Урок английского языка в 8 классе по УМК К.Кауфман Happy English.ru

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: Конспект урока английского языка по теме "Что мы читаем?" Отдельно прилагается презентация "Famous writers". Урок проходил в форме круглого стола с обсуждением не только любимых книг. Ученики говорили вообще о необходимости чтения обычных книг в наше время, когда высокие технолог...


Урок английского языка в 8 классе по УМК Happy English.ru для 8 класса


Тема урока: What do you read? (Unit 6 Lesson 8).


Цель урока: повышение культурного и образовательного уровня и раскрытие социокультурного потенциала учащихся.

Форма проведения урока: круглый стол

Задачи:


  1. Лингвистический аспект: оперирование изученным ранее языковым материалом по теме; учить выслушивать собеседника и ориентироваться в ситуации общения, уметь использовать речевые клише.

  2. Развивающий аспект: развитие эстетического вкуса, углубление знаний учащихся в области английской литературы.

  3. Воспитательный аспект: учить выслушивать собеседника и ориентироваться в ситуации общения, воспитание уважения к носителям иноязычной культуры, углубление познавательного интереса к предмету, привитие вкуса к чтению.


Оборудование и оформление: стенд с произведениями британских писателей (книги на русском и английском языках), иллюстрации к книгам, раздаточный материал, компьютер, проектор для демонстрации презентаций.


Ход урока:

Starting the lesson

Greeting

Setting order and checking presence

Introducing the pupils into the subject of the lesson.


Today we are going to speak about one of the most wonderful things in the world. Well, try to guess what it is. It has no mouth, but speaks. It is not alive, but it can be a good friend. It is not a tree, but it has leaves. What is it? You are right. It’s A BOOK.



Point for discussion 1. A book that is worth burning is worth reading. How do you understand this? Why are books banned or burnt? What is the Index Liborum prohibitorum? Who was Anna Frank? What is her diary about? What genre does her diary belong to?

Find the names of genres in the crossword puzzle. (Слайд)


[pic]

(Составлен на базе игры Wordsearch, сайт Olltwit)


Point for discussion 2. How to choose a good book? How do you choose books to read? Why? What are your favourite genres? What genres do you dislike?Why? What is a blurb? Do many people choose books by the cover? Why?

Do you agree that the best way to choose a book is to choose it by the author? Why?


Match the name of the author with the title of the book. (Слайд)

a. J.M.Barrie

2. Monte Christo

b. Margaret Mitchell

3. The Adventures of Huckleberry Finn

c. Rudyard Kypling

4. Peter Pan

d. R.L.Stevenson

5. Gone with the Wind

e. Mark Twain

6. Oliver Twist

f. Alexander Dumas

7. Treasure Island

g. Pamela Travers

8. The Jungle Book

h. Charles Dickens

9. Kashtanka

i. Anton Chekhov


Speak about these famous British and American writers - William Shakespeare, Jack London, Agatha Christie..(Презентация)


Point for discussion 3. What do you read?


Speak about the book you have recently read. Follow the plan:

The title and the author

The genre, the plot and the characters.

Why did you choose it?

Why would you recommend it?

Use the wordlist in your textbooks


Find the names of characters in the jumble (Слайд). What do you know about them?


Harry Potter

ROCKSHEL MOSLEH

Sherlock Holmes

NSOBORIN SUERCO

Robinson Crusoe

ANAN NAFRK

Anna Frank

TMO WERSAY

Tom Sawyer

LETRSAC O’RAHA

Scarlet O’Hara


Point for discussion 4. Are books worth reading or are they a waste of time? What do you think about it? Who do you agree/disagree with? Why? (Слайд)


Are books worth reading or are they a waste of time?

FOR BOOKS
  • Books are the memory of nation

  • Books develop your imagination

  • Books are the beginning of everything

  • Books are the most reliable source of information

AGAINST BOOKS

  • It takes a lot of time to read a book

  • Computers are faster, vore vobile and contain more information

  • Boors are boring

  • To publish books is against nature because a lot of trees are cut down for paper



Аргументы дописываются по ходу обсуждения


Ending the lesson.

Summing up

Evaluating pupils’ work