Сабақтың тақырыбы: |
How many boys are there in your class?
|
Сыныбы: | 5 |
Уақыты: | 15.01.15 |
Сабақтың мақсаты: А)Ақпараттық:
Ә) Коммуникативтік
Б)Проблеманы шешу:
|
How many boys are there in your class? тақырыптары бойынша ақпарат беру, ақпаратты жинақтау,құрылымдау,алгоритмдеу - лексикалық, грамматикалық материал негізінде монологтік , диалогтік сөйлеуді жүзеге асыру - ағылшын, қазақ, орыс тілдерінде ауызша және жазбаша қарым-қатынас жасау How many boys are there in your class? тақырыптары бойынша күтілетін нәтижеге бағытталған оқушының ақыл-ой әрекетін сыни тұрғыдан дамыта оқыту,АКТ технологияларын қолдану арқылы ұйымдастыру.
|
Сабақ әдісі: | Сұрақ-жауап, сөздік практикалық. |
Сабақтың типі: | Аралас сабақ
|
Пәнаралық байланыс: | Қазақ тілі |
Құрал-жабдықтар,көрнекі құралдар: | Тақырыптық суреттер, грамматикалық таблица |
Сабақтыңбарысы: | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Күтілетін нәтиже |
I. Organization moment: | -Good afternoon dear children! -Sit down please. -First of all tell me who is on duty today? -Who is absent? -What day of the week is it today? -What`s the weather like today? Now, please look at the blackboard. There is a phonetic drill. Listen to me, and then you`ll repeat after me all together and by one. | -Good afternoon teacher! - I`m on duty today. -All are present. - Today is cloudy.
| Мұғалім қойған сұраққа жауап бере алады.
Сабаққа әзірленеді |
Phonetic drill
II. Checking up the home work.
III. Introduction of the theme of the lesson: Having pen -friends
IV. Practice
V.Home task | I am learning to read I’m learning to tell I’m learning to speak And I’m learning to spe Now children let’s check up your home task. What was your home task? Exercise 15,16 - Are you ready for the lesson? - Who wants to answer? Open your copy-books and write down today`s date and the new theme. Today the 15th of January ‘″How many boys are there in your class? New words Chair- орындық Picture -сүрет Window -терезе Plant -өсімдік Bag- сөмке Hair- шаш Eye- көз
1.Read. Omar: Hi, Colin. Colin: hi. How are you? Omar: Not bad. How many boys are there in your class? Colin:Let me see.Yes6 there are 13 boys and only 7 girls in my class. Omar:Are there are any boys or girls from Kazakhstan? Colin:No, there aren,t any.but there are some boys and girls from India and Japan.
- Remember!
|
2.Listen and repeat.
Omar: How many boys are there in your class?
Colin:There are thirteen boys.
3.Talk to your friend about the boys and grils in your class.Use the words in the word box.
-How many boys with black hair are there in your class?
-There,аre.
4.Talk to your friend about the classroom object.
-How many desks are there in our classroom?
-There are……
5.Talk to your friend about the things in your bag.
-How many books are there in your bag?
- There,аre ……(There,s only one book in my bag)
- Word box
With black hair
With blond hair
With blue eyes
With long hair
With short hair
6.Talk to your friend about the boys and girls from other countries,towns,ares,ect.
-Are there any boys and girls from Astana?(Kostanai,Talgar,Samal)
-Yes ,there are some ./No, there arewn,t any.
7.Count the boys and grils of your class with black,brown,blue eyes,with black,brown and blond hair ,and grils with long and short hair and fill in the chart.
[pic] [pic]
[pic] [pic]
With blue eyes
With black eyes
With brown eyes
With black hair
With brown hair
With blond hair
With long hair
With short
hair
Boys
8
-
grils
6
Ex (9,10,p 103.) Write how many boys with black and brown hair,with brown and blue eyes there are in your class.
The lesson is over!
I am learning to read
I’m learning to tell
I’m learning to speak
And I’m learning to spell
Оқушылар үй тапсырмасын оқиды.
Жаңа сабақ бойынша берілген жаңа сөздерді мұғалім оқушыларға қайталатқызып,тізбектеп оқытады.
Жаңа сөздерді дәптерлеріне түсіріп, оқылуы мен айтылуы бойынша транцскипсияға назар аударады.
Exc2: бойынша оқып қайталайды және де кері бірне-бірі сұрақ қояды.
Exc3,4,5 бойынша тапсырмалардың барлығын тез әрі шапшаң орындайды.
-Are there are any boys and grils from Kostanai?
-Yes ,there are some.
Күнделіктерін ашып, үй тапсырмасын жазып алады.
Фонетикалық жаттығулары шет тілінде дұрыс айту дағдысы қалыптасады.
Үй тапсырмасын тексеру арқылы өткен тақырыпты меңгергендігі тексеріледі.
Оқушылар жаңа сабаққа кірісіп жаңа сөздерді мұғаліммен бірге қайталайды.
Оқушылардың қызығушылықтары ойанып жаңа сабаққа белсене ат салысады.
Оқушылардың бүгінгі сабаққа назарлары жақсы деңгейде болды.
Тақырыпты тез әрі жеңіл қабылдай алады.Ағылшын тілінде оқи алады және аудара алады.
Балалардың сабақ барысында жаттығуларды орындап түсінбеген сұрақтарын қойып отырды.
Үй тапсырмасын орындап келеді.
Барлығы өз деңгейінше бағаланады.