План-конспект открытого урока на тему Мир моих увлечений

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...
















































План-конспект

відкритого уроку з англійської мови з теми: « Свiт наших захоплень », проведеного у 3-A класі учителем англійської мови Бердянської спеціалізованої школи з поглибленим вивченням іноземних мов І-ІІІ ст.№16 Бердянської міської ради Запорізької області .


































Хоменко Н. І. (вища категорія, учитель-методист)






Тема:Світ наших захоплень


Підтема: Хобі і захоплення.

Опрацювання матеріалу через мовлення, читання, аудіювання та письмо


Цілі:


Практична:-формувати навички монологічного та діалогічного мовлення,

-активізувати вживання лексики з теми,

-формувати навички вживання граматичних структур типу Present Simple I Present Continuous

-розвивати вміння аудіювати текст, ігноруючи незнайомі слова.


Навчальна: формувати предметні компетентності:

-комунікативно-мовленнєву-збагачення та активізація мовленнєвого запасу;удосконалення навичок діалогічного мовлення

-лінгвістичну- уміння опрацьовувати письмове повідомлення; уміння читати текст з вилученням основної інформації

-граматичну- здатність користуватися граматичними ресурсами мови;

-соціолінгвістичну- уміння використовувати вирази ввічливості, розуміння прислів’їв мови, яка вивчається


Розвивальна:

 - розвивати загально навчальні вміння: культуру мовлення, чіткість і точність думки, критичність мислення, здатність відчувати красу мови

- розвивати мовну здогадку, вміння логічно викладати свої думки

-розвивати вміння вести групову бесіду, уміння працювати в групах, парах.


Виховна:

- сприяти розвитку самостійного та логічного мислення; розвивати інтелектуальні здібності( увагу, пам'ять, мислення, уяву);

-виховувати активність в рішенні комунікативних завдань, самостійність у виконанні вправ та здібність до взаємодопомоги при роботі в парах та групах

- формувати інтерес до вивчення англійської мови, повагу до захоплень своїх

однокласників

Тип уроку: Урок перевірки й корекції знань, навичок, умінь

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, робота в парах.

Обладнання: підручник, робочий зошит, тематичні картинки, аудіо запис,презентація PowerPoint ,hand-outs ,шаблони смайликів,мікрофон,

постер”The World of Our Hobbies”


Очікувані результати

Учні повинні:

вживати вивчені лексичні одиниці в діалогічному та монологічному мовленні;

правильно вживати граматичні структури з дієсловами у Present Simple та Present Continuous;

знати прислів’я рідної країни та країни, мову якої вивчають;

вміти розповідати про cвої захоплення; складати словникову карту;

писати електронного листа другу по листуванні;

в кінці уроку намалювати посмішку cмайлика ,що відповідає настрою під час уроку.


План уроку:


І. Орієнтація, мотивація діяльності.
ІІ. Цілепокладання.
1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності.
3. Визначення очікуваних результатів.
ІІІ. Цілереалізація.

1.Перевірка знань фактичного матеріалу (усна фронтальна бесіда, усна індивідуальна розмова).

2.Перевірка глибини усвідомлення знань (письмове опитування, самостійне складання таблиць, схем тощо).

3.Перевірка знань основних понять

4.Фізкультпауза.

5.Застосування знань у нестандартних умовах.

6.Застосування знань у стандартних умовах

7.Домашнє завдання

ІV. Рефлексивно-оцінюючий.

1. Підведення підсумків уроку.

2. Рефлексія.

3. Цінування, оцінювання.

Хід уроку


І.Орієнтація, мотивація діяльності.


Good morning, dear children! I am glad to see you at our lesson. I hope you are in a good mood today and you are ready for the lesson.Today we have unusual lesson.We have a lot of guests .Let’s greet them.
What is the weather
and season? What’s the weather like today?...

ІІ. Цілепокладання. Let’s start our lessonwith the motto (Слайд 2)

Never waste the time in vain

Train your body,train your brain

Find a hobby and enjoy

May your life will be full of joy.

Read and translate it!

1.Повідомлення теми, мети, завдань уроку. (Слайд 3)



Teacher:Please, look at the screen. There are some pictures on it. Look at them attentively and what can you say about them? - What are these people doing? Very good! Of course, you are right! We will speak about different hobbies during free time. (Pupils’ answers) Аt this lesson try to do your best to show your knowledge. So the topic of the lesson is“The world of our Hobbies.” What hobbies do you know? (Pupils’ answers)

Аt the lesson

-we’ll review the material we have learned this month: the vocabulary on the topic "Hobbies”, grammar structures with Present Simple and Present Continuous;

-we'll listen to your presentations about hobbies and act the dialogues out.

-we’ll write an email to a penfriend.



.

2.Фонетична зарядка

1)Phonetic drills. (Слайд 4)



2) Tongue-twisters: . (Слайд 5)



[ D ] -This, that, those,these are sitting in the trees.

[ x ] - If you, Sandy, have two candies give one candy to Andy, Sandy.

- If you, Andy, have two candies give one candy to Sandy, Andy.

[ t]-A tidy tiger tied a tighter tie to tidy her tiny tail.

2) Фонетична пісня: ng-Song [ N ] (Слайд 6)

I love to sing , sing, sing

This little song, song, song

When the bell goes ding, ding, ding

It’s time to say so long

This a diagraph song

Just me and you, you,you

Until we through, through, through

3.Мотивація навчальної діяльності: (Слайд 7) So the topic of the lesson is“The world of our Hobbies.”  What hobbies do you know? (Pupils’ answers: singing , dancing, listening to music , playing football, playing the piano … ) You have interesting petals with the hobbies on your desks.Take them and stick down the word” hobby” to build up the Hobby mind-map.














Усна фронтальна бесіда, усна індивідуальна розмова

  1. What is a hobby?

  2. What types of hobbies are the most favourite and popular?

  3. Is it really important to have a hobby? Why (not)? .” 

(Pupils’ answers:)

It's a favourite occupation or a thing you like to do.

A hobby is what you like to do in your free time .

A hobby is our friend.A hobby is our favourite activity….

ІІІ. Цілереалізація.

1. Перевірка домашнього завдання . (Слайд 9)


1)Acting the dialogues.

2)Reciting the poem.

Everybody has a hobby,

But we've got a common one.

English does attract us

More than stamps and actors .

And it's a great fun!

3)What proverbs and sayings about hobbies do you know? (Pupils’ answers:) . (Слайд 10)



1.So many people, so many hobbies.
2.Hobbies differ like tastes.
3.Deeds, no words.
4.Twice happy is the man who has a hobby.
5.Who knows how to work, knows how to play.
6.Only work and no play makes Jack a dull boy.

7.Hobby is our friend.


2.Перевірка глибини усвідомлення знань (письмове опитування) .

(Слайд 11)



It’s the high time to check up the spelling of the words on the topic”Hobbies”

There are scrambled words on the blackboard, you have to unscramble them.











(Pupils arrange the letters in order to get the word on the topic”Hobbies”

Keys:reading,swimmiming,cooking,painting,shopping,fishing,kayaking,surfing,snorkeling,diving.

3.Перевірка знань основних понять. (Слайд 12)


1)Listening and matching

Teacher: I have some riddles about different activities and interests.Your task is listen attentively and match the cards with the words to the pictures.

Riddles.

1. A creative hobby you need brushes and coloured paints. ( painting)

2. Such people like to visit different cities, towns and historical places. Some people even visit other countries. They can travel by car, by plane, by train, by bus or on foot. (travelling)

3. People like to sing songs. Sometimes they go to music school. They like to listen to the songs and sing them. (singing)

4. People like to make new dishes. They often cook for the family and for their friends. (cooking)

5. This hobby is interesting and useful. People try to find or buy different things such as stamps, badges, coins, pictures, dolls, posters, shells, comics,etc. (collecting)

6. It is a very interesting kind of hobby. You can do it with your father or friends. It is good to sit at the river or lakes, to see the nature. You can go usually there in summer but some people like to go there in winter too. Your mother will be happy to cook fish for you and your family! (fishing)


7. This hobby is popular with the people of all ages. People like to go to the stadium or to the sports ground to play football, tennis, running. They are strong and healthy. This hobby teaches them to plan their time. (sport)

8. People like to go to the library. Some of them have a good collection of books at home. And they are really proud of it. They can have different books: fiction, historical novels, books about animals and birds, books about different countries. Their hobby helps them to relax, to learn the world and understand people better.(reading)

2)Brushing up grammar and vocabulary. (Слайд 13)


Teacher: Look at the pictures, read the sentences paying attention to the grammar structures with the Present Continuous and write the letters.You have 3 minutes.



3)Developing of the listening skills. (Слайд 14)


Teacher:Listen to the short texts about children’s activities at the beach and write down the number of the picture, the child’s name and his(her) activity in the worksheet.( Pupils listen to the text twice and do the tasks.)

Name___________ Hobby____ Name___________ Hobby____ Name___________ Hobby____


Name___________ Hobby Name___________ Hobby

(track 39,Teacher’s Book p.122)

Teacher Do you like going to the beach,Jack?

Jack Yes,I do.The beach is beautiful.

Teacher What do you like doing at the beach?

Jack I like snorkelling.It’s great!



Teacher What do you like doing at the beach,Emma?

Emma I like waterskiing.

Teacher Oh, it’s dangerous.

Emma No, it isn’t.It’s very safe.


Teacher What do you like doing at the beach, Tony?

Tony I like kayaking.

Teacher Oh! Is it difficult?

TonyYes, but it’s fun.


Teacher What do you like doing at the beach, Katie?

KatieI like surfing.It’s fun!

Teacher That’s nice


Teacher What do you like doing at the beach, Billy?

Billy I like swimming.

Teacher Do you? I like swimming,too!


Answers:

1.e(snorkelling)- Jack 2.d(waterskiing)- Emma 3.( kayaking)- Tony 4.b(surfing)- Katie 5.a(swimming)- Billy

Фізкультхвилинка і релаксація (Слайд 15)


1)Чант

1, 2-1,2,3 I like running. Look at me.

1, 2-1,2,3 I like jumping. Jump with me.

1, 2-1,2,3 I like dancing. Look at me.

1, 2-1,2,3 I like swimming in the sea

2.Song”At the Beach” . (Слайд 16)



4) Speaking . The game”A microphone”(Діти розповідають про свої хобі з опорою на презентацію,передаючи мікрофон іншим) . (Слайди 17-29)


Учитель:

Children all over the world are interested in many different things and have a lot of hobbies.Thanks to the Internet we have a penfriend website and communicate with them.Do you want to have a penfriend? Then read these texts and choose a penfriend with the same hobby. Pay attention to the rules of reading email addresses. (Учитель демонструє дітям памятку про правила читання електронної адреси.)



5) Informative reading. (Слайд 30)



(Pupils read the texts and choose the penfriends according to their hobby)

Writing an email to a penfriend following the plan. (Слайд 31)


( Учні пишуть листи на спеціальних бланках,а в цей час лунає приємна музика,яка надихає дітей на творчість.)

ІV. Рефлексивно-оцінюючий. (Слайд 32)


1.Підведення підсумків уроку

So, our lesson is going to the end. You have proved that you know the material rather well. You were very active at the lesson.

Conclusion: . (Слайд 32) If you ‘ve chosen a hobby according to your character and taste you are lucky,because your life becomes more interesting.


2. Домашнє завдання .

Оголошення домашнього завдання.

Your hometask is doing the project” My Family Hobbies”

3. Рефлексія.

Учитель: What did we do at our lesson today?

- What did you like the most?

Finish the sentences about the lesson:

The topic of the lesson was…

It was interesting to get to know/to do…

Now after the lesson I can…


4. Цінування та оцінювання. (Слайд 33)

It was very interesting to listen to your points of view. Thanks for your work. Your marks for the lesson are … And now take your smiles and draw a happy or a sad face.