Открытый урок в 7 классе Путешествие в англоязычные страны ( с элементами сингапурской методики)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...











Открытый урок по английскому языку

TRAVELLING TO THE ENGLISH SPEAKING COUNTRIES

для учащихся 7Б класса







Подготовила учитель английского языка

1 квалификационной категории Темирханова Н. М.



















Тема: “TRAVELLING TO THE ENGLISH SPEAKING COUNTRIES

Тип урока: комбинированный.

Цель: активизировать имеющиеся в опыте учащихся знания, полученные на уроках английского

языка или по другим предметам по темам «Англоязычные страны» и «Пассивный залог».

Задачи урока:

  1. Учебный аспект: повторение и закрепление активной лексики раздела; актуализация грамматического материала в речи; формирование коммуникативной культуры учащихся: обучение чтению с целью поиска информации, совершенствование речевых (монологическая форма) навыков.

  2. Развивающий аспект: развитие коммуникабельности, самостоятельности, умения сотрудничать; развитие креативного и критического мышления.

  3. Воспитательный аспект: воспитание уважительного отношения друг к другу; воспитание позитивного отношения к изучению английского языка


Оборудование: компьютер, презентация с картинками для речевой зарядки, доска, карточки с заданиями, картинки, грамматическая таблица


Ход урока.


  1. Организационный момент.

Приветствие, сообщение о теме и характере работы на данном уроке.

Teacher: Good morning! Please, take your seats and get ready for the lesson. Greet your shoulder parther, greet your face partner. I am very glad to see you. How are you today? Any news? Is anybody absent today? Well, let’s start. Today we shall find out which countries and why will be visited by the winners of the Teenagers’ Competition.


  1. Фонетическая разминка

Teacher: Let’s remember three forms of the irregular verbs. I’ll show you the cards with the first form. You should name the second and third forms of these verbs. Who is ready to start?

Отработка трех форм неправильных глаголов

Teacher: Let’s read the proverb on the blackboard. (A tree is known by its fruit). Can you translate it into Russian? Do you know the proverb with the same meaning in Russian?

Учащиеся переводят пословицу на русский язык (Дерево знают по его фруктам) , называют русскую пословицу с таким же значением (Людей знают по их поступкам)

3. Речевая разминка

Teacher: I want you to look at the screen .You can see a picture on it. You should make up sentences using the Passive Voice and describe pictures.

Ученики описывают картинки из презентации, составляя предложения с использованием пассивного залога в настоящем, прошедшем и будущем времени.


4. Тренировка грамматических навыков по теме «Пассивный залог» с использованием обучающей структуры “ТИК-ТЭК-ТОУ”

Teacher: Students, it’s time to play “Tic-tac-toe”. You have cards on your tables. Mix the cards and put them 3 by 3. Choose any three lines with the words and make up three sentences in the Passive Voice. Write down your sentences.

Now read your sentences.

Ученики составляют предложения в пассивном залоге, используя три слова, расположенных в любом ряду по вертикали, горизонтали и диагонали.



5.Активизация навыков монологической речи.

Teacher: Now open your textbooks, page 52, exercise 73. Look at the map and name the English- speaking countries. Which countries will be visited by the winners of the Teenagers’ Competition? Students A and B should exchange their opinions.

Can you describe one of the English-speaking countries?

Ученики выполняют упр.73, стр.52. Учащиеся выдвигают предположения, какие страны посетят участники конференции с использованием структуры Релли Робин. Затем учащиеся выполняют следующее задание – кратко описать одну из англоязычных стран.


6. Физминутка с использованием обучающей структуры МИКС ПЭА ШЭА и РЕЛЛИ РОБИН

Teacher: Are you tired a little? Let’s have a little rest.

1 пауза. Student who is taller will answer. What is the capital of Australia? (Canberra)

A question for the other student. Which is the biggest country in the world? (Russia)

2 пауза. Student who is shorter will answer. What are the official languages of Canada? (English and French)

A question for the other student. What is the official emblem of Canada? (A maple leaf)

3 пауза. Student whose hair is longer will answer. What is the capital of the USA? (Washington)

A question for the other student. Which is the biggest city in the USA? (New York)


7. Совершенствование навыков чтения

Teacher: It’s time to check your guesses. You will read the letter from exercise 74, page 52 and find out if you were right. Have you finished? Can you name the English-speaking countries? Which continents will the winners visit? What are children going to do?

Учащиеся читают текст упр.74, стр.52, затем отвечают на вопросы учителя по содержанию текста.


8. Вопросно-ответная работа по тексту

Teacher: Now you know which English-speaking countries will be visited by teenagers. Let’s answer the questions from exercise 75, page 52. We shall work in a chain. Student 1 will answer question 1, student 2 will answer question 2, etc. You will have 30 seconds to prepare your answers.

Учащиеся отвечают на вопросы упражнения 75, стр.52 по цепочке. Ученик 1 отвечает на вопрос 1, ученик 2 - на вопрос 2 и т.д.


9. Заключительный этап урока. Подведение итогов, домашнее задание.

Teacher: Now, I see that all of you know a lot of interesting things about the English-speaking countries. Well, our lesson is almost over. Thank you for being active at the lesson. It was very interesting to listen to you. Your marks for the lesson are the following. (Учитель оценивает работу учащихся на уроке.)

Now, please write down your hometask. Ex. 78, p53; ex 30,p.59 Have you got any questions?

The lesson is over. Good-bye.