Где ты предпочитаешь проводить каникулы?
5 класс
Цели урока:
совершенствование навыков монологической речи;
тренировка навыков устной речи по теме «Каникулы»;
закрепление навыков выражения согласия и несогласия.
Оборудование: жетоны.
Ход урока
l. Организационный момент
- Get ready for the lesson, please! I am waiting for you to be quiet.
Good morning, good morning! Good morning to you!
Good morning, dear children! I am glad, to sec you!
(Good morning, good morning! Good morning to you!
Good morning, dear teacher! We are glad to see you!)
II. Фонетическая зарядка
Разминки
- I want you to read the words from the blackboard now. Who can read them aloud? Let's read them all together in a whisper.
Can you translate them?
Учитель привлекает внимание детей к словам, заранее записанным на доске. Ученики читают слова хором, в парах и индивидуально. Учитель может предложить прочитать слова громко и шепотом, медленно и быстро, а затем составить словосочетания, используя слова из разных столбиков.
Запись на доске:
to spend parents
to go abroad
to miss a trip
to take shopping
to enjoy holidays
to start mushrooms
to gather care of
outdoors
Ключи: to spend holidays, to take care of, to go abroad, to miss parents, to start a trip, to enjoy shopping, to go shopping, to gather mushrooms.
spend time outdoors.
III. Речевая разминка
- The next task for you is to use the words and word combinations from the blackboard and answer my questions. Are you ready to start?
Учащиеся отвечают на вопросы учителя, используя слова, записанные на доске для фонетической зарядки.
Вопросы учителя:
- Where did you spend your holidays?
- Do you take care of your granny?
- Will you go abroad next summer?
- Did you go shopping on your holiday?
- Do you like to gather mushrooms?
- Did you have a trip last summer?
- Does your mother enjoy shopping?
- Can you gather mushrooms all day long? Etc.
IV. Закрепление навыков выражение согласия или несогласия
- Do you want to play the game «Gypsy»? Think of different statements about « Holidays». Your classmates can agree or disagree with you.
Учитель предлагает детям придумать утверждения о том как их одноклассник провел каникулы. Ученики, прослушавшие предложение, выражают свое согласие или несогласие с ними. Учащиеся работают по цепочке
Примерные высказывания:
- You spent your summer holidays in the country. (I agree with you. I spent my summer holidays in the country.)
- You didn't go to the country in July. (I disagree with you. I went to the country in July.)
- The weather was rainy last August. (I disagree with you. The weather wasn't rainy last August.)
- It was interesting to spend your summer holidays in the city. (I agree with you. It was interesting to spend your summer holidays in the city)
- You visited your grandparents in June, ([disagree with you. I didn't visit my grandparents in June.)
- You gathered mushrooms in July. (I agree with you. I gathered mushrooms in July.) Etc.
V. Активизации изученного материала по теме «Летние каникулы»
- You will work in groups of three now. Open your textbooks, page 18, exercise 38. You have five minutes to complete the table. Your time is up. Share your ideas, please.
Ученики делятся на группы по 3 человека для выполнения упр. 38, с. 18. Учащиеся заполняют таблицу в течение 5 минут, а затем зачитывают свои предложения и заносят варианты других групп в свою таблицу.
VI. Физкультминутка
Физкультминутки
VII. Тренировка навыков устной речи
- Let's do exercise 11, page 29. Make up as many sentences as you can. Don't forget to translate them.
Учитель предлагает учащимся выполнить упр. 11, с. 29.
VIII. Активизация устной монологической речи
- Open your textbooks, page 30. You can see exercise 12 on it. Let's do it orally. Look at the example and make sentences about Barbara.
Учитель разбирает с учениками образец из упр. 12, с 30 из учебника. Данное задание выполняется устно.
lX. Итог урока
-I think this lesson was interesting and useful for you. We have learnt to ask and answer tag-questions. Thank you for your work. The lesson is over. Good-bye!
Домашнее задание: упр. 11, с. 37, рабочая тетрадь упр. 7, с. 14.