Тема: «Geographical position of the USA».
Цель: Формирование и закрепление системы ЗУ по теме “Географическое положение США”
Задачи:
а) образовательная – выявить общие сведения и особенности географического положения США, закрепить использование лексики, связанной с географическими понятиями
б) развивающая – продолжить развитие исследовательских, творческих способностей, развитие умения извлекать информацию из нового английского текста;
в) воспитательная – формировать коммуникативные умения, способность работать в группах, повышать мотивацию к изучению предмета, способствовать развитию интереса к стране США.
Ход урока
1. Орг. момент
2. Приветствие
3. Проверка домашнего задания. Обучающиеся отвечают на вопросы преподавателя по содержанию текста, прочитанного дома.
4. Фронтальная работа, полилог с обучающимися, в ходе которого они отвечают на вопросы преподавателя: general conversation:
Do you like travelling?
If it were summer now, where would you like to go?
Would you like to visit the USA?
Is this country big or small?
Is it bigger than Russia?
Введение новых лексических единиц и географических названий перед чтением текста «The USA»:
Стр.146 -147
the Pacific Ocean
the Atlantic Ocean
Hawaii
the District of Columbia
the Rocky Mountains
the Sierra Nevada
mount McKinley
the Missouri
the Rio Grande
Chicago
Lake Erie
Lake Michigan
Lake Superior
Lake Ontario
Lake Huron
Pupils read the text about the USA.
Стр.158-159
The text is divided into 4 parts and there are 4 teams in the class. Each team reads only one part of the text. Then pupils sum up the information and write it down in their note-books according to the plan on the blackboard. They read the translation of the part.
7. Pupils answer teacher’s questions and discuss the topic «Geographical position of the USA». They use the map of the country.
Questions:
Where is the USA situated?
What is the total area of the USA?
What countries does the USA border on?
How many states does the USA consist of?
What is the population of the USA?
What mountains in the USA do you know?
What are the largest rivers?
Is the climate of the country mild?
8. Hometask:
Choose the place or the city in the USA you would like to visit, describe it and explain to your classmates why it attracts you
(make a report, 4-7min).
Be ready to speak about – the US geographical outlook,
- the US relief, climate, rivers.
9.Подведение итогов, оценка преподавателем работы обучающихся на уроке.