Разработка урока по теме Досуг

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


3

Учитель: Кузнецова Марина Витальевна

Предмет: Английский язык

Класс: 6

Дата: 04.04.2014.

Тема: «Досуг»

Цель: обобщить изученный материал по теме «Досуг»

Задачи:

Образовательные:

  1. повторить изученные ЛЕ по теме «Досуг», активизировать лексику по теме в серии языковых и речевых упражнений;

  2. повторить изученные языковые фразы, требующие употребления герундия (to like, to love, to be interested in, to be fond of, to be keen on, to be mad about);

  3. повторить изученный грамматический материал (Present Simple, Present Continuous);

  4. формировать у учащихся умение читать тексты с извлечение необходимой информации;

  5. формировать у учащихся умение вести диалоги этикетного характера по теме «Досуг»;

  6. формировать у учащихся умение воспринимать иноязычный текст на слух и извлекать из него необходимую информацию.

Развивающие:

1) развивать умения во всех видах речевой деятельности;

2) развивать познавательную активность, внимание, логическое мышление, языковую догадку;

3) формировать способность к сотрудничеству при работе в парах и группах,

4) развивать социокультурную компетенцию.

Воспитательные:

1) воспитывать интерес к культуре своей страны и стран изучаемого языка, развивая умение сопоставлять разные элементы культуры.

Формы работы: фронтальная, индивидуальная, в парах, группах.

I Организационный этап

Ход урока

1. Teacher: Hello, dear boys and girls! Nice to see you! How are you? You are so beautiful today. What date is it today? What day is it today? What is the weather like today?

II Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся. (видеоролик слайд 1)

(слайд 2 тема, цели)

2. Teacher: The aim is to sum up the material on the topic) Look at the screen and try to guess the topic of our lesson! You are absolutely right. There are many leisure activities. We may call them free time, pastimes, hobby in English. Today we are going to talk about them. The aim of our lesson is to sum up the material on the topic «Leisure activities».

(слайд 3, фонзарядка)

III Актуализация знаний

3. Фонетическая зарядка

T: Look at the screen and repeat after me:

1) go cycling;

2) go windsurfing;

3) photography;

4) gardening;

6) fishing

7) to like;

8) to love;

9) to be fond of;

10) to be mad about;

11) to be interested in;

12) to be keen on;

(слайд 4 пустой)

IV Обобщение и систематизация знаний

4. Речевая зарядка

T: Could you tell me what you are fond of, what you are interested in?





(слайд 5, угадать слова)


5. Закрепление изученной лексики:

T: Look at the screen, please! Your task is to guess the words which are there and write down them on the blackboard! (esiomdno, cbarsbel, zuplez, nombmcakga, siablrdli). Reflect your emotions using the cards!

(слайд 6 пустой)

6. Физкультминутка

T: Our eyes are tired. Let’s do exercise them! Repeat after me! T-Cl: Look up! Look down! Look around! Look at the nose! Look at that rose! Close your eyes! Open, wink and smile! T: Thank you very much. Sit down, please. Let’s go on!

(слайд 7 пустой)

7. Совершенствование умения аудирования.

T: Open your workbooks at p 37, ex. 2. Read the task! Listen to the text and tick the right variant using pencils. How do you feel after this stage of work? Show me, please! (слайд 8, задания по аудированию.

(слайд 9 пустой)

8. Совершенствование грамматических знаний и умений.

T:Take card № 1. Read the task! Is everything clear? Start working. Exchange your cards and control each other! (слайд 10 правильные ответы после задания)

(слайд 11 пустой)

9. Совершенствование умений диалогической речи.

T: Now we are working in pairs. Take card № 2. The first task is to put the sentences in dialogues in order. After that try to act out dialogues I pairs! I’ll l give you 2 minutes. Start! Your time is up let’s controll it! Look at the screen and compare your dialogues with that which are on the screen. Use the cards and try to appreciate the work of your partners! (слайд 12 проверка верности выполнения)

(слайд 13 пустой)

10.Совершенствованиие умений в области чтения с извлечением необходимой информации.

T: Card №3 Now, I suggest you working in groups. Share into groups according to the things which you have chosen. Every group has identical texts but the tasks will be different. The first group has to find the information about the Russian’s leisure activities. The second group finds the information about leisure activities of Britains. The third group, will you try to find the information about leisure activities the students of our school. After that read it! Choose the orator inside the groups. I’ll give you 4 minutes. (слайд 14 проверка текстов)

T: How do you feel after this stage of work? Show me, please!



VI Рефлексия (слайд 15)

T: Or lesson is going to the end. Now I want you to show your attitude to the lesson. Did you like it? Try to appreciate your work!

(слайд 16 пустой)

T: Try to express your emotions, your mood after the lesson! If you liked the lesson and you learned something new, fix your red flower to the vase. If you didn’t like the lesson and you had some troubles use the blue one!

T: Thank you very much for your hard work. You were the best, the cleverest, the most curious!