Методическая разработка урока по теме «Из жизни насекомых»
Тип урока: комбинированный Класс: 5
Цель урока: формирование языковой и коммуникативной компетенций у обучающихся 5 класса по теме «Естествознание: Из жизни насекомых».
Задачи урока:
Личностные: 1. Воспитывать сознательное, терпимое и ответственное отношение к насекомым.
2. Воспитывать интерес, внимание и любознательность к окружающему миру.
Метапредметные: 1. Развивать умения продуктивного письма: составление описания насекомого.
2. Развивать умения в использовании фоновых знаний для прогнозирования содержания текста.
3. Развивать умения монологической речи на основе прочитанного текста.
4. Развивать интеллектуальные способности (мышление, внимание, память, фантазию, сообразительность, языковую догадку).
Предметные: 1. Повторить изученные ранее и усвоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме «Насекомые»;
[link] - фото насекомых
Ход урока
1. Организационный момент
Teacher :Hello, children. Nice to see you again. How are? What’s the date today?
Let’s begin our lesson.
2. Речевая зарядка. Warming up
T: My, friends, the world around us is amazing and beautiful. Do you agree with me?
Т:You have got some cards on your desks, read and guess the riddles about animals (ученики читают загадки о животных)
1.This animal has got stripes, big head, long legs, and it fast runner. (a zebra)
2.This animal live in the water. It has got fat body and small head. Its color is grey.(a seal)
3.Which animal has got long legs and a long neck?(a giraffe)
4.Which animal has got strong paws, black stripes, a long tail, it is dangerous?(a tiger)
5.Which animal has got a short tail, long ears, strong paws and small eyes?(a rabbit)
3.Введение в тему «Насекомые».Обозначение темы
T:Well done. And now look at the blackboard. You are to complete the phrases in Russian
Делать из ____ слона.
Трудиться как ______.
Как сонная _____.
____ носу не подточит.
Назойливый как _______.
Хитрый ______.
T:Are you ready to say the topic of our lesson?
Слайд 1
T:Yes,you’re right. Today we are going to travel to an interesting world of insects.
4.Постановка целей урока
T: Please, read the name of our lesson. ( Science insects- учащиеся записывают в тетради ). Today we will : learn some new words, listen and read the text, answer some questions and do some interesting tasks. Are you ready to start?
5. Введение новой лексики.
Слайд 2
T:Look at the pictures, listen and repeat (ученики повторяют слова за диктором у.1стр.73
6.Фонетическая зарядка ( слова с транскрипцией )
Слайд 3
T:Listen and repeat again. Will you translate the words?
mosquito - məsˈkiːtəʊ
wasp - wɒsp
butterfly - ˈbʌtəflaɪ
dragonfly - ˈdrægənflaɪ
grasshopper - ˈgrɑːsˌhɒpə
ants - ænts
fly - flaɪ
beetle - ˈbiːtl
bee - biː
ladybird - ˈleɪdɪbɜːd
7. Ознакомительное и поисковое чтение.
T: Open your textbooks at p.73, read the title of the text. Listen the text.(ученики слушают запись текста у.2 стр.73)
Слайд 4
T: Before your reading let’s study new words from the text (ученики отрабатывают неизвестную лексику из текста, затем читают по частям)
create - kri(ː)ˈeɪt - творить
creatures - kriːʧəz - существа
come out - появляться
keep - kiːp – сохранять
dead leaves – сухие листья
waste - weɪst – отходы
important – важный
amazing - əˈmeɪzɪŋ – удивительный
T: Thank you for your reading. Is it clear for you?(можно попросить учеников вкратце дать пересказ текста на русском языке)
Слайд 5
T:And now answer the questions
8.Динамическая пауза
Слайд 6
T: Let’s listen and sing the song(запись у.5 стр.73)
9.Продолжение работы по теме урока
T:What insect this song is about?( a bee).Have you ever seen bees ?
Слайд 7
T: Look at the pictures. There are parts of the bee’s body.
Слайды 8,9
T:And the next task for you. Do the crossword in pairs in your copybooks.(ученики в парах выполняют задание в тетрадях, затем вместе проверяем)
10. Развитие навыков письменной и устной связной речи
T:Write down ground and flying insects. ( задание также в парах, выполняют в тетрадях, устно дают ответы).
What can ground insects do ? ( they can run and crawl )
What can flying insects do ? ( they can run and fly )
Слайд 10
T:Fill in fact files about any insects( учащиеся получают карточки для заполнения фактов о насекомых)
11. Рефлексия
Слайд 11 (составление синквейна )
T: To make conclusion of our lesson let`s make sinquan. It consists of 5 lines.
Line 1 – What ? One word (a noun) naming the subject of the verse.Insects
Line 2 - What ? Two words (adjectives) describing the subject. What are they ?
Line 3 - What does it do? Three words (verbs) describing the subject's actions. What can they do ?
Line 4 – Phrase. Four words giving the writer's opinion of the subject.
Line 5 – Resume. One word (noun) giving another name for the subject. Bright word describing an insect.
12. Подведение уроков
Оценивание учащихся.
T:I’m very pleased with today ,you worked as a bee. And I can put marks …
Домашнее задание.
T: Мake the fact file of your favourite insect, learn words, write down films and books with names of insects.
T:Our lesson is over and you may go. Have a nice day!