Very good answers.
г) Физкультминутка:
- Stand up, please. Let’s do some exercises with me, repeat after me.
Hands up, hands down, (руки вверх, руки вниз)
Hands on hips, sit down. (руки на пояс, сели)
Stand up. Hands up. (встали, руки вверх)
Hands down. Sit down. (руки опустили, сели)
д) Выполнение упражнения в рабочей тетради и учебнике:
- Take your books, and open it please, on page number 29, and look at the exercise № 5b
-Read this dialogue for roles, and then try to remember the route of Jane (Bridge Road, The Park Hotel, Apple Street, Mill Street, Green Street, The park).
-Ok, very well.
3) Заключительная часть урока.
а) Getting around in London.
-Open your books on page 31. Read and translate this text.
-Very good. Now, please, do the exercise № 1c, choose the right answer. (1b,2c, 3b)
b) Окончание урока.
- Ok, children, please, try to remember, which verbs of motion we remembered today?
….
-Which rules we remembered today? About what?
….
-Which exercise did you like at all? Why?
…
- Your marks for today are …
- Good bye, children, thank you for work.