Конспект урока на тему «Countries and Nationalities» №2(7 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...
















Конспект

урока английского языка

на тему: «Countries and Nationalities»,

7 класс






























Цели урока: развитие умений устной речи и умений поискового чтения.


Задачи урока:


Практические:

- развитие умений просмотрового чтения;

-развитие умений аудирования;
- отработка ранее изученного лексического материала;

-развитие грамматических навыков (употребление вопросительных местоимений who, that, which)


Воспитательные:

- воспитание культуры общения;
- поддержание интереса к учению и познавательной деятельности.

Развивающие:
- развитие логики мышления;
- развитие готовности к коммуникации;



Языковой материал:

Лексический:

Знакомый

по теме: «Countries and Nationalities»


Грамматический:

Знакомый Present Simple

Новый:

Вопросительные местоимения That, Who, Which


Оборудование:

Учебник Биболетова М.З «Enjoy English 2», доска, магнитофон + аудиодиск.


Тип урока: урок развития умений устной речи и умений поискового чтения.









План урока:

I.Орг момент

II.Речевая зарядка

III.Активизация изученного лексико-грамматического материала по теме в речи

IV.Развитие умений аудирования и устной речи

V.Развитие умений просмотрового чтения

VI.Развитие грамматических навыков( вопросительные местоимения that, who, which)

VII.Подведение итогов. Домашнее задание






























Этап урока,

время

Деятельность учителя

Деятельность учащегося


1.Орг момент


2 м

Good morning, boys and girls, I’m very glad to see you. How are you?



Don’t be so noisy

Good morning, Елена Сергеевна.

I`m fine, and you?

2.Речевая зарядка


7 м

Last lesson we talked about languages. Lets recollect them. Qpen your books at page 37, ex. 12.








Listen and repeat these words after the tape.


Read them in pairs. You have 2 minutes.


Now read them in chain.


Can you speak louder?

Say that again.


Now I want you to answer my questions. Be active and give the full answers.

  1. What languages do you speak?

  2. Are you proud to be Russian?

  3. How can you describe the Russians?

  4. Australians speak German, don`t they?

  5. Can you name English speaking countries?

Exellent!

The Atlantic, Africa, Portugal, the Baikal, the Thames, South America, the Pacific, Belgium, the Volga, China, the Nile, Australia, the North Sea, Europe, India, Norway, the Amason, Japan, the Netherlands, the Niagara, Asia, the Black Sea, the Artic, Switzerland, the Yellow Sea

Учащиеся повторяют хором за диктором


P1P2,



P1P2P3...





Учащиеся отвечают на вопросы учителя по теме урока.

-I speak English and Russian.


-Yes, I am proud to be Russian.

-I believe they are hospitable and friendly.

-No, they don`t. They speak English

-They are Great Britain, Australia, Canada, New Zealand, the USA…


3.Активизация изученного материала по теме


7 м













4.Развитие умений аудирования и устной речи




16 м













































5.Развитие умений поискового чтения


5 м

I want you to open textbooks, page 38, ex 18. Lets read and translate the questions.

You will work in pairs and answer the questions of exercise. You have 2 minutes.

-What languages are easily understood in any part of the world?

-What languages are often spoken at international conferences and seminars?

-What languages are most often used in Internet communication?


Your time is up. Who is ready to answer the first question? Why do you think so?


Look at the map. What countries are marked?





What main languages do people speak in these countries?


What capitals of these countries do you know?


















Now listen to the tape and complete the sentences.


Well done.























Now we know that people of many countries speak English as their mother tongue. You are going to do ex 20. Match the questions and the answers. You have 3 minutes.


Lets check it.


That’s nice.




Учащиеся читают и переводят вопросы.


P1P2,



.













The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Canada, United States of America, Bahamas, Babados, Trinidad, Jamaica, Guyana, Australia, New Zealand

-English and mother tongues of those countries.


The capital of the UK is London.

The capital of the USA is Washington.

The capital of the Canada is Ottawa.

The capital of the Barbados is Bridgetown.

The capital of the Trinidad is Port of Spain.

The capital of the Guyana is Georgetown.

The capital of the Jamaica is Kingston.

The capital of the Australia is Canberra.

The capital of the New Zealand is Wellington.

Учащиеся получают карточки с незаконченными предложениями. Они прослушивают запись и заполняют пропуски.


  1. English is spoken as a first language in … (the marked countries).

  2. The capital of Great Britain s … (London).

  3. The capital of Australia is …(Canberra)

  4. The Australians speak …(English)

  5. Washington is the capital of …(the United States of America)

  6. Bridgetown is the capital of …(Barbados)

  7. The capital of New Zealand is …(Wellington)




Учащиеся соотносят вопросы и ответы на них.


6.Развитие грамматических навыков


5 м

The English language is spoken all over the world. If you wont to speak it correctly, you must know English words and grammar rules very well. We shall learn to use the words WHO, WHICH and THAT.

Read and translate the rule, ex 23 page 39.

Do you understand this rule?

Explain it in your own words.


Excellent!

Учащиеся читают правило, переводят, а затем объясняют его.














7.Подведение итогов. Домашнее задание.

3 м


Please, open your record-books and write down your homework: page 27 ex. 2, 3 (Wookbook)

You worked hard today.
Thank you very much.

You mark is….

Good-bye, boys and girls.