План-конспект урока английского языка.
Тема: «Crimes».
Цель урока: Введение и семантизация нового лексического материала.
Задачи:
Образовательные:
1) совершенствования навыков целевого чтения и письменной речи;
2) совершенствование навыков СПРИН;
3) совершенствование навыков подготовленного монологического высказывания;
4) совершенствование навыков перевода текста и предложений, содержащих профессиональную юридическую терминологию.
Воспитательные: формирование стремления к совершенствованию своей речевой практической деятельности; совершенствование коммуникативной культуры студента; воспитание уважительного отношения к другим культурам, к порядку в обществе; воспитание уважительного отношения к мнению друг друга.
Развивающие: развитие способности к сравнению и сопоставлению, формулированию выводов из прочитанного и услышанного; развитие способности к подбору выражений необходимых для данной ситуации.
Языковой материал: ЛЕ по теме «Crimes».
Речевой материал: текст «Crimes».
Оснащение: доска, бумага, распечатки со словами, текстом и с упражнением на перевод, словари.
Ход урока:
Подготовительный этап.
Орг. момент:
Приветствие: Good morning to you! Please, take your seats.
Речевая зарядка: Are you ready for the lesson? -Then we can start it. What date is today? Who is present and who is absent? Why? Are you fine?
Основной этап урока:
1) Введение в тему урока. Today we are going to do the following things:
a) to work on our pronunciation;
b) to talk about different kinds of illegal actions or crimes;
c) to improve our translation skills.
2) Совершенствование навыков письменной речи.
You are future lawyers and some of you will deal with crimes. But tell me, please, what is a crime? I give you five minutes to write your own definitions for this word. And then we will choose the best one. Work in teams.
3) Thank you for your definitions and now it is time for you to make a list of crimes which you know. Please, work in teams and make a list. I give you 10 minutes.
4) Фонетическая зарядка + снятие трудностей перед изучением нового лексического материала + введение новых Л.Е..
A. Let’s work on our pronunciation and read the names of crimes and some more useful words on this topic in a proper way:
a crime [ kraɪm ] преступление a criminal [ ˈkrɪmɪnl ] уголовник
an illegal action [ ɪˈliːɡl ˈækʃn] незаконное действие
to commit a crime [ kəˈmɪt ə kraɪm] совершить преступление
to punish [ ˈpʌnɪʃ ] наказывать
to imprison [ ɪmˈprɪz.ən ] сажать в тюрьму
to sentence to a death penalty [ ˈsentəns tə deθ ˈpen.əl.ti ] приговорить к смертной казни
secure [ sɪˈkjʊə] надежный, безопасный
stealing [ stiːlɪŋ ] воровство
pick-pocketing - карманные кражи
vandalism [ ˈvæn.dəl.ɪ.zəm ] вандализм
assault [ əˈsɒlt ] нападение
domestic violence [dəˈmestɪk ˈvaɪələns] насилие в семье (домашнее насилие)
a murder [ ˈmɜːdə] убийство
a manslaughter [ ˈmænˌslɔː.tə] неумышленное убийство
a phenomenon [ fəˈnɒm.ɪ.nən ] явление
an armed robbery [ ɑːmd ˈrɒb.ər.i ] вооруженное ограбление
hacking into computers [ hækɪŋ ˈɪntə kəmˈpjuː.tə] хакерство
«cyber frauds» [ saɪ.bə-frɔːd] «кибер-мошенничество»
corruption [ kəˈrʌp.ʃən ] коррупция
forgery [ ˈfɔː.dʒər.i ] of money and documents - подделка денег и документов
an organized crime [ ˈɔːɡənaɪzd kraɪm] организованная преступность
drug-trafficking - торговля наркотиками (оборот наркотиков)
drug-smuggling - контрабанда наркотиков
hijacking [ ˈhaɪ.dʒæk ɪŋ] угон
illegal sale of arms [ ɪˈliːɡl seɪl əv ɑːmz] незаконная торговля оружием
a victim s of crime [ ˈvɪktɪm əv kraɪm] жертва преступления
to kidnap [ ˈkɪd.næp ] похитить
a ransom [ ˈræn.səm ] выкуп, получение выкупа
«white-collar crimes» - преступления белых воротничков
to threaten [ˈθretn ] угрожать, запугать
tax evasion [tæks ɪˈveɪ.ʒən] уклонение от уплаты налогов
bribery [ braɪbəri] взяточничество
identity theft [ aɪˈdentəti θeft ] (хищение информации, содержащейся в удостоверяющих личность документах, для совершения мошенничества, например, получения кредита в банке; часто осуществляется через интернет)
crime prevention [ kraɪm prɪˈven.ʃən] предотвращение преступлений
B. Please, write down these words because we will need them for better understanding of one very interesting article. (The students write down the new words and we read them once more)
3) Презентация нового лексического материала. Семантизация новых Л.Е. Совершенствование навыков перевода + целевого чтения.
a) And now we will read about different crimes. I give you 15 minutes to get acquainted with the text.
Crime.
Crime has been around us for many centuries. Every day when we open a newspaper or turn on TV almost all we read or hear is about criminals and their illegal actions. According to the law, people who commit a crime must be punished, imprisoned or even sentenced to a death penalty. Without punishment our life in the society would be less secure, although sometimes punishment isn’t strict enough, to my mind.
Some kinds of crimes are as old as the human society (such as stealing, pick-pocketing, vandalism, assault or domestic violence, murder and manslaughter), others are a more recent phenomenon. Armed robbery of stores and banks, hacking into computers (so called “cyber frauds”), corruption or forgery of money and documents, for instance, are some of them. The 20th century has also seen the appearance of organized crimes such as drug-trafficking, drug-smuggling and hijacking. Statistics show an alarming rise of violent crimes and crimes to do with the illegal sale of arms across the world. Unfortunately women and children often become the victims of crime. Sometimes criminals kidnap rich people or their kids and ask for a ransom to be paid for them.
Besides violent crimes, there are so called “white-collar crimes” in our modern society. These are frauds when a person isn’t physically threatened or hurt. Among them are tax evasion (when people are accused of not paying taxes on purpose), bribery, identity theft (when a criminal steals personal information of another person in order to use his credit cards or bank accounts, for example).
To crown it all, we must regret that today a great deal of crimes is committed by teenagers who want to become independent as soon as possible and to find a royal road to getting much money. Teenagers use drugs and drink alcohol, so they can’t control themselves. Moreover, modern TV programs and films containing much violence and sex often have huge and negative influence on teenagers.
In conclusion I should say that crime prevention in our society is an extremely difficult and complicated task because we should change our social and moral principles at large.
b) And now I would like you to find the following sentences in the text:
The fastest group will win.
1. Иногда преступники похищают богатых людей или их детей и требуют за них выкуп.
2. Помимо жестоких преступлений, в нашем современном обществе существуют так называемые должностные преступления.
3. Это мошеннические действия, когда человеку не угрожают физически и не причиняют боль.
4. Преступления окружают нас многие столетия.
5. Без наказания наша жизнь в обществе была бы менее безопасной, хотя иногда наказание бывает недостаточно строгим, по моему мнению.
6. Вооруженное ограбление магазинов и банков, взлом компьютеров (так называемый «кибер-криминал»), коррупция или подделка банкнот и документов, к примеру, являются некоторыми из них.
7. По закону люди, совершившие преступления, должны быть наказаны, заключены в тюрьму или даже приговорены к смертной казни.
8. 20-й век также увидел появление организованных преступлений, таких как контрабанда и незаконный оборот наркотиков и захват самолета.
9. Некоторые виды преступлений стары, как само человеческое общество (такие как воровство, карманная кража, вандализм, разбой и домашнее насилие, умышленное и непредумышленное убийство), другие виды стали более недавним явлением.
10. Среди них - уклонение от налогов (когда люди обвиняются в преднамеренной неуплате налогов), взяточничество, хищение персональных данных (когда преступник похищает личную информацию другого человека с целью использования его кредитных карт или банковских счетов, к примеру).
4) Cовершенствование навыков подготовленного монологического высказывания.
So, my friends, in this article we have read about crimes and punishment. But what is also important to do?
-Yes, to prevent crimes.
And now please, work in groups and write 3 ways of preventing a crime.
Заключительный этап урока.
1. Подведение итогов урока и объяснение домашнего задания:
a) So, my friends. The most active group was… You are the winners. Do you have any questions? Then it’s time to give you your home task. You must learn the new words and make up some sentences with them.
b) And now I will give you marks for your work at the lesson. Your marks are…
2. Прощание: Thank you for the lesson and good-bye!
ПРИЛОЖЕНИЕ 1.
Crime.
Crime has been around us for many centuries. Every day when we open a newspaper or turn on TV almost all we read or hear is about criminals and their illegal actions. According to the law, people who commit a crime must be punished, imprisoned or even sentenced to a death penalty. Without punishment our life in the society would be less secure, although sometimes punishment isn’t strict enough, to my mind.
Some kinds of crimes are as old as the human society (such as stealing, pick-pocketing, vandalism, assault or domestic violence, murder and manslaughter), others are a more recent phenomenon. Armed robbery of stores and banks, hacking into computers (so called “cyber frauds”), corruption or forgery of money and documents, for instance, are some of them. The 20th century has also seen the appearance of organized crimes such as drug-trafficking, drug-smuggling and hijacking. Statistics show an alarming rise of violent crimes and crimes to do with the illegal sale of arms across the world. Unfortunately women and children often become the victims of crime. Sometimes criminals kidnap rich people or their kids and ask for a ransom to be paid for them.
Besides violent crimes, there are so called “white-collar crimes” in our modern society. These are frauds when a person isn’t physically threatened or hurt. Among them are tax evasion (when people are accused of not paying taxes on purpose), bribery, identity theft (when a criminal steals personal information of another person in order to use his credit cards or bank accounts, for example).
To crown it all, we must regret that today a great deal of crimes is committed by teenagers who want to become independent as soon as possible and to find a royal road to getting much money. Teenagers use drugs and drink alcohol, so they can’t control themselves. Moreover, modern TV programs and films containing much violence and sex often have huge and negative influence on teenagers.
In conclusion I should say that crime prevention in our society is an extremely difficult and complicated task because we should change our social and moral principles at large.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2.
Vocabulary «Crimes».
a crime [ kraɪm ] преступление a criminal [ ˈkrɪmɪnl ] уголовник
an illegal action [ ɪˈliːɡl ˈækʃn] незаконное действие
to commit a crime [ kəˈmɪt ə kraɪm] совершить преступление
to punish [ ˈpʌnɪʃ ] наказывать
to imprison [ ɪmˈprɪz.ən ] сажать в тюрьму
to sentence to a death penalty [ ˈsentəns tə deθ ˈpen.əl.ti ] приговорить к смертной казни
secure [ sɪˈkjʊə] надежный, безопасный
stealing [ stiːlɪŋ ] воровство
pick-pocketing - карманные кражи
vandalism [ ˈvæn.dəl.ɪ.zəm ] вандализм
assault [ əˈsɒlt ] нападение
domestic violence [dəˈmestɪk ˈvaɪələns] насилие в семье (домашнее насилие)
a murder [ ˈmɜːdə] убийство
a manslaughter [ ˈmænˌslɔː.tə] неумышленное убийство
a phenomenon [ fəˈnɒm.ɪ.nən ] явление
an armed robbery [ ɑːmd ˈrɒb.ər.i ] вооруженное ограбление
hacking into computers [ hækɪŋ ˈɪntə kəmˈpjuː.tə] хакерство
«cyber frauds» [ saɪ.bə-frɔːd] «кибер-мошенничество»
corruption [ kəˈrʌp.ʃən ] коррупция
forgery [ ˈfɔː.dʒər.i ] of money and documents - подделка денег и документов
an organized crime [ ˈɔːɡənaɪzd kraɪm] организованная преступность
drug-trafficking - торговля наркотиками (оборот наркотиков)
drug-smuggling - контрабанда наркотиков
hijacking [ ˈhaɪ.dʒæk ɪŋ] угон
illegal sale of arms [ ɪˈliːɡl seɪl əv ɑːmz] незаконная торговля оружием
a victim s of crime [ ˈvɪktɪm əv kraɪm] жертва преступления
to kidnap [ ˈkɪd.næp ] похитить
a ransom [ ˈræn.səm ] выкуп, получение выкупа
«white-collar crimes» - преступления белых воротничков
to threaten [ˈθretn ] угрожать, запугать
tax evasion [tæks ɪˈveɪ.ʒən] уклонение от уплаты налогов
bribery [ braɪbəri] взяточничество
identity theft [ aɪˈdentəti θeft ] (хищение информации, содержащейся в удостоверяющих личность документах, для совершения мошенничества, например, получения кредита в банке; часто осуществляется через интернет)
crime prevention [ kraɪm prɪˈven.ʃən] предотвращение преступлений
ПРИЛОЖЕНИЕ 3.
Find the following sentences in the text:
1. Иногда преступники похищают богатых людей или их детей и требуют за них выкуп.
2. Помимо жестоких преступлений, в нашем современном обществе существуют так называемые должностные преступления.
3. Это мошеннические действия, когда человеку не угрожают физически и не причиняют боль.
4. Преступления окружают нас многие столетия.
5. Без наказания наша жизнь в обществе была бы менее безопасной, хотя иногда наказание бывает недостаточно строгим, по моему мнению.
6. Вооруженное ограбление магазинов и банков, взлом компьютеров (так называемый «кибер-криминал»), коррупция или подделка банкнот и документов, к примеру, являются некоторыми из них.
7. По закону люди, совершившие преступления, должны быть наказаны, заключены в тюрьму или даже приговорены к смертной казни.
8. 20-й век также увидел появление организованных преступлений, таких как контрабанда и незаконный оборот наркотиков и захват самолета.
9. Некоторые виды преступлений стары, как само человеческое общество (такие как воровство, карманная кража, вандализм, разбой и домашнее насилие, умышленное и непредумышленное убийство), другие виды стали более недавним явлением.
10. Среди них - уклонение от налогов (когда люди обвиняются в преднамеренной неуплате налогов), взяточничество, хищение персональных данных (когда преступник похищает личную информацию другого человека с целью использования его кредитных карт или банковских счетов, к примеру).