Конспект открытого урока английского языка
в 6 классе на тему «My room»
учитель: Ходосевич М.В.
Цель урока: систематизация навыков употребления лексических единиц в речи
Задачи:
Познавательный аспект:
Систематизация знаний лексики по теме «Rooms and Furniture»;
Развитие навыков говорения;
Развитие навыков аудирования, чтения, письма.
Закрепление грамматического материала по теме « Конструкция There is/are»
Развивающий аспект:
Развитие слуха, памяти, внимания;
Развитие логического мышления.
Учебно-организационные умения:
Учебно-интеллектуальные:
Учебно-коммуникативные:
Воспитывающий аспект:
Воспитание интереса и уважения к творчеству страны изучаемого языка;
Воспитание умения работать самостоятельно и в коллективе;
Воспитание стремления к наилучшим результатам;
Оборудование: школьная доска, наглядный материал, видео, презентация, УМК “English 6”.
Ход урока
Фонетическая зарядка
- Good morning, children! Sit down.
Today we continue to speak about rooms and furniture.
Match the parts of the proverbs.
Repeat them after the teacher
Translate the proverbs into the Russian
Find the Russian equivalents
Pronounce the proverbs correctly
1. Every dog/ is a lion at home
2. East or West /home is best.
3. Dry bread at home /is better than roast meat abroad.
Речевая зарядка
Make up sentences in English. Presentation( см.приложение 1).
III. Основной
1. Проверка домашнего задания
-Now let’s check your home task. You task was to draw the picture of your room and describe your room. Well, who wants to tell us about your room?
( учащихся рассказывают о своих комнатах, используя обороты There is/are)
2. Аудирование
[link]
-Let’s watch the video about the boy’s room. Your task is to fill in the gaps in the lists. (см.приложение 2)
Физкультминутка
3. Монологическая речь
-Make up your sentences describing your attitude to cleaning your room using the scale on the blackboard.
4. Работа в группе
I would like you to describe my dream house. You will work as designers. I will give you my house plan. Your task will be to furniture my house and make it cozy.
IV.Подведение итогов
What were we talking about?
What pieces of furniture do you know?
How do we use “There is/are…” in the sentences?
(Дети отвечают на вопросы).
Выставление оценок за урок
Домашнее задание.
Now, write down your home task. Describe your dream room.Good-bye!