Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның қорығы. Келер шақ.
Сабақтың мақсаты
1) Мәтінге қатысты жаңа сөздер үйрету арқылы оқушыладыңсөздік қорын байыту, қазақстанның қорықтары туралы танымдық білімін арттыру және білетінін сөйлеу арқылы еркін жеткізу,сол білімдерін әрі қарай мәтін, сұхбат арқылы қалыптастыру.Келер шақпен таныс болу.
2) Оқушылардың мәтінмен жұмыс барысында функционалды сауаттылықтарын қалыптастыру(жалпы сауаттылық, ақпараттық, коммуникативтік, тілді игеру), келер шақ ережесін ажырата алу тілдерін дамыту.
3) оқушыларды табиғат байлықтарын сақтауға және оларды қорғауға тәрбиелеп, сүйіспеншілігін арттыру.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу, іздену, аударма
Сабақтың типі: дәстүрлі емес
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: география, биология
Көрнекілік құралдар: интербелсенді тақта, суреттер, Қазақстан картасы, кеспелер, оқулық
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Кезекшімен сұхбаттасу.\
ІІ. Үй жұмысын тексеру Ситаксистік талдау жасау(ауызша)
Батамен ел көгереді.
Таумен тасты су бұзар,
IIІ. Өткен тақырыпты пысықтау сұрақтары:
А)1.Қазақстанда қандай таулар бар?
2.Тау биіктеген сайын ауа райы қандай болады?
3.Ауаның қысымы не істейді?
4.Таудан нелер ағады?
5.Ең үлкен таулар, өзендер, көлдер қандай бар?
В) Псхологиялық ахуал тұғызу.
- Дене мүшелерімен амандасу.
-Топқа бөлеміз.(Күрделі сөздер арқылы-Қос сөз, Біріккен сөз, Қысқарған сөз, Тіркескен сөз)
«Адамның табиғатсыз күні жоқ,
Табиғаттың оны айтар тілі жоқ,»
- деп ақын жырлағандай, адам да - табиғаттың баласы.
- Табиғат деген сөзді қалай түсінесіңдер?
- Адам нелермен үнемі байланысты болады?
(Адам айналадағы ортамен, яғни, жермен, өзен-көлдермен, барлық тірі ағзамен үнемі байланысқа түседі.) (Кейбір жан-жануарлар мен өсімдіктер дүниесін алғашқы табиғи тіршілігін сақтап қалу үшін қорықтар қажет.)
ІІІ. Жаңа сабақ –
Оқушылар, бүгінгі сабақта табиғат байлықтары туралы әңгімемізді жалғастырамыз.
Сабақтың тақырыбын, мақсатын айту.
- Қорық – дегеніміз не?
- Қорықтар неге керек?
- Олар қандай кітапқа енді?
- Оның мақсаты қандай?
( Оның басты мақсаты – саны сиреп, құрып бара жатқан аң, құстарды, өсімдіктерді қамқорлыққа алады.)
3. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Балалар бүгін біз сендермен қорықтар деген тақырыппен танысамыз. Қорық деген сөздің орысша аудармасы қандай? Қазақстанда неше қорық бар? Олардың аттарын білесеңдер ме?
Олар қай жерде орналасқан?
Экологиялық мәселелер ту Сирек кездесетін құстар, жануарларды, өсімдіктерді қорғау, сақтау, зерттеу ралы «Қазақстан -2030» бағдарламасында : «Бүгінгі күннің көкейкесті мәселесіне айналып отырған экологиялық шиеленісті шешудің бірден-бір сара жолы- қоғам мүшелерін экологиялық сауаттылыққа, мәдениеттілікке жеткізу.» Қазақстан жерінде көптеген ерекше қорғалатын қорықтар бар. Қорықтар- табиғаттың , сол бір бұрынғы қайталанбас сұлу көрінісі.
4) Ең біріншіден, қорықтар туралы мәтінімен танысар алдында, жаңа сөздермен танысуымыз керек. Сабақта өтілетін, меңгеретін жаңа сөздермен жұмыс:
1.ТАБИҒИ АЙМАҚТАР ПРИРОДНЫЕ ЗОНЫ 2.ТАБИҒАТ ҚАЗЫНАСЫ БОГАТСТВА ПРИРОДЫ
3.АРАЛ ОСТРОВ
4.КЕЛГЕН-ҚАЙТҚАН ПЕРЕЛЕТНЫЕ
5.ШӨЛДІ ПУСТЫННЫЕ
6.ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОРГАНИЗОВАНЫ(СОЗДАНЫ)
7.АҚБӨКЕН САЙГАК
8.ҚАРАҚҰЙРЫҚ ДЖЕЙРАН
9.СҰРҒЫЛТ ШАҒАЛА СЕРАЯ ЧАЙКА
10.БҰҒЫ ЛОСЬ 11.ҚҰНДЫЗ СОБОЛЬ
12.ҰЛАР ИНДЕЙКА ГОРНАЯ
13. ТЫРНА ЖУРАВЛЬ
14.ЛАШЫН САПСАН
15.ІНЖУ-МАРЖАН ЖЕМЧУЖИНА
Жаңа сөздермен жұмыс:
1) сөздерді оқу
2)бірнеше оқушыға жаңа сөздерді айтқызу
3) сөздік дәптерге жазу
4) жаңа сөздердің қазақша баламасын табу
5) жаңа сөздерді жақсылап пысықтау үшін, келесі тапсырма орындаймыз: бірнеше сөйлем құрастыру
ІҮ.Кестедегі мәліметімен жұмыс.
- Бүгінгі сабақта біз топпен жұмыс істейміз.
- Әр топқа берген таблица арқылы қорықтар туралы мәліметі құрайды, қорғайды:
1 топ-Диалог арқылы
2 топ-Монолог арқылы
3 топ- Сатылай кешенді талдау арқылы
– Алдарыңда Қазақстан картасы. Мынадай тапсырма беріледі:
Картаға қорықты орналастыру.
Дарынды балаға тапсырма: Қорық орналастыру жерін жадында сақтау үшін әдісін дайындап айту.
Білімі төмен балаға тапсырма: Фонетикалық талдауын дайындап, айту «ұйымдастыру» (Папка арқылы)
1.Сергіту сәтінде сөзжұмбақ шешеміз.
Презинтация
ә)- Дәптерлерімен жұмыс. Күнді, тақырыпты жазу.
Топ оқушыларына тапсырмалар:
1.Болжалды келер шақ - предположительно-будущее время (может быть) образуется от основы глагола с суффиксами -ар,/-ер/-р + личные окончания. Мысалы: Ол ертең кел-ер - Может быть, он придет завтра. Бүгін қар жау-ар - Может быть сегодня пойдет снег.
2. Ауыспалы келер шақ - переходно-будущее время. Ауыспалы келер шақ называется переходным, так как может употребляться как в настоящем, так и в будущем времени.
Образуется от деепричастия с суффиксами -а,-е,-й и личных окончаний. Мысалы: бар-а-мын - пойду, қара-й-мын - посмотрю, кел-е-мін - приду.
3. Мақсатты келер шақ - будущее время цели. Образуется от основы глагола + суффиксы: -мақ/-мек; -бақ/ -бек; -пақ/ -пек + личные окончания (по общему закона сингармонизма и ассимиляции). Мысалы: Бар-мақ-пын - я намерен поехать.
Болжалды келер шақ Мақсатты келер шақ
Ауыспалы келер шақ
-ар,/-ер/-р +ж.ж
мақ/-мек; -бақ/ -бек; -пақ/ -пек +ж.ж
-а,-е,-й+ж.ж
Қорық сақтар.
Қорық сақтамақ.
Қорық сақтайды
1. таблица арқылы етістіктерді келер шаққы айналдыру.
Таблица толтыру
Болжалдық Келер шақ
Мақсатты келер
шақ
Ауыспалы келер
шақ
Бұлақтың көзін ашыңдар.
Халқымыз табиғатты анаға теңеген.
Ү. Бекіту
ҮІ. Сабақтың қорытындысы:.
1. Бүгін сабақтың алдында қойылған мәселелерімізді еске түсірейік. Олар:
Табиғат дегеніміз не?
Қорық дегеніміз не?
Қорықтар неге керек?
Туған жеріміздің қорықтарымен танысу;
Қорықтарда қорғауға алынған жан-жануарлар мен өсімдік түрлері;
Қазақстан картасына қорықтарды түсіру.
Бүгін қандай сөз түрлерін қайталадық?
Күрделі сөздер деген не? Оның түрлері.
2) Ой толғау.
«Автор орындығы» стратегия бойынша бекіту.
ҮІІ. Үй тапсырмасын беру (2 мин.)
1: жаңа сөздерді жаттау
2деңгей: Мәтінді өз сөзімен әңгімелеу;
ҮІІІ.Бағалау
ІХ. Қоштасу.
Болжалдық Келер шақ
Мақсатты келер
шақ
Ауыспалы келер
шақ
Бұлақтың көзін ашыңдар.
Халқымыз табиғатты анаға теңеген.
Самоанализ
урока казахского языка в 8 классе
«Заповедники Казахстана»
учителя казахского языка Алибекова А.А.
Краткая характеристика класса:
процент качества знаний: 40 %
процент успеваемости: 100% класс умеренно организован, дисциплинирован.
На уроке присутствовало -10 человек
данный урок рассчитан на 45 минут, является 2-ым в модуле
Тип урока:
Знакомство и обобщение усвоенного материала.
Оборудование урока:
Презинтация, ,название заповедников, необходимыми грамматическими заданиями.
Содержание урока:
Соответствует учебной программе, поставленным задачам, способствовало формированию умения грамматического разбора.
Тип и структура урока:
Комбинированный, работа в группах.
Задачи урока:
Образовательные: по лексической теме - расширить знания о сохранении природы Казахстана, в виде заповедников, по грамматической теме- знакомство с будущем временем и умения их различать.
Развивающие: Создавать мотивационную основу для восприятия учебного материала. Формировать коммуникативные умения учащихся перевода слов, предложений, текстов с русского на казахский и с казахского на русский язык, развивать внимание, память и мышление.
Воспитательные: воспитывать у учащихся культуру общения, взаимоуважение, прививать интерес к казахскому языку.
Метод урока:
Частично- поисковый (знания не давались в готовом виде, их необходимо было добывать самостоятельно по руководством учителя), осуществлён творческий характер развивающую память для запоминания познавательной деятельности
Форма урока:
Мною была выбрана форма урока с использованием мультимедийной презентации с целью повышения мотивации познавательного интереса учеников к уроку, развития их воображения, внимания, видов памяти.
На данном уроке использвались технологии:
Все структурные элементы урока были выдержаны в соответствии с поставленными целями и содержанием материала
Организационный момент, характеризовался внешней и внутренней психологической готовностью учащихся к уроку
Актуализация знаний (повторение теоретического материала)
Постановка учебной задачи (создание проблемной ситауции)
Открытие учащимися нового материала (самостоятельная презентация собственной продукции, отражение лексического и грамматического материала через групповую работу в произвольной форме)
Грамматические разборы (преобразование видов будущего времени)
Итог урока, рефлексия и оценивание групп (по листу суммативного оценивания работы в группах), самооценивание членов групп,
Дано домашнее задание.
Осуществлена связь с окружающим миром, межпредметная связь.
Работа на уроке была построена на фоне благоприятного психологического микроклимата, доброжелательного характера общения: «учитель- ученик, ученик- ученик».
Недочёты в работе:
Много времени ушло вовремя деления на группы, по пройденной грамматической теме» «Күрделі сөздер».
Несовершенная форма работы в группе.