Открытый урок на тему Сөзжасам

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақ1

Сөзжасам Лексикалық және жұрнақ жалғану жолымен жасалған туынды сөздер

Мектеп

Б.Кенжебаев атындағы жалпы орта мектебі

Мұғалім есімі: Ахмет Нұрхат Бижанұлы

Күні:

10.05.2016.

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сыныбы:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

Сөзжасам туралы түсінік қалыптасып, сөздердің лексикалық тәсілдер арқылы жасалуын меңгеріп, талдайды, білімін сөздерді талдауда қолданады.

Сабақ мақсаттары







Барлық оқушылар: Оқушылардың белсенділігі артады. Оқушылар берілген тапсырмаларды ортаға салып талқылайды.


Оқушылардың басым бөлігі:

Бақылау, талдау қорытынды жасау дағдылары қалыптасады.


Кейбір оқушылар:

Берілген сөздерге сөйлем құрай алады.Туынды және түбір сөздерді ажырата алады.



Тілдік мақсаты

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Сөзжасам,лексика, тіркесті сөздер мен тұрақты тіркестер деген сөздерді сурет арқылы және кесте арқылы түсіндіру

Жоспар


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (жаттығулар мен ескертпелер

Ресурстар

Басталуы


2-минут


2-минут






1-минут

  1. Ынтымақтастық атмосферасын құру

Оқушылар қол ұстасып шеңбер жасайды. Бір-біріне есімдерінің басқы әріптерінен басталатын сын есімдер тауып жылы сөздер айтады. «Көршіге»Мысалы: Сымбатты - Сәния

Топқа бөлу Оқушыларды топқа бөлу арқылы алдағы сабақтың не туралы болатынын пайымдату, назарларын жаңа сабаққа қарай бағыттау.Суреттер арқылы топқа бөлу

Үй жиһаздары Жануарлар Көкөністер

Музыкалық аспаптар

Ереже шығару Оқушыларға суреттерге қарап топ ережесін шығаруды тапсырады.

Сабақтың бағалау критерийлерімен таныстыру «Блум таксономиясы» бойынша бағалау парақшасын топ басшыларына тарату


Суреттер



Суреттер


Блум таксономиясы бойынша бағалау кестесі

Ортасы

5-минут








15-минут





12-минут

«Миға шабуыл» әдісі бойынша үй тапсырмасы сұралады.

Балалар, екпін деген сөзді сіздер жалпы қалай түсінесіздер? Бар екпінімен құлап түсті, екпіндетіп сөйледі, екпіні қатты жел соқты, оқу екпіндісі /осы тірекстер төңірегінде тапсырма беремін/

1.Олар ертең тауға бармақшы

2 Компьютер сабағы жүріп жатыр.

3 Атасы ауылға бүгін келді.

4 Шіркін, табиғат қандай тамаша!

1.Қызығушылықты ояту Білу

«Мозаика» әдісі арқылы тақырыпты ашу

2. Семантикалық карта Түсіну Оқушы-ларға семантикалық карта үлестіріледі.

3. «Цифрлы сұрау» ойыны Қолдану

А деңгейіндегі тапсырмалар В деңгейіндегі тапсырмалар С деңг. Тапсырмалар

4. Талдау -жинақтау «Нақты жауап»  айдары:Сөзжасам туралы түйінді идея.«Өрмекшінің торы» әдісі бойынша қорытынды  жасау

Екпін түрлері

Топтастыру


Мозайкаға туынды сөздердің түрлері жазылған. Слайд


Слайд







Тоқыма жіп

Аяқталуы

5минут

Бағалау Бүгінгі сабақ сендерге түсінікті ме? Түсінбеген, сендерге қиындық тудырған сұрақтар бар ма? «Блум таксономиясы»  бойынша бағалау парақшасын жинап алу. 4-топқа 368-369-370-371 жаттығуды жазып келу. Сұрақтарға жауап беру, жұмысын дәптерге түсіру


Білемін.Білдім.Білгім келеді.

Бағалау парақша

стикерлер

Қосымша ақпарат:



Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс









Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгінгі оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздімжәне неліктен?



Қорытынды бағымдау

Қандай екі нәрсе табысты болды?(оқуды да, оқытуды да ескеріңіз)

  1. «Цифрлы сұрау» әдісі

  2. Деңгейлік тапсырмалар

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? оқуды да, оқытуды да ескеріңіз)

  1. Топтық жұмыс

  2. Жұпта талқылау

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?







Бірігу жолымен жасалған туынды сөздер

Мектеп

Б.Кенжебаев атындағы жалпы орта мектебі

Мұғалім есімі: Ахмет Нұрхат Бижанұлы

Күні:

11.05.2016.

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сыныбы:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

Сабақ барысында біріккен сөздер туралы түсініктерін дамытады.

Сабақ мақсаттары







Барлық оқушылар:

Біріккен сөздердің екі-үш түбірден бірігіп жасалатынын біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

Біріккен сөздерді сөз таптарына қарай ажырата алады.


Кейбір оқушылар:

Біріккен сөздерді оңай талдай алады.



Тілдік мақсаты

Негізгі сөздер мен тіркестер:

«мойынсыну», « бойсұну» сөздерінің мағынасын ауызша түсіндіру

Жоспар


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (жаттығулар мен ескертпелер

Ресурстар

Басталуы

2-минут


2-минут



1-минут






«Ең жақсы тілек» Сыныпта оқушылардың бір-біріне деген ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру Оқушылар плакатқа салынған ағаштың бұтағына өз достарына тілектер жазылған жапырақтар мен алмалар жапсырады.

Топқа бөлу Оқушылар суреттерді біртіндеп алып: өсімдіктер,

жануарлар, өзен-көлдер, қалалар деген топтарға бөлінеді.

«Алтын ережеге» бағыну



Алма ағашының суреті


Жануарлар мен өсімдіктердің

Өзен-көлдер мен қалалардың суреттері

Ортасы

5-минут










15-минут















3-минут



5-минут




5-минут

Үй тапсырмасын пысықтау Білу

Сөзжасам дегеніміз не?Дара сөздер мен күрделі сөздерді бір- бірінен ажыратамыз? Неліктен сөз тудырушы жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді сөзжасамға жатқызамыз? Лексикалық туынды сөздердің лексикологиямен қандай байланысы бар?

Әр топтың арасынан оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді. Топтасып талқылайды, Неліктен? Қалай? Қандай? деген сұрақтарға нақты ақпарат айтады. 364-365-жаттығу

Бірігу сөзіне кім түсінік береді?Не үшін мен сендерді жануарлар, өсімдіктер деп топқа бөлдім?

Шығармашылық тапсырма

Мұғалім оқушыларға біріккен сөздерді қатыстырып мәтін құрауды тапсырады.Мәтінді өздеріне тексертіп, бағалатады.Кейін критериалды бағалау әдісін қолданып,дискриптор арқылы бағалайды.Бірігу жолмен жасалған жаңа сөздерді анықтайды, мысалдар келтіреді.

І топ - Қазақстандағы өсімдіктер

ІІ топ – Қазақстандағы жануарлар

ІІІ топ – Қазақстандағы өзен –көлдер

ІV топ – Қазақстандағы қалалар

Әр топ өз тобының атына байланысты мәтін құрайды. Қолдану«Тапқыр болсаң тауып көр» ойыны Сәйкестендіу тапсырмасы Оқушылар сәйкестендіру арқылы біріккен сөздерді табады, және түсінік береді. Шапшаң ойлай білуге қалыптасады.

Сергіту сәті

«Кел билейік» әні Оқушыларға слайдта көрсетілген қимылдарды салып билеуге тапсырма береді

Перфокартамен жұмыс

Үлгісі

Әр оқушыға осы үлгіге ұқсас тапсырмалар беріледі

Жинақтау«Әліпби реті» әдісі арқылы сабақты бекіту Оқушы-лар шеңбер жасап тұрып әліпби реті бойынша біріккен сөздерге мысал айтады.

Сұрақтар слайдтан беріледі













Дискриптор









Слайд





Видеоролик



Үлестірме әр топқа




Аяқталуы

5минут

Оқушыларға берілген бағалау парақшасындағы ұпай сандарын есептеп қорытынды бағасын айтады. Оқушыларды журналға бағалайды. Критериалды бағалаудың қорытындысын айтады.Әр оқушы алған ынталандыруға берілген жетондарын санайды.

«Мен бүгінгі сабақтан нені үйрендім?» үйге тапсырма 379-жаттығу

Кері байланыс жасайды.

Блум таксономиясы бағалау парағы

Қосымша ақпарат:



Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс









Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгінгі оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен өзжоспарыма қандай түзетулер енгіздімжәне неліктен?



Қорытынды бағымдау

Қандай екі нәрсе табысты болды?(оқуды да, оқытуды да ескеріңіз)

  1. Перфокартамен жұмыс

  2. Критериалды бағалау

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? оқуды да, оқытуды да ескеріңіз)

  1. Топтық жұмыс

  2. Шығармашылық тапсырма

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?















































Қосарлану жолымен жасалған туынды сөздер

Мектеп

Б.Кенжебаев атындағы жалпы орта мектебі

Мұғалім есімі: Ахмет Нұрхат Бижанұлы

Күні:

12.05.2016.

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сыныбы:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

Дара және күрделі сөздердің айырмашылығын айқындай алады.

Сабақ мақсаттары







Барлық оқушылар:

Қос сөздердің күрделі сөздер тобына жататынын анықтайды

Оқушылардың басым бөлігі:


Қос сөздердің дефис арқылы жазылатынын ұғынады

Кейбір оқушылар:


Қос сөздердің сыңарларының мағыналы-мағынасыз екенін талдай алады.


Тілдік мақсаты

Негізгі сөздер мен тіркестер:

«Телеграф» «қос» сөзін сурет арқылы түсіндіру

Жоспар


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (жаттығулар мен ескертпелер

Ресурстар

Басталуы

2-минут


1-минут


1-минут

1-минут

Топқа бөлу Оқушыларды жемістер арқылы топқа бөлу.Жеміс атауларымен 5 оқушыдан 4топқа бөлінеді. Алма, банан, апельсин, мандарин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруЖемістерді бір-біріне ұсына отырып, бір-бірлеріне тілек айтады.

«Алтын ережеге» бағыну

Блум таксномиясы бойынша бағалау парақшасын топ басшысына беріледі.


Жемістер салынған кәрзеңке

Блум таксономиясы бойынша бағалау кестесі

Ортасы

7-минут

20-минут


























3-минут









5-минут

Үй тапсырмасын тексеру «Қыдырымпаз сұрақ» әдісімен үй тапсырмасын бекіту. 379- жаттығу Біріккен сөздер

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу

1 Мұғалім қос ат жегілген арбаның суретін тақтаға іліп қояды. Қос деген сөздің мағынасын оқушылардан сұрайды. Мұғалім қос сөздердің жасалуы туралы теориялық түсінік береді.

2 «Аукцион» ойыны 4-топқа төрт үлестірмелі материалдар беріледі. Үлестірмеде қос сөздердің екінші сыңарлары ауыстырылып берілген. Оқушылар бірлесіп қос сөздердің екінші сыңарларын дұрыс тапқан жағдайда ғана аукционға қойылған бағалы заттарды алатындығын ескертеді.

3 Семантикалық карта Күрделі сөздердің 4 түріне байланысты 4-топқа тапсырмалар беріледі.

Деңгейлік тапсырмалар

А-деңгейі Қос сөздерді қатыстырып бес сөйлем құрайды.

В-деңгейі 5 антоним қос сөздер мен 5 синоним қос сөздер табу керек.

С- деңгейі зат есімнен жасалған 5 қос сөздер тауып жазу

Сергіту сәті

«Аңшы,ханшайым,қасқыр» ойыны

Оқушыларды екі топқа бөліп, қарама –қарсы тұрғызады.Ойынның ережесімен таныстырады.

Жинақтау «Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты бекіту






Доп



Қос ат жегілген арба



Ақша суреттері



Слайд




Деңгейлік тапсырмалар

Аяқталуы

5минут

МАН бойынша үлестірмелі материал 3-кітап«Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?» критерий арқылы бағалау

Үйге тапсырма: Қос сөздер 384- жаттығу

Блум

бағалау парақша

стикерлер

Қосымша ақпарат:


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс









Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгінгі оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен өзжоспарыма қандай түзетулер енгіздімжәне неліктен?



Қорытынды бағымдау

Қандай екі нәрсе табысты болды?(оқуды да, оқытуды да ескеріңіз)

  1. Аукцион ойыны

  2. «Ыстық орындық»

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? оқуды да, оқытуды да ескеріңіз)

  1. Топтық жұмыс

  2. Деңгейлік тапсырмалар

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?











Тіркесу жолымен жасалған туынды сөздер

Мектеп

Б.Кенжебаев атындағы жалпы орта мектебі

Мұғалім есімі: Ахмет Нұрхат Бижанұлы

Күні:

14.05.2016.

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сыныбы:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

Сабақ соңында тіркесті сөздерді тұрақты тіркестермен салыстыра алады.

Сабақ мақсаттары







Барлық оқушылар:

Тіркесті сөздер бөлек жазылатынын анықтайды

Оқушылардың басым бөлігі:

Тірексті сөздердің тұрақты тіркестерге ұқсас екенін біледі. Салыстыра алады,

Кейбір оқушылар:

Тіркесті сөздердің әр түрлі сөз табынан болып, екі-үш сөзден болса да бір мағына беретінін түсінеді. Мысалдар арқылы талдайа алады.


Тілдік мақсаты

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Тұрақты тіркес, сөз тіркесі, еркін тіркесті тірек -сызбалар арқылы түсіндіру

Жоспар


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (жаттығулар мен ескертпелер

Ресурстар

Басталуы

2-минут



2-минут





1-минут

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Оқушылар қоржыннан шиыршықталған қағаздардың бір-біреуін алады. Қағаздарда сабаққа қатысушылардың есімдері жазылған. Әр мұғалім қағазда жазылған әріптесінің атын атап, оған өзінің жылы лебізін, тілегін айтады.

Топқа бөлу Оқушыларды сабаққа қатысты тақырыппен байланыстырып біріккен сөздер, қос сөздер, туынды сөздер, тіркесті сөздер деп 4-топқа бөлу. Оқушылар шиыршықталған қағаздарды алады. Қағазда жазылған мысалдар қай тақырыпқа сәйкес келсе сол топқа бірігеді.

«Алтын ережені» сақталуын қадағалайды.

Ұлттық қоржын

қағаздар стикерлер


Маркерлер фломастер

Ортасы

10-минут




7-минут




8-минут








3-минут





10-минут







«Кубизм» әдісі Үй тапсырмасын тексеру Жалпы өтілген тізбектелген сабақтар бойынша сұрақтар қою Қос сөздер 384- жаттығу Дұрыс жауап берген оқушыларға ынталандыру смайлингтері беріліп отырады.Әр топтан екі оқушыдан кубик лақтырып сұрақтарға жауап береді.

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу слайдтан

Тіркесті сөздер мен тұрақты сөз тіркестеріне байланысты мысалдар слайдтан көрсетіледі. Мұғалім екеуінің ұқсас және айырмашылықтарын ВЕНН диаграммасы арқылы түсіндіреді.

Семантикалық карта Деңгей бойынша

А-деңгейі 10 мысал

В-деңгейі 6-мысал

С- деңгейі 4-мысал Топтық жұмыс жасайды. Бір –бірімен пікірлеседі. Тіркесті сөздерді айырмашылығы мен ұқсастық жақтарын ВЕНН диаграмасы арқылы түсінеді.Салыстыра алады.

Оқушылар дәптерлеріне орындайды.

Сергіту сәті «Көңілді күн» әні Оқушыларға слайдта көрсетілген қимылдарды салып билеуге тапсырма береді Слайдтағы көрсетілімге қарап билейді.

Постер қорғау Әр топ өз тобының тақырыптары жөнінде постер жасау тапсырмасы беріледі

Оқушылар бірлесе постер жасайды. Талқылайды түйінді сөздермен дәйектер келтіреді.Бір-біріне көмектеседі.

Кубик

Слайд





Ат пен арба суреті



Слайд



Деңгейлік тапсырмалар

ВЕНН диаграмасы


Видеоролик



Ватман қағаз

Аяқталуы

2-минут

Бағалау МАН бойынша үлестірмелі материал 3-кітап«Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?» критерий арқылы бағалау Оқушыларға бағалау парақшалары тарқатылады. Тепе –теңдік шеңбері арқылы да бағалау

Үйге тапсырма: Сөзжасам тарауынан өткенді қайталау. 392-жаттығу


МАН үлестірме 3-кітап

«Тепе –теңдік» шеңбері

Қосымша ақпарат:


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс









Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгінгі оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен өзжоспарыма қандай түзетулер енгіздімжәне неліктен?



Қорытынды бағымдау

Қандай екі нәрсе табысты болды?(оқуды да, оқытуды да ескеріңіз)

  1. Постер қорғау

  2. Кубизм әдісі

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? оқуды да, оқытуды да ескеріңіз)

  1. Тепе –теңдік шеңбері арқылы бағалау

  2. Деңгейлік тапсырмалар

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?