Конспект урока Еда.Обобщение зун5 класс

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Открытый урок при ГАОУ ДПО ИРО в 5 классе

Тема: Еда. Обобщение знаний, умений и навыков.

Задача: обобщение и систематизация знаний по теме «Еда» во всех видах речевой деятельности.

Цели: образовательные:1)освоить во всех видах речевой деятельности изученные ЛЕ по теме «Еда».

2)научить вести диалог этикетного характера, делая заказ в кафе.

развивающие:1)развивать навыки аудирования и умения работы с неизвестным текстом.

2)развивать воображение при моделировании ситуаций общения.

воспитательные:1)воспитывать любовь к здоровой пище.

2)воспитывать уважение к праздникам, традициям и обычаям как части

kультуры разных стран мира.

Оборудование: ПК ,проектор,экран,презентация по теме(выполненная в Power Point),ватман с кроссвордом ,раздаточный материал с текстами, картинки,УМК “Spotlight 5”.

Технологии,используемые на уроке:ИКТ,коллективно-творческая,игровая,приёмы критического мышления.

План урока:

1.Орг.момент

-Good morning,boys and girls. I’m glad to see you. How are you today? What’s the date today?

-Look at the board,please and say what’s the topic of our lesson?(слайд 1)Yes,you are right.Today we are going to revise the topic”Food”.And you are to do some tasks.

2.Фон.зарядка

-But at first,let’s do phonetic exercise.Look at the board(слайд 2) and mind the pronunciation of the sound [u].

A cook took a good look

at the cookery book


-Will you translate it and read some times?

3.Реч.зарядка

-Imagine you are young cooks and you want to make a cake (слайд 3).Do you likes cakes? What do we need for ?(учащиеся перечисляют ингредиенты)

-We need someeggs,milk,sugar,flour,butter,strawberries.(после каждого ответа учитель показывает картинки этих продуктов)

-And you can make a cake after doing some tasks.Are you ready to start?(за каждое выполненное задание учащиеся получают какой-нибудь продукт для торта)

4.Развитие навыков письма ЛЕ по теме «Food»

-Guess the crossword. Look at the board and fill in the words to know the key word(слайды 4-13)

(Учащиеся смотрят на картинки и вписывают названия в кроссворд)

1)bread 6)apple

2)chocolate 7)tea

3)onion 8)butter

4)cabbage 9)fish

5)grapes 10)potato the key word: Bon appetit

5.Развитие навыков диалогической речи в рамках темы «Делаем заказ в кафе»

-What does it mean: Bon appétit?And do you know the other expression of this? Of course “Enjoy your meal!”And where can you often hear these words?(at a café) (слайд 14)

-Act out your own dialogue between a customer and the cashier(слайд 15).You may use the text from your textbooks as a model.(учащиеся разыгрывают свои диалоги)

-Well done. Answer the questions.Is fast food yummy? Is fast food healthy for us?And what is healthy?(слайд 16) Учащиеся перечисляют полезные продукты.

6.Активизация ЛЕ по теме «Healthy food»

-Do you agree with me that fruit and vegetables are yummy and healthy for us?And your next task for you is “Fishbone”.Let’s devided into 2 groups and fill in the words on these fishbones.The first team will write only fruit,the second-vegetables.(команды получают на листочках «рыбий скелет» и должны заполнить их.У каждой команды должен быть вывод:yummy and healthy)

7.Релаксация

-Are you tired? Let’s sing a song “At the supermarket”(ролик с песней)

8.Развитие аудитивных навыков

-The next task is listening.(слайд 17)Listen very attentively and fill the gaps(запись включается 2-3 раза и учащиеся должны вставить слова вместо пропусков)

-And now change with your neighbours and check the answers(слайд 18)

9.Работа с текстом в рамках страноведческого материала

-You have already known some harvest festivals around the world.Will you name them?(учащиеся называют эти фестивали)

-And today I want you to meet with a fantastic festival in Florida-Florida strawberry festival (слайд 19)

-Read the task. I’ll give you some minutes for it.Let’s check(учащиеся читают абзацы в правильном порядке) (слайды 20-23) .Do you like such festival?

10.Рефлексия

-You did all the tasks and now you have so nice and delicious cake (слайд 24)

-And our last step of working is “Sinquan”(cлайд 25 с правилом составления синквейна)

Ожидаемый вариант ответа: Food

Yummy,healthy

Eat,live,drink

I like to eat

Delicious things

11.Подведение итогов

-And now let’s sum up. Put the apples in this basket: a red apple-you know the theme in the best way

a blue one-you know but doesn’t enough

a brown one-you don’t know anything

-судя по яблокам можно сделать вывод на каком уровне дети усвоили данную тему

-I’m very pleased with your working.Well done! So your marks are the next..

-The lesson is over.Have a nice day!(слайд 26)