Сценарий внеклассного мероприятия по английскому языку “Poetry Party”
среди учащихся 3 – 7 классов
Цели и задачи:
Образовательные:
1. Совершенствование и развитие фонетических и риторических умений.
2. Активизация лексического и грамматического материала.
3. Систематизировать и обобщать языковой материал.
Развивающие:
Развивать память, внимание, интонационный рисунок, творческие способности учащихся.
Воспитательные:
1.Развивать интерес к поэтическим произведениям страны изучаемого языка
2. Развивать и поощрять творческую инициативу учащихся
3. Повышение мотивации к изучению английского языка.
Ход мероприятия
В ходе конкурса учащиеся набирают баллы по следующим критериям: исполнительское мастерство, произношение и интонация, поэтический перевод на родной язык, зрительское восприятие (костюмы, рисунки, умение держаться на сцене). Учащиеся, победившие в конкурсе и занявшие призовые места, награждаются грамотами и призами.
Играет музыка (пианино)
Compere 1:
Welcome dear friends to the party of poems! We invited you to relax comfortably in your seats and drink deeply from the well of poems about human desires and feelings, about the universal subject of beauty, about animals and nature, friendship and love.
Compere 2:
We have chosen poems written by the most noted poets in the English-speaking world. The verses are beautiful, the music is beautiful, beautiful are the people who wrote them, beautiful are the students who are performing them and beautiful are the people who are hearing them …
Compere 1:
The jury will assess the participants’ performance. We would like to introduce our audience the members of the jury (Ведущий представляет членов жюри)
So, let us begin with limericks recited by the students of the primary school.
Слайд: A limerick is a popular form of English poetry. The content of a limerick is of nonsense and humorous intent. Limericks often have five lines. The first, the second and the fifth lines are usually longer than the third.
Лимерик –это замечательное явление в английской поэзии, особый род шутливых коротких стихотворений, имеющий некий парадоксальный смысл. Лимерик состоит из 5 строк. Первая, вторая и пятая строки обычно длиннее, чем третья.
Compere 2: Well, listen to our children.
(Учащиеся 3 класса читают лимерики)
Сompere 1: Our students adore different kinds of animals and can recite poems about them We would like to introduce you the students of the 4th form.
(Cтихотворение «My Horse” by D. Vorkuyeva.
The author of the next poem “The Rabbit” is Arina Nazarova.
Lots of animals are kept in cages or in the Zoo. Children want all animals to be free. Listen to the poem “My Dream” recited by Pavel Tulenyev, 6 “G” form.
Вы когда-нибудь слышали о котятках, которые потеряли перчатки? Послушайте исполнение стихотворения в английском варианте и перевод, выполненный Татариновой Сашей.
“Octopus” is a funny poem about a sea habitant, it is going to be read by Vacilisa Ivanova.
Compere 2: Do you like holidays? We do. Listen to the poem “Christmas” by Dasha Bratishko.
Now you will hear the poem “Spring is coming” The student of the 6 “a” Kirill Morozov.
Do you like to travel by plane? Listen to Zhenya Zaitseva “Plane and People”
Compere 1: Our families … Our nearest and dearest… It’s impossible to live without them. Listen to what Nastya Nikitina has to say about it.
M. Lermontov is the greatest Russian poet. Listen to the English version “The Sail” (“Белеет парус одинокий») by Lyuba Khachatryan, the student of the 6 “b”
“School days” – Katya Potekhina.
“Success” – Matvey Korovkin
Compere 2: What English poets do you know? (На слайде портреты английских поэтов: Р. Бернс, Вильям Дэйвис, Генри Лонфеллоу, А. Милн) Their verses are beautiful. Let us hear from now.
What is this life worth if we don’t take time to stop and admire the beauty of nature?
“Leisure” is performed by Liza Sizova. (Вид природы на слайде)
“Waiting at the Window” by A. Milne. Alina Kalmykova and Katya Troitskaya will present this amusing poem.
At the end of our party we’d like you to enjoy the scene “ Little Red Riding Hood and the Wolf” by R. Dahl. Please, meet Alina Phionina, Arina Morozova and Sergei Skvortsov, the students of the 7 “a” form.
Жюри подводит итоги конкурса. В это время играет музыка.
Жюри озвучивает результаты конкурса. Награждение участников грамотами и призами.
Compere 1: В завершении нашего конкурса помогите мне закончить стихотворение:
«До свидания,
Будь вежлив и не забывай,
Прощаясь говорить …
“Good – bye!” (все вместе)