Разработка урока по английскому языку Лондонский зоопарк

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



МБОУ СОШ №19 г. Черногорска









УРОК АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА


( 6 класс )





Тема : Лондонский зоопарк






















Учитель английского языка

Потешкина Светлана Николаевна






Тема: Лондонский зоопарк

Цели урока:


практическая: развивать коммуникативную компетенцию учащихся по теме «Лондонский зоопарк»;

образовательная: способствовать развитию познавательного интереса, расширять страноведческие знания;

воспитательная: воспитывать у учащихся умение коллективной творческой работы, привлечь внимание к осознанию окружающей действительности

развивающая: развивать умение говорения


Задачи урока:

  1. Организовать активизацию лексического материала по теме

« Животные в нашей жизни».

  1. Организовать говорение по теме «Лондонский зоопарк» на базе фильма и полученной информации на предыдущих уроков

  2. Организовать защиту проекта и его оценку.


Методы обучения:

  • словесные (рассказ, беседа)

  • наглядные (метод демонстрации фильма)

  • практические ( защита проекта)


Формы организации учебной деятельности:

  • фронтальная

  • индивидуальная

  • групповая


Средства обучения : учебник М.З. Биболетовой, Н.Н. Трубанёвой Enjoy English 5-6 классы ,компьютер, медиопроектор, пригласительные билеты, листы оценивания.


Л [pic] огика урока: мотивация [pic] целеполагание [pic] решение коммуникативных задач [pic] самооценивание (оценивание) [pic]

Рефлексия


Тип урока- совершенствование знаний, умений и навыков








од урока

Организационный этап T: Good morning children! I`m glad to see you. How are you? Let`s try to guess the plan of our lesson. Answer my questions and try to name the plan of our lesson.

  1. What is the capital of Great Britain? (London)

  2. Where can we see different animals? ( In the Zoo)

So,What is the theme of our lesson? – London Zoo. Well, today we are going to talk about different animals, about London Zoo and listen to your Projects about better places for animals.


Фонетическая зарядка Open your book at page 103 Ex/2 Let`s pronounce new English words after the tape

Учащиеся произносят хором слова за диктором


Речевая разминка

Teacher: Answer my queations and get a ticket to London Zoo.

Do you like animals?

Have you got a pet at home? What is it?

Do you go to the Zoo?

Can animals be our friends?

And now I want you to quess the riddles and to get a ticket to London zooIf you guess the riddle you`ll get a ticket.

Учащиеся отгадывают загадки о животных.

  • It is long and green. It can be very terrible and aggressive. It likes to eat meat and fish. It is vey wild. It lives in the water. What is it ? ( a crocodile )

Teacher : Check your answer on the screen ( слайд )

  • It is big and brown. It likes to sleep in winter. It has a sweet tooth. It likes to eat honey, berries, fish and meat. It can swim very well but it lives in the forest. It can be very aggressive but in the zoo it is very funny and nice. What is it ? ( a bear )

Teacher : Check your answer on the screen ( слайд )

  • I have a very nice tail. I can fly. I` m covered with colourful feathers. I can talk. I am very funny. I am a … (parrot)-слайд

  • It is the biggest animal in the world. It lives in the ocean but it is not a fish. What is it ? ( a whale ) – слайд

  • I have four legs, I have no teeth. I can swim and dive. I carry my house around with me. I am a ..( tortoise)-слайд

  • it is the second biggest animal in the world. It can eat 300 kilos of food and drink 200 liters of water. It lives in Africa and India. It is kind, clever and very intelligent. What is it ? ( an elephant )- слайд

  • this animal is very unusual. It can` t walk, it can` t run, it can`t fly, it can only jump. It has a front pocket and in the pocket it carries a baby. It lives in Australia. What is it ? ( a kangaroo )- слайд

Well? Some of you have tickets to the Zoo , But some of you should have them. So you have to answer some more questions about the rules we should remember if you go to the Zoo.

Where is London Zoo in London? ( Kensington Gadern)

What is the aim of the Zoological society of London? ( To help the endangered animals)

Can we take animals to the zoo?

Can we feed the animals in the Zoo?

Can we take baby- animals home with me?

OK Have all of you have tickets to the Zoo? If not share your tickets and we are going to start our trip to London Zoo.



Аудирование текста и его обсуждение. Просмотр фильма о Лондонском зоопарке и обсуждение его.

When was London Zoo opened? (1828)

Can people see animals at their feeding time?

What exotic animals are there in the Zoo?

How many species of animals are there in the zoo?

What animals do children like to watch in he Zoo?

Can people see different areas in the Zoo? What are they? Garilla Kingdom, African Birds? Reptile House, Aquarium, Butterflies and spiders …

Is there Children`s Zoo here?

Can Children have recommendations of keeping and caring for pets?

Презентация проектов

Teacher: Last lessons we discussed with you some interesting questions for your project and you chose the Project WhaT IS BETTER FOR ANIMALS: ZOOS, WILD LIFE or LIVING IN THE WILD.

Let`s listen to your project and answer this question – What is better?

Учащиеся представляют 3 проекта:

  1. Жизнь животных в зоопарке

  2. Жизнь животных в сафари парках

  3. Жизнь животных в дикой природе

Обсуждение проектов:

Ответить на вопрос Что лучше?

Teacher:


Перед тем как оценить себя, давайте поговорим о той роли какую вы вополняли при подготовке к проекту и оценим свою деятельность.

На лестнице успеха найдите свое место.







Все получилось отлично!

Работой удовлетворен!!


Не все получилось. Есть над чем поработать.




Можно было бы сделать лучше!



Досадно! Совсем не получилось.






If you like our lesson stay the ticket with you.



Домашнее задание: Упр.13 с. 107 Задать вопросы директору Лондонского зоопарка