Конспект урока английского языка на тему Popular British sports and games (5 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение Брасовская средняя общеобразовательная школа имени В.А. Алексютина







Конспект урока английского языка для 5 класса по теме «Спорт»











Подготовила: Лыкова Наталья Викторовна,

учитель английского языка


















2016 год


Класс: 5 Раздел «Sports and games»

Тема: «Popular British Sports and Games».

Тип: комбинированный.

Цель урока: формирование лексико-грамматических навыков, развитие умений аудирования, монологической и диалогической речи, частично-поискового чтения.

Развивающий компонент цели урока: развитие языковых, интеллектуальных и познавательных способностей учащихся; готовности к коммуникации.

Образовательный компонент цели урока: расширение лингвистического кругозора, развитие эрудиции и языковой догадки, знакомство с аутентичным материалом, развитие способности анализировать, выделять главное.

Воспитательный компонент цели урока: создание условий для поддержания интереса к изучению иностранного языка и формированию познавательной активности учащихся, приобщение к культуре англо-говорящих стран.

Практический компонент цели урока: практическое использование новых лексических единиц и грамматических навыков в речи для обеспечения коммуникативных потребностей учащихся, совершенствование фонетических навыков на базе фонетических упражнений.

Речевой материал:

  • фонетическая разминка

  • новая лексика по теме «Sports and Games»

  • текст “Popular British Sports and Games”

Грамматический материал:

  • go, play, dofor sports (использование глаголов с видами спорта);

  • грамматическое время Present Simple.

Используемые методы:

Методы организации и осуществления познавательной деятельности:

  • По источникам передачи и восприятия учебной информации: словесные (беседа, объяснение), наглядные (видео, мультимедийная презентация), практические (упражнения)

  • По логике передачи и восприятия: индуктивные, дедуктивные

  • По характеру познавательной деятельности: репродуктивный, продуктивный, объяснительно-иллюстративный, частично-поисковый

  • По способу организации учебной деятельности: совместная работа, самостоятельная работа, работа в парах и группах

Методы стимулирования и мотивации учебно-познавательной деятельности:

  • Создание эмоционально-нравственных ситуаций

  • Объяснение и демонстрация

  • Показ функционирования грамматического явления в речи

Методы контроля и самоконтроля:

  • Фронтальный

  • Индивидуальный


Оснащенность урока:

  1. Верещагина И.Н., Афанасьева О.В. Английский язык для 5 кл. школ с углубленным изучением.

  2. Дидактический материал для работы на доске и для семантизации новых лексических единиц.

  3. Индивидуальный дидактический материал.

  4. Интерактивная доска, проектор.

  5. Стикеры (smiles: happy, sad, so-so) для оценивания определенных этапов урока.



Ход урока.


  1. Организационный момент.


  • The bell has rung. Stand up, boys and girls! Good morning, students! I'm glad to see you. Sit down.

  • How are you today? (Учитель опрашивает учеников, передавая мяч по кругу).

  • Who is on duty today? (I am on duty today).

  • What is it date today?

  • Who is absent? (… is absent).

  • OK! Let’s start our lesson.


  1. Фонетическая зарядка.


  • Let’s start with a tongue twister. Look at the screen and listen funny song.


(Видео со скороговоркой. Затем стихотворение на экране).

Tongue Twister

Whether the weather is cold,

Or whether the weather is hot,

We weather the weather.

Whatever the weather

Whether we like it or not.


  • Read it slowly. And now read the tongue twister as quickly as you can.

  • What sounds do you hear more often?[w], [∂].

  • Ok, we don`t have these sounds in Russian language, that`s why we should pay more attention to them. Name other words with these sounds.

  • And who can translate this into Russian?


  1. Объявление темы урока.


  • Very good, by the way, what the weather is like today?

  • What can you do outside when the weather is warm? (go to the park, ride a bike, play football, rollerblade, etc.)

  • Very good. What sports and games do you know?

  • Last lesson we talked about health. I think you have already guessed that today we are going to talk about sports and games. Today we are going to do a lot of work. I hope you are ready. And for the most difficult task you`ll be able to get points. Let`s start!


  1. Введение нового лексического материала по теме «Спорт».


  • To speak about sport and express your opinion you must learn more new words. Look at the screen and you can see some different types of sports.

  • Look, listen and repeat after me, please.


(Прослушивание и повторение нового лексического материала).


  1. Актуализация нового лексического материала в речи.


  • You can see the cards on your desks. Let`s read these words and translate them into Russian in the written form.

(Работа со словарем. Заполнение таблиц с новой лексикой).


  • Now we’ll ply n interesting game. You have got lexical cards on your tables. I am going to tell the word in Russian and the pupil who has the card with this word in English should lift the card up and name the word.


(Игра «Печатная машинка»).


  1. Физкультминутка.


  • Are you tired? Let`s do some exercises. You know this funny song very well. Now for two minutes forget about everything, just dance and sing. «If you are happy and you know it, clap your hands…».

  • Very good. Sit down, please. Let`s go back to our lesson.


  1. Введение и закрепление нового грамматического материала в речи.


  • Now on the board you can see three verbs: play, go and do. I`ll show you the first line… (на экране слова с картинками)


GO PLAY DO

↓ ↓ ↓

swimming football gymnastics

  • I would like you to work in groups and complete these columns with the sports words following the example on the board.


(Самостоятельная работа с грамматическим материалом. Заполнение таблицы в группах).


  • Have you finished? Ok, now have a look at the answers.

  • So who can say the rule?

  • On the interactive board you can see the rule.


We use play with ball sports.

Example: I play football with my friends in summer.

We use go with sports ending in –ing

Example: She goes swimming twice a week.

We use do with other sports and individual sports.

Example: They do karate every day.

* But there are some exceptions: do fencing

do weight lifting

do kick boxing, boxing



  • Study carefully the rule. If you have no questions, do some practice.


Complete the sentences with the correct form of do, play or go.

Use the present simple.

1. We don`t______________running very often.

2. I _____________football after school.

3. My friends and I___________ice skating on Sunday.

4. My parents_________________tennis on Saturday mornings.

5. You don`t ____________athletics at school.

6. Sarah_____________gymnastics.

7. My friends and I__________________volleyball in summer.

8. Pete ____________ kick boxing at the local club.



  • Compare your answers in pairs. Ok. Let`s check. Read the sentences one by one. If you hear a mistake, clap your hands.


  1. Тренировка навыков поискового чтения.


  • Are you fond of sports?

  • What popular Russian sports do you know?

  • Do Russians love sports?

  • What about British kids? Do they do sports a lot?

  • Now it`s time to move on to the text “Popular British Sports and Games”.

  • Please, open your books at page 85, exercise 19. The task is to look through the text and do the following task: in groups for three write out all sports mentioned in the text. You have three minutes.

  • Let`s check.


(Упражнение 19 на странице 85 в учебнике. Работа с текстом в группах).


  1. Подведение итогов.


  • Great! We have done a lot of work today.

  • I hope you understand how important sport is. And to keep fit and stay healthy you should play, go or do it every day! Do you agree? Did you like the lesson? Now count how many points you have got and I`ll give you your marks.


  1. Домашнее задание.


  • You can see your home task on the board. St.book p. 85, ex. 19, read and translate the text, answer the question at its end. Learn the new vocabulary (orally) + grammar rule.

  • Thank you for the lesson. Good bye. See you.