Урок по английскому языку для 5 класса по теме Путешествие и свободное время

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема: Путешествие и свободное время Тип урока: урок изучения нового учебного материала

Цель: Обучение продуктивному устному высказыванию

Использовать в речи лексические и грамматические структуры по теме «Travelling»

Различать на слух лексические единицы (типы каникул, виды транспорта).

Строить письменное высказывание с использованием образца на основе изученных лексических единиц и грамматических структур.

Активизация словарного запаса


Личностные: уметь выбирать оптимальные формы во взаимоотношениях с одноклассниками.

Коммуникативные: развить умения слушать, читать и говорить по теме

Познавательные: уметь осознанно строить речевое высказывание по образцу, формулировать ответы на вопросы учителя и одноклассников.

Регулятивные: самостоятельно строить новые учебные цели и задачи.

Основные понятия

Лексические единицы и фразы по теме «Travelling»

Модальный глагол «can»

Организация пространства

Формы работы

Ресурсы

Фонетическая и речевая разминка

Работа со схемами - опорами.

Фронтальный опрос.

Индивидуальная работа

Работа в группе

-Учебник

-Книга для учителя

-Презентация Power Point

-Аудиоприложение на CD

-схемы-опоры

- карточки рефлексии

Ход урока

Содержание деятельности учителя

Содержание деятельности учащихся

организационный этап: введение в языковую атмосферу 3 мин

Приветствие учителя. Беседа учитель-ученик. Использование ранее изученных выражений (Hello, good morning, how are you today?)

Отвечают на вопросы

подготовительный этап: снятие фонетических трудностей, повторение правил чтения, 3 мин

Произносит звуки и контролирует правильное произношение

выполняют задание: 1)назови звук, назови буквосочетание

2) повторяют хором, индивидуально

мотивационный этап: постановка цели, задач урока предъявление плана 3 мин

Помогает сформулировать цель урока, поставить учебную задачу с опорой на проблемный вопрос «Как сделать объявление туристической поездки?»

We need to make an advertisement of a travelling tour

актуализация знаний: повторение лексики по теме -5 мин

Читает слова (типы каникул) на слайдах, контролирует правильное произношение

Смотрят на объявления в учебнике, слова повторяют хором, индивидуально, заполняют строку в своем объявлении

Создает условия для выполнения


Говорят, каким видом транспорта они любят путешествовать, заполняют строку в объявлении

Включает аудиозапись, организует работу с упражнениями.

Повторяют текст за диктором, отвечает на вопросы учителя

Выполняют упражнение 3a,b стр.116

физминутка: снятие напряжения - 1 мин.


Объясняет употребление глагола «can», предъявляет задание

Выполняют задание фронтально

контролирует усвоение утвердительной и отрицательной формы глагола «can»

Выполняют упражнение 5b, 6 стр.117


работа с образцом:

совершенствование навыка говорения (употребление лексики) – 7 мин

предъявляет задание, консультирует

выполняют в группах

организует проверку: слушает

презентуют свои объявления

задает вопросы: would you like to buy this tour?

отвечают на вопросы учителя

подведение итогов урока – 5 мин

предлагает оценить свою работу

заполняют карточки рефлексии, высказывают свое мнение

объясняет домашнее задание: сделать свое объявление и нарисовать картинку








[pic]





[pic]


[pic]

1. Вступление. Good morning, children! I’m glad to see you. My name is Sergey Vitalevich and I’m your teacher for today’s lesson.

Hope you are fine. How are you today __________? (5 pupils)

I’m fine to, thank you. Let us enjoy English lesson.


- You know, that speak perfect English you should sound natural. If you don’t mind, let’s start with phonetic drills. (Показываем первый слайд)

Look! What letters can you see? What are the red letters in the first line? How do we read “ch”? (Ученики повторяют звуки. Ученики повторяют каждое слово за учителем) Can you read it faster?

What are the red letters in the second line? How do we read “j”? Can you read it faster?


2. Тема и цель урока. (Слайд 2) And now look at the screen. What can you see on these pictures?

What are the people doing? Yes, you are right. They are travelling! And the topic of our lesson is…..travelling.

Would you like to go travelling this summer? And what about your parents? Let’s make an advertisement to show your mum and dad and, maybe, they’ll buy a tour for your family.

We have three groups here and I have three posters for you to complete. So, choose a poster and look at it. We have some tasks and after each task we’ll fill in the gaps. We’ll speak about types of holidays, means of transport, places to visit, things to do and, of course, about rules. I’m sure your adverts will be bright and interesting.


3. Новая лексика. Open your books at page 116. We are going to revise what types of holidays we have. (Читаю типы каникул в учебнике, ученики повторяют. Показываю слайды 4-10, ученики говорят, какой это тип каникул). And now take your pens and write the type of holiday suitable for your tour.


4. Of course we need to use some kinds of transport. (Слайд 11-13) How can we travel? (Отвечают). Look on the screen and tell me how you like to travel. Pay attention to preposition. Fill in the gaps in your posters.



5. Чтение текста. Упр.3а стр.116

What is the next gap in your adverts? OK, it’s a country. To decide on this we need the texts. Shall we listen to them and read? Try to sound like a native speaker. Remember you should read aloud.

Text A. Can you find in the text how we can say in English “альпинизм”. And what about “горный туризм”?

Text B. Can you find in the text how we can say in English “три бассейна”. And what about “прекрасные сады”?

Text С. Can you find in the text how we can say in English “посещать исторические места”. And what about “древние памятники”?

Text D. Can you find in the text how we can say in English “национальные парки”. And what about “наслаждаться сельской местностью”?

Text E. Can you find in the text how we can say in English “живая природа”? And what about “отличные лагеря”?


6. Поисковое чтение. There’s a task to find two places to stay. Can you find them in texts? (apartments, camps)

Can you find three activities? (rock climbing, mountaineering, trekking, mountain biking, doing shopping)

Can we find two means of transport? (coach, cruise ship)

And the last is three countries. (Spain, Egypt, Ireland)

What can we add to our adverts after doing this task? (Country and activities)


7. There’s another task Ex.3b. What we should do here, _______? (ученик читает задание) Lets do it. Work in groups. Are you ready? One pupil from your group reads a sentence and another tells the correct answer.

1. The correct answer is B

2. The correct answer is A

3. The correct answer is E

4. The correct answer is C

5. The correct answer is D

Do you agree with the answer?


8. Физминутка. I think it’s time to have a rest. You should sing a song and repeat after children on a screen. (Включаю видео)


9. And the final step is rules. Look at the screen! (слайд CAN)

So, we use “can” when we are allowed to do something. (You can swim here.)

And we use “can’t” when you are not allowed and you will never do this.

In groups match signs to the meanings. Let’s check it.

Write two rules in your poster. And you have two minutes to prepare presentation of your advertisement.


10. Рефлексия.

Dear children! Look at the blackboard, please. You can see a table on it. (Читаю содержимое таблицы) If you think that you know everything well you should put a tick in column “well”, but if don’t know everything you should put a tick in column “not very well”. Choose your marks.


11. Your home task will be Ex. 9 at page 117. You should write your personal advert and paint a picture for places in our country.


12. Thank you for the lesson. Stand up and good bye!














Welcome to sunny Spain. It is a perfect beach holiday. You will travel by plane. You’ll enjoy beautiful long beaches, clean water and sunny weather. You can swim in the sea, sunbathe and have a rest all day long. But remember! You can’t take your pets with you. Our number 68-46-792



Welcome to amazing Africa. It’s an exciting safari. You will travel by car and enjoy magnificent nature and wildlife. You can experience the beauty of Mount Kilimanjaro. You can take photos, but you can’t feed animals! Our e-mail: www.safaritour.com



Welcome to Ireland. It’s an interesting sightseeing tour. You will travel by coach and enjoy beautiful countryside, ancient castles and green parks. Remember, you can take photos, but you can’t eat in the coach.



Карточка рефлексии



My progress


[pic] [pic] [pic]

[pic] [pic]



well


[pic] [pic] [pic]




not very well


Now I know

Means of transport



Types of holiday





Now I can

Make an advert



Speak about rules



I think my mark is

5 4

3













CAN or CANT

[pic] Y [pic] ou __________ swim.

Y [pic] ou __________ swim.

Y [pic] ou __________walk.

Y [pic] ou __________walk.

Y [pic] ou __________ park here.

You __________ park here.





CAN or CANT

[pic] Y [pic] ou __________ swim.

Y [pic] ou __________ swim.

Y [pic] ou __________walk.

Y [pic] ou __________walk.

Y [pic] ou __________ park here.

You __________ park here.





CAN or CANT

[pic] Y [pic] ou __________ swim.

Y [pic] ou __________ swim.

Y [pic] ou __________walk.

Y [pic] ou __________walk.

Y [pic] ou __________ park here.

You __________ park here.