Разработка урока, английский язык, Биболетова.
Урок 20
Урок 20. ПИСЬМО ИЗ ВЕЛИКОБРИТАНИИ
Цели урока: актуализация навыков чтения и произношения;
развитие навыков аудирования; ознакомление с новой лексикой по теме «Мы собираемся путешествовать».
Оборудование: карточки с транскрипционными знаками.
Ход урока
I. Организационный момент
- Good morning, children! (Good morning, __________!)
- I am glad to see you. (We are glad to see you too.)
II. Фонетическая зарядка
Фонетические зарядки
Скороговорки
Пословицы
- But first lei's practice the English sounds.
And now I'll show you the symbols of the English sounds and sound combinations and the task for you is to pronounce this sounds and say three words with it. Look around and recall the English words.
[i]-big, sit, pig;
[i:] -bee, see, greet;
[e] - let, met, get;
[ai] —my, why, invite;
[ei] - cake, make, take;
[u:] — blue, soon, school.
III. Речевая разминка
- I've received a letter. You may ask me the questions about it. For example, you can ask «From whom did you get this letter?». And I'll tell you. Let's start our talk.
- From whom did you get this letter? (I got it from my pen friend).
- What is his name? (His name is Ralph).
- Where does he live? (He lives in the USA).
- What does he do there? (He is an engineer in a hotel). Etc.
IV. Актуализация навыков чтения
- And now, children it's time to read the invitation letter from our friends. Open the exercise 1, page 24, please. Let's read the task. Now read the text to yourself and find out the information we need.
Учитель предлагает детям прочитать письмо-приглашение из упр. 1, с. 24 про себя.
- Now it's time to check up how you have understood this text. I want you to answer the question. Masha, can you do it? (Yes, I can. The Russian students will stay with the families of children from Local State School) Absolutely right! Do you like this idea? (Yes, I like it.)
V. Актуализация навыков аудирования и чтения
- Now it's time to listen to this letter. Let's repeat the sentences all together. Read the letter in pairs now. Listen to your partner and correct his mistakes. Who wants to read the text aloud?
Учитель предлагает детям прослушать и прочитать за диктором текст из упр. 2, с. 25. Сначала дети читают данный текст хором, а затем в парах друг другу. После работы в парах учитель и класс заслушивают чтение 3—5 учеников.
VI. Физкультминутка
Физкультминутки см.
VII. Введение новой лексики и ее фонетическая обработка
- Now it is time to learn some new words. Look at the blackboard, please. Can you translate these words? Let's listen and repeat the new words after the speaker.
Дети читают слова с доски, хором их повторяют и записывают их с транскрипцией в свои словари. Затем учитель предлагает прочитать за диктором слова из упр. 3, с. 25.
Слова на доске:
social,
response - ответ, реакция
to be responsible for,
educate - воспитывать, обучать; давать образование
educational,
to arrange,
group,
invite - приглашать, звать
invitation,
to stay,
local,
programme.
- Now I shall read the word in Russian and you will read it in English.
Учитель называет слова по-русски и просит детей перевести их на английский язык.
VIII. Первичное закрепление введенной лексики
- The next task for you is to complete the sentences on the blackboard using the new words.
Ученики no очереди зачитывают следующие предложения, дополняя их новыми словами.
Задание на доске (в раздатке):
1. Let's discuss his ... !
2. Who will be ... for the party?
3. What do you know about this ... programme?
4. How long will she ... with us?
5. When did the ... arrive?
6. Would you like to join our ... football team?
Ключи:
1. invitation; 2. responsible; 3. educational / social; 4. stay; 5. group; 6. local.
IX. Актуализация лексико-грамматических навыков
- Now, children, let's do exercise 4 on the page 25. The task to you is to translate a word combination and to make a sentence with it.
For example:
«Local school» - «местная школа». She studies at the Local State School now. Etc.
Учитель организует выполнение упр. 4, с. 25 из учебника. Учащиеся зачитывают словосочетания, переводят их и составляют с ними предложения.