Мини-проект по теме: «Рождественское письмо»
Цель: развитие проектировочных умений, формирование универсальных учебных действий (познавательных, регулятивных и коммуникативных)
Задачи:
Формирование устойчивой мотивации к овладению иностранным языком
Формирование умений целеполaгания, овладение умениями формулировать и удерживать тему, проблему, цель, задачи, находить средства и методы, определять конечный продукт
Формирование менеджерских умений – договариваться о распределении ролей в процессе совместной проектной деятельности
Развитие навыков сотрудничества, работы в группе
Формирование уважительного отношения к иному мнению
Овладение навыками поискового чтения. Работа с личным письмом
Средства: мультимедиа, компьютер
План-урока
Орг.момент. Введение в иноязычную атмосферу.
Положить письмо от Санта-Клауса на парту одного из учащихся
Teacher: “Did you notice anything unusual?
Anything special?
Look around! Do you see anything?
What is it? What do you think? Try to guess!”
Students: “Is it a letter? Is it paper? Is it a postcard? Is it a report? Is it an invitation?”
Teacher: “So many different answers. Now I see that it is of great interest for! Let’s see. Give it to me, please. What will we do with it?”
Students: “Open it.”
Teacher: “OK. So, really it’s a letter. Do you want to read it?”
Students: “Of course! But we have got only one letter! How can all of us read?”
Teacher: “Well, to tell the truth, I’ve known that it was a letter and I have already read it. That’s why, I have prepared it for you. Look at the screen, please. What do you see?”
SLIDE 1 “ A LETTER FROM SANTA CLAUS”
Обучение поисковому чтению
Students: “Wow, it’s a letter, isn’t it?”
Teacher: “Yes, it is. Now, what are you going to do with the letter?”
Students: “We are going to read it”.
Teacher: “Right you are. Your task is to read it .You’ll have some minutes to do it. But before reading, look at the letter and answer my questions”.
Pre-reading tasks
Who writes the letter?
Santa Claus
In what country does Santa Claus live?
Finland
Who does Santa Claus write this letter to?
To boys and girls
Reading the letter. While-reading tasks. Working with unknown words
Teacher: “My students, I wonder whether you know all the words in the letter. Let’s see.”
SLIDE 7
To celebrate
Teacher: Read, please. “Try to guess the meaning of the word “to celebrate. What can you celebrate?”
Students: “We can celebrate birthday. We can celebrate some holiday. “To celebrate” means “праздновать”.
SLIDE 9
Праздновать, отмечать
Тeacher: “Try to guess the meaning of the word “congratulation on”
SLIDE 10
Congratulation on
Teacher: “What do we say to each other when we celebrate Christmas?”
Students: “We say “Merry Christmas! We congratulate each other. ”Congratulation” means “поздравление”. “To congratulate” means “поздравлять”.
SLIDE 11
To congratulate on
SLIDE 12
Поздравлять
Teacher: “Try to guess the meaning of the word “instructions”
SLIDE 13
Instructions
Students: “I guess it means “инструкции”
Teacher: “How did you guess?”
Students: According to the pronunciation.
SLIDE 14
Инструкции
Teacher: “Try to guess the meaning of the word “creativity”
SLIDE 15
Creativity
Student: “I guess it means “творчество”.
SLIDE 16
Творчество
Teacher: “How did you guess?”
Students: According to the pronunciation.
Teacher: “It’s a noun. Can you form an adjective from this word?”
Students: Yes I can. It’s “creative”
SLIDE 17
Creative
SLIDE 18
Творческий
Teacher: Now I’ll give you the letter and you will be able to answer my questions “Can you tell me where Santa Claus invites you to take part in?”
Students: “In a project”
Teacher: “Super! So, if you win the 1-st prize in the project, you will be awarded. (показать грамоты) What does the word ‘to award” mean?”
SLIDE 19
To award
SLIDE 20
Награждать
Teacher: Oh, that’s cool you will be awarded, if you write the best letter! “Now you know all the words from the letter. How clever you are! I’m proud of you”. Well, I have some questions for you. What does Santa Claus invite you to take part in?”
Students: “In a project”
Teacher:” Can you explain what a project means? What activities should you do during the project?” Что такое проект? Как вы понимаете? Что нужно для выполнения проекта?
Students: “No, we don’t”.
Student: “May I say it in Russian?”
Teacher: “Try, please” ”
Student: “Нам нужно знать тему проекта, задание, которое нужно выполнить”
Teacher: “А можете ли вы сформулировать цель, задачи, проблему проекта? Пока, нет”А как вы думаете какова цель нашего сегодняшнего урока, тогда? What is the aim of our lesson?
Students: научиться формулировать цель….
Teacher: Now I’ll give you papers and you will mark that you can’t name the problem, the aim… you should mark whether you know or not what these words mean.” (ученики отмечают, что до начала работы с проектом они не знают, как формулировать проблему, цель, задачи и т.д.). Раздать им первую таблицу.
Teacher: “So, now look at the screen and read some information about project..”
SLIDE 21
“Project - is a creative activity, for making a new product”
“Это творческая деятельность, направленная на создание нового продукта. Продукт – разработанное участниками проектной группы реальное средство разрешения поставленной проблемы”
Teacher: Children, let’s warm-up. Взять розу.
Warming-up
Look left, right
Look up look down
Look around.
Look at your nose
Look at that rose
Close your eyes
Open, wink and smile.
Your eyes are happy again.
Teacher: “ Сейчас я вам раздам дневник проекта, который вам нужно заполнить”. Ну, как вы справляетесь?
Students: “We can’t do it”
Teacher: “Why? What’s the problem?”
Student: “We don’t know how to fill this table”
Teacher: “OK. I’ll help you.
Teacher: “Now, I’ll give you some more papers. Памятка. Продолжается работа с письмом. Раздать письма.
SLIDE
Пустой дневник проекта. Запоняем по ходу урока.
Teacher: “What are you going to make?”
Students: “A project”
Teacher: “What is the name of the project according to the letter?”
Students: “Christmas traditions in yRussia”
Teacher: “Take your projects and put down the title of it, please”
SLIDE 23
The title of the project “Christmas traditions in Russia” “Рождественские традиции в России”
Teacher: “Now, I’ll give you the instructions of writing the project. Пользуясь памяткой, инструкциями, вам будет несложно заполнить дневник проекта. On the 1-st stage you should define the problem. Проблема – это то, чего мы не знаем, но выполняя проект должны узнать. Чего мы не знаем? Работаем с письмом”
Students: “Мы не знаем традиций празднования Рождества на английском языке”
Teacher: Это и есть проблема, которую нужно решить. Записываем
SLIDE 24
The problem of the project (проблема) – we know little about Christmas traditions in Russia (мы мало знаем рождественских традиций в России)
SLIDE 25
The aim of the project (цель) – to find out Christmas traditions in Russia and write a letter about it to Santa Claus (узнать традиции празднования Рождества в России и написать об этом письмо Санта Клаусу).
Teacher: “Can we write a letter to Santa Claus now?”
Students: “No, we can’t”. Нужно вспомнить, как пишется письмо, и найти информацию о традициях Рождества.
Teacher: If you remember you have already known how to write a personal letter. Do you remember that you have been writing a letter to your pen-friend about your school life? So now you can easily write a letter to Santa Claus!
SLIDE 26
The objects of the project (задачи) –
вспомнить структуру личного письма – revise a personal letter-structure
изучить лексику по теме: «Рождество» - learn new vocabulary about Christmas
проработать содержание письма Санта Клаусу work on the contents of the letter to Santa Claus
вспомнить традиции или найти информацию о традициях празднования Рождества в России – think about Christmas traditions in Russia or find information about Christmas traditions in Russia
написать и оформить письмо – write a personal letter in English
подготовить презентацию проекта – prepare a presentation of the project
Teacher: ”Let’s revise a personal letter-structure ” SLIDE
Teacher: “Let’s read criteria about writing a letter”
SLIDE 27
Contents (содержание) от 3 до1 балла
Letter-structure (структура письма) от 3 до 1 балла
Accuracy (грамотность) от 3 до 1 балла
Teacher: Can you answer my question? What for do we need to write a letter?- чтобы переписываться с англоговорящими друзьями, да и к тому же написание письма – это письменная часть при сдаче ЕГЭ по английскому языку.
Teacher: “Let’s read criteria about making a project” – критерии по которым я буду оценивать ваш проект
SLIDE 28
Public speech in English (выступление на английском языке) от 3 до1 балла
Creativity (оригинальность, артистизм) от 3 до1 балла
Working in the group (работа в группе) от 3 до1 балла
Use of visual methods (использование средств наглядности) от 3 до1 балла
Sticking to the time-limit (соблюдение регламента) от 3 до1 балла
Answering questions (ответы на вопросы) от 3 до1 балла
18-16 баллов – 5
15-13 – 4
12-10 – 3
Меньше 9 – 2.
Teacher: “Up to this stage of the lesson you have worked individually. According to our letter you should divide into 2-3 groups and listen to my instructions. I’ll name three leaders of the groups and they will choose students for their groups” You should give the names of your groups and think about the roles in the project. Раздать шапки Санта Клауса.
1 группа: Булсунаева, Пушкарева, Иванова, Телегин
2 группа: Жмаева, Грачева, Балбашов, Валова
SLIDE 29
Roles in the project (роли).Task:Неск-ко минут распределить роли с использованием памятки.
SLIDE 30
The ready-made product (готовый продукт) – the letter to Santa Claus about Christmas traditions in Russia (письмо Санта Клаусу о рождественских традициях в России)
SLIDE 31
The way of presenting a project (способ представления результата) – мультимедийная презентация
SLIDE 32
Объем и сроки выполнения проекта (Volume and the last date of doing a project) - 1-3 этапы (целеполагание) – 1 урок; 4 этап (практическая часть проекта)– 2 урок, 5-6 этап – презентация проекта, рефлексия
Homework SLIDE – найти информацию и рождественских традициях в России, используя разные источники (книгу, интернет)
Marks
Reflections (возвращаемся к таблице «Знаю-умею») Чему научились? Что нового узнали? + Самооценка в ходе проекта