Муниципальное казенное общеобразовательное учреждение
«Каменская средняя общеобразовательная школа № 2»
Открытый урок английского языка
по теме
Совершенствование лексических и грамматических навыков по теме «Лондон»
Учитель: Ерёмина Е.И.
Каменка
2014
Тема: Совершенствование лексических и грамматических навыков по теме «Лондон»
Класс: 5
Задачи:
Образовательная : совершенствовать лексические навыки (Лондон, достопримечательности Лондона); развивать умения чтения и устной речи .
Воспитательная :способствовать воспитанию уважительного отношения к иноязычной культуре;
Развивающая: развивать способности осуществлять продуктивные и речевые действия, развивать умения работать в группе.
Оборудование: Учебник “Enjoy English 5класс ” Биболетовой М.З.; Диск к учебнику “Enjoy English 5 класс” Биболетовой М.З.; Компьютер; Презентация.
Ход урока
Примеча- ния
Организа-
ционный момент.
Фонетическая разминка.
Речевая разминка
Совершен-
ствование лексичес-
ких навыков
Развитие навыков чтения
Динамическая пауза
Совершенствование грамматических навыков.
Подведение итогов урока.
Рефлексия
Good morning, children. I am glad to see you. I think you are ready to begin the lesson. How are you today? What’s the weather like today? Do you like winter?
At the lesson we’ll speak about this topic. What is it? We’ll try to guess
What are we going to talk about?
What places of interest in London do you know?
I’like you to open your textbook on p 94 Ex 25
Let’ check up how do you know London and it’ sights.
Is London a city or a town?
Is it beautiful?
What sightseeings of London do you know?
The next task for you is to make up sentences from the given words.
Now you’ll see the sights of London But before we’ll try to guess. What is it?
It is the famous clock. It is real bell. You can hear its deep tone on the BBC. People say that it is a face of London.
The buildings in which the British parliament sits.
It is a large gothic church. It was built in the 11th century. Almost all kings and queens have been crowned there. Many famous British people buried there.
It is the most famous bridge in London.
It was a fortress, royal palace, a prison. Now it is a museum.
It is the longest river in London.
I think we are ready to travel. But it is so pity. We have a problem. I have an interesting story about one of the magical places. But in this story there are some missing words. Help me please. Complete the text p 98 Ex 38
Up and down, up and down,(поднять руки и опустить)
Which is the way to London town?
Where? Where?
Up in the air,(поднять глаза в потолок)
Close your eyes –(закрыть глаза)
And you are there!
Look at the blackboard and guess What will we remember?
Ex 4 , p 133
And now we know about places of interests in London. Can you name them? What sights would you like to visit? Write down your home task.
Do you like our lesson today? What do you like most of all? What are your emotions today?
Our lesson is over.
See you soon later. Good buy.
Good morning, teacher.
We are fine, thanks.
It is sunny, snowy. cold….today.
We are going to talk about London.
Учащиеся отвечают на вопросы учителя.
Составляют слова из букв, предложения из слов.
Big Ben
The Houses of Parliament
Westminster Abbey
Tower Bridge
The Tower of London
The Thames
Читают текст, подставляют фразовые глаголы
Definite article- the
Артикль с историческими сооружениями.
I’d like to visit….
I like our lesson today/ don’t like the lesson today.
Good buy.
Слайд 1
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7,8