Early to bed, early to rise…

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы: Early to bed, early to rise…

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Present Continuous формасындағы етістікті қолданудағы грамматикалық дағдыларын қалыптастыру бойынша оқушылардың іс – әрекетін ұйымдастыру; Early to bed, early to rise… тақырыбы бойынша лексикалық дағдыларының қалыптастыру жетілдіру; осы шағын тақырып аясында рецептивтік және репродуктивті коммуникативтік дағдыларды жетілдіру; орфографиялық; Ее әрпін ашық және жабық буында оқылуын үйрету және оның транскрипциясын дұрыс оқу дағдыларын қалыптастыру.

дамытушылық: талдау, салыстыру қабілеттерін дамыту; сенсорлық қабілеттерін артуына жағдай жасау; сабақтағы өз әрекетін және сыныптастарының әрекетін өз бетіме бағалау білігін дамыту.

тәрбиелік: салауатты өмір салты мен күн тәртібін дұрыс сақтауға жетелеу; шет тілін оқуға деген оң қарым – қатынасын қалыптастыру үшін жағдай туғызу; сыныптастарының жетістіктеріне қуану және ықтимал сәтсіздіктеріне қайғыру сезімдерін қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже:

пәндік: Present Continuous етістігінің уақытша формасын болымдылық тұлғасында білу және қолдана алу;

тұлғалық: оқылатын тілге/ мектеп сабақтарына қызығушылық таныту, күн тәртібін білу және оның маңыздылығын және әр оқушының өмірінде қажеттілігін түсіну;

жүйелік - әрекеттік: оқыған лексиканы және грамматикалық материалдарды Early to bed, early to rise… жағдаяты шеңберінде әңгіме құру үшін пайдалану.

Сабақты материалдық қамтамасыз ету:

мұғалім үшін: CD ойнатқыш, карточкалар;

оқушылар үшін: оқулық, жұмыс дәптері.

Пәнаралық байланыс: қазақ / орыс тілдері, музыка.


Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру сәті

Мұғалім балалармен амандасады:

- Good morning, children! I am glad to see you! How are you?

- Good morning, teacher! We are fine. And you?

- Fine, thanks. Sit down, please.


II. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

- - Балалар, өткен сабақта біз күнделікті жасайтын үйреншікті іс – қимылдарды атап үйрендік. Бүгінгі сабақта біз сөйлеп жатқан сәтте болып жатқан іс – қимылдарды атап үйренеміз.


III. Тірек білімді белсендіру.

Фонетикалық жаттығу.

- Балалар, қазір біз әдеттегідей әріппен, дыбыспен және оның транскрипциясымен жұмыс істейміз. Бүгін әліпбидің келесі әрпімен танысамыз. Е дауысты дыбыс, ағылышын тілінде барлық дыбысты береді.

Now let’s open our books on p. 78. Repeat after me [е],[е],[е] – egg, pen. Let’s say together: a pen, a ten..


IV. Жаңа білім мен әрекет ету тәсілдерін меңгеру.

1 - жаттығу. Learn the new words.


V. Бастапқы түсінікті тексеру.

Оқулықпен жұмыс.

2 - жаттығу. Listen and sing.

Мұғалім өлеңді оқиды, балалардың өзінің артынан қалауын сұрайды. Оқушылар жазбаны тыңдап, ән айтады. Әнді оқушылармен кем дегенде 3 рет тыңдаңыз.

Track 9.

He is sleeping now. I am brushing my teeth now. She is having lunch now.

3 - жаттығу. Describe the pictures, make the sentences.

1. He is reading a book

2. They are dancing

3. He is watching TV

4. He is getting up

4 - жаттығу. Look at the pictures in ex 5, guess and say.

5 - жаттығу. Listen and read


Сергіту сәті.

Stand up, sit down

Clap, clap, clap

Point to the window

Point to the door

Point to the board

Point to the floor

Stand up, sit down

Clap, clap, clap


VI. Білім мен әрекет ету тәсілдерін бекіту

Дәптермен жұмыс

1 - тапсырма. Write m’re or s

2 - тапсырма. Read and match.

Keys: 1. I’m washing my face. 2. They are jumping. 3. She is singing. 4. We are cooking. 5. It is flying. 6. You are swimming

3 - тапсырма. Recorder the words to make sentences

Keys:

They are swimming.

You are sitting.

It is standing.

She is getting dressed.

He is going to bed.

4 - тапсырма. Read the story in ex 5 in your Pupils books. Close the book and complete the sentences with the right words from the box.

Keys: 1. dressed 2. is 3. time 4. o’clock 5. early, early 6. still.


VII. Сабақты қорытындылау.

- Your work today was brilliant! Tell me, please the translation of the next words you have learnt at the lesson. Good! I see that now you can tell about your day.


VIII. Үйге тапсырманы беру.

Жұмыс дәптеріндегі 4 – жаттығуды орындау.

V. Бағалау.Күні: 13.11.2015

Сынып: 7 «А»

Сабақтың тақырыбы: Getting to know each other


Сабақтың мақсаты:


Оқушыларды оқулықпен таныстыру ,


мәтінмен жумыс істеу, present Perfect


шағының қолданулуын қайталау


Тілін оқып жатқан мемлекетті


құрметтеуге тәрбиелеу


Есте сақтау қабілетін дамыту


Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап


Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту


Көрнекілігі: грамматикалық таблица


Пән аралық байланыс: қазақ тілі


Сабақ барысы:


I.Ұйымдастыру


А) амандасу


Б) жоқтарды белгелеу


II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.


Our theme in our lesson is "Getting to know each other”


III.Жаңа сабақ


Оқулықпен таныстыру


Сөздік жумыс


жад, ec - memory


елшілік - embassy


Америка Құрама Штаттары - The United States of America


Италия - Italy


Канада – Canada


Франция - France


Гастинт - Hastings


тәлімгер - tutor


Exercise 4 Read the text and find the new words in the text.


Hello! I'm Anna Saxby. I'm pleased to welcome you to the English lesson. I'm one of your English tutors of the Embassy School of English in Hastings. I'm 36. I come from Hastings in the United Kingdom. Hastings is a beautiful seaside town in the south of England. Now I work in Almaty at your school.


I have been a teacher for 6 years; I've met school children from different countries. I enjoy working with young people. I've visited the USA, Canada, Italy and France. Now I'm in Kazakhstan. I love listening to music but I don't play any instrument. I'm married and have two children. Now you tell me about yourself.


IV.Пысықтау


1.Work with memory map


Exercise 5 Write out the sentences in the Present Perfect Tense form the text (exercise 4).


Read the Grammar Reference (Unit one).


I have been a teacher for 6 years; I've met school children from different countries. I've visited the USA, Canada, Italy and France


Exercise 7Listen to the students talking about themselves


V.Бекіту


Exercise 8 Listen to the students talking about themselves again Complete the diagram.




VI. Үйге тапсырма


Exercise 10








































Сабақ: Step 2 Date_____________

Тақырып: English is my favourite subject.

Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:

1.Present Perfect Tense шағын қайталау. “for, since” предлогтарының Present Perfect шағында қолданылуын түсіндіру. Present Perfect шағын ауызша сөйлеуде пайдалануды машықтандыру.

2.Оқушылардың салыстыра білу қабілетін дамыту; оқу материалынан ең бастысын, мазмұнын ажыратуды үйрету

3. Оқушыларды бір-бірін тыңдауға, басқа адамның пікірін құрметтеп, санасуға тәрбиелеу

Мақсат: “Present Perfect Tense” грамматикалық тақырыбында грамматикалық білік-дағдыларын қалыптастыру.

Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар: “Present Perfect tense” грамматикалық таблица

Сабақ түрі: Жаңа тақырыпты таныстыру сабағы


Сабақ барысы:

I. Organization moment.

II. Brainstorming

Ex.1,p.16 Match the students’ answers to Ann’s questions

Ann:

1. Have you heard about your friends, Omar?

2. Dmitry, have you been to the USA?

3. Have you been to the UK before, Chan?

4. Omar, you haven’t seen a crocodile, have you?

5. Have you visited any places of interest in the UK, Chan?

Students:

a) No, I haven’t visited any places of interest yet.

b) Yes, I have. My friend, Colin in the UK has written an interesting letter. He has invited me to his town.

c) No, I haven’t. I have never been to the USA before.

d) No, I haven’t been to the UK before.

e) No, I haven’t. I have never seen a crocodile in my life.

Key: 1-b, 2-c, 3-d, 4-e, 5-a.


III. Present Perfect Tense (Осы аяқталған шақ)

a) 6 сыныпта өткен ережені қайталау.

b) Ex.2,p.17 Read Ann’s interview.

c) Write out time markers.

Since 1998—1998 жылдан бастап

Since I was 12—мен12 жасымнан бастап

For three years—үш жыл бойы

Since I was six—мен 6 жасымнан бастап

For 5 years—5 жыл бойы

d) Say true sentences about your friends using time markers:

Since 1998—He has lived here since 1998

For+years—We have learnde English for 5 years.

Since he was 10—He has played football since he was 10

Since they’re 11—They have played the piano since they were 11.


IV. Interview your partner Ex.5,p.17. See Ann’s questions

Example: How long have you been studied English?

How long have you lived here?

How long have you studied Russian? Etc.


V. Working with Workbook

Unit I. Answer the questionarie with the information about yourself.


VI. Homework.

Ex.3,p.179 SB

Ex.11,p.18 SB


VII. Conclusion of the lesson


Сабақ: Step 2a Date______________

Тақырып: English is my favourite subject.

Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:

1.Етістіктің үш негізгі формасын қайталау; Present Perfect Tense шағын ауызша сөйлеуде пайдалануға машықтандыру. “The Evanses in New York” диалогын оқыту және осы мәтін бойынша Present Perfect шағын қолдануды жаттықтыру.

2.Оқушылардың әдебиетпен қосымша көрнекіліктерді тиімді пайдалануды үйрету

3. Әдептілік ережелерін бойына сіңірген мүмкіндігінше дамыған азамат тәрбиелеу

Мақсат: “Present Perfect Tense”грамматикалық тақырыбында грамматикалық білік-дағдыларын қалыптастыру.

Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар: “Present Perfect tense”, етістіктің негізгі үш формасы грамматикалық таблицалары, жұмыс дәптері.

Сабақ түрі: Білімді тексеру сабағы


Сабақ барысы:

I. Organization moment.

II. Warm up.

Talk to your partner about yourself using the following time markers and use Present Perfect.

Today

This week

This year French

Recently I’ve studied English

Never Russian

Since/ for


III. Revising three main forms of the verb.

a) Working with table

Infinitive (Base form) Past Simple Past participle

Irregular: do did done

write wrote written

hear heard heard

speak spoke spoken


Regular: visit visited visited

work worked worked

live lived lived


b) Ex.3,p.4 WB Answer the following questions using the 2nd form of the verb (Past Simple)

Questions: Answers:

When were you born? I was born....

When was your last birthday? My last birthday was on the... of ...

When did you go to school? I went to school...

Where did you go to school? I went to school in ...

Where did you spend your summer holidays? I spent my summer holidays in...

Who did you spend your holiday with? I spent my holidays with ...

When did you get up yesterday? I got up at ... o’clock yesterday.

When did you read a novel? I (never) read a novel in...

When were the last Olympic Games? The last olympic Games were in 2008.

III. Reading the dialogue and working on it.

a) Vocabulary and pronunciation.

Empire State Building [‘empaiә ‘steit ,bildiŋ]

Greenwich [‘gri:nidʒ]

Chinatown [‘t∫ainәtaun]

Statue of Liberty [‘stætju: әv ‘libәti]

Helicopter [‘heli ,kptә]

Nickneim [‘nikneim]


b) Listen to the dialogue.

c) Read the dialogue in roles and find out the sentences in the Present Perfect Tense.

We’ve been for a walk in Central Park.

We’ve climbed the Empire State Building.

We haven’t been to Greenwich Village yet.

We haven’t been to chinatown either.

Have you seen the Statue of Liberty?

We have just had a helicopter tour of the city.

Have you ever heard the nickname of New York?

d) Ex.13,p.19 Find the following compound word in the text.

Helicopter—helicopter tour of the city

Nickname—nickname of New York

Broadway—a show on a Broadway

Chinatown—haven’t been to Chinatown either.

e) Find the sentences with irregular verbs:

We’ve seen...

Have you seen ...

We have just had ...

Have you ever heard...

f) Find out the questions

Have you ever seen the Statue of Liberty?

Have you ever heard the nickname of New York?


IV. Homework.

Ex.16,p.19 SB (Past Simple—өткен шақ, Present Perfect—осы шақпен байланысты)

Ex.4,p.4 WB