Урок по английскому языку на тему Завтрак

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы: Сен азанғы асқа не жейсін?

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Сен азанғы асқа не жейсін? тақырып

бойынша түсінік беру.

Дамытушылық: Оқушылардың ағылшын тілінде

сөйлеу, саутты жаза білу, ойлау

дағдылары қалыптастыру.

Тәрбиелік: Уақытылы, дурыс тамақтануға баулу.


Сабақтың типі: Жаңа сабақ

Сабақтың түрі: ойын сабағы

Сабақтың әдіс – тәсілдері: Жеке және топтық жұмыстар, ойын

элементері,тыңдау, РАФТ әдісі.


Қолданылған технологиясы: Ақпараттоық технологиясы


Болжамдап отырған нәтиже: : Жаңа сабақ бойынша жан жақты

толық білім алған тұлға

Сабақтың көрнекілігі:

  • Компьютер, проектор

  • интерактивтық тақта

  • ойын кестелері

  • сабаққа қатысты суреттер


Сабақтың жоспары:

Ұйымдастыру кезеңі; (5 минут)

а) Сәлемдесу, түгелдеу.

ә) Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

б) Топқа бөлу

в) Тіл дамыту.

Үй тапсырмасын тексеру; (5 минут)

а) Сабаққа қатысты кесте

ә) Қорытындылау.

Жаңа сабық; (25 минут)

а) Сұрақ – жауап беру.

ә) Сөйлесу үлгісі ойыны.

б) тексты оқып аудару.

в) Семантикалық картамен жұмыс

г) Сан жұмбақ (ойыны).

д) Қорытындылау.

Сабақты бекіту; (РАФТ әдісі бойынша )(5 минут)

а) РАФТ әдісі

ә) Топтастыру.

Бағалау; (1 минут)

Оқушыларды білімдеріне сай бағалау.

Үйге тапсырма; (2 минут)

а) Мәтін бойынша сұрақ дайындау.

Сабақтың соңы;

Сабақтың барысы:


Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу: Good morning pupils! I’m very

glad to see you.

Who is on duty today?

What date is it today?

What day of the week today?

Who is absent today?

What season is it now?

What month is it now?

Thank you sit down please!


ә) Оқушылардың назарын сабаққа аудару: Let’s start our lesson. Pupils, today we have an unusual lesson. At today’s our lesson we’ll speak about “What do eat for breakfast?”

б) Топқа бөлу: Dear guests as you’ll see I’ve divided class into 2 groups. And as we’ll begin our lesson. I want to give them the names.

1st – group: Food

2nd – group: Drink

в) Тіл дамыту: So, pupils our them of the lesson is “What do eat for breakfast?”. We spoke about what would you like to eat? and What do you like to drink?. We have learnt many words and expre ssion on it. Now I want you to remember them. Look at the blackboard. This is a letter Aa. It gives two syllables. They’re open and shut.

[pic] [әe] жабық буын

[pic] Aa

[ei] ашық буын

[ei] [әe]

plate apple

cake sandwiches

plane thank

cake carrot

Now, all together repeat after me. Who wants to read again? Thank you!

Үй тапсырмасын тексеру:

Teacher: a) кесте: “Nard search. Now pupils look at this poster – word – search. Your task is to find the words, concerning the theme food which you have learned from the previous unit. Find 13 words.



1) coffee; 2) glass; 3) milk; 4) apple; 5) drink; 6) meat; 7) soup; 8) sweet; 9) bread; 10) juice; 11) egg; 12) cup; 13) tea;

Қорытындылау: Ok. It’s very well that you can puzzle.

Жаңа сабақ: Today’s our them is “What do you it for breakfast?” Pupils! I want to begin our lesson with such questions. Now you must throw the building brick and give you’ll answer the questions.

  1. When do you usually have breakfast?

  2. What do you have for breakfast?

  3. Do you like coffee or tea?

  4. Do you like prepare your breakfast?

  5. What do you eat for breakfast?

Сөйлеу үлгісі: Second game: I’ll give you jumbled letter. Your task is to put, the letter in order and make up a dialogue which team will be first I’ll give coin.

  1. sandwich 1)hamburger

  2. cup 2)orange juice

  3. milk 3) drink

  4. chocolate 4) order

T: And act out your dialogues.

Текстпен жұмыс: now pupils look at the board you will have a text . Your task is read to the text then completes the blank.

School canteen.

In British school there are lessons in the morning and in the afternoon. Many children eat lunch at school. The food is very healthy there. There is salad and there are vegetables, there aren’t any chips or crisps and there isn’t any ice – cream or chocolate. Some children in Britain schools don’t eat pork and some children don’t eat any meat. These children choose a vegetable meal.

Семантикалық картамен жұмыс: What is there in canteen? Full the blank



Қорытындылау: Ok. It’s very well.

в) Сан жұмбақ (ойыны) . Break the code. Now, pupils look at the blackboard there is an alphabet with numbers and look at the poster. There are words in code concerning our theme: environment protection. Your task is to break the code and guess the words.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

X Y Z

24 25 26

1st – group: food

3 + 8 + 5 + 5 + 19 + 5 = cheese

1 + 16 + 16 + 12 + 5 = apple

2+ 18 + 5 + 1 + 4 = bread

10 + 21 + 9 + 3 + 5 = juice

19 +23 + 5 + 5 + 20 = sweet

2nd – group: drink

5 + 7 + 7 = egg

13 + 9 + 12 + 11 = milk

20 + 5 + 1 = tea

8 + 1 + 13 + 2 + 21 + 18 +7 + 5 + 18 = hamburger

2 + 1 + 3 + 15 + 14 = bacon

Қорытындылау: O.k. You’re good!

Сабақты бекіту: Full the sun. Now pupils I want to fix to day’s lesson by this task. You must fill the sun. You must is to choose that word. Which belong to your sun, i.e. your them.

[pic] [pic] [pic] [pic]

[pic] [pic]

[pic] [pic]


[pic]

[pic] [pic] [pic]


[pic] [pic] [pic] [pic]

[pic] [pic]







Қорытындылау: O.k. You’re good!


Бағалау: Pupils I’ll put down you your marks

Your marks.

Үйге тапсырма: Your home work for the next lesson is Revise step 1 - 5. Your have worked very well today. Thank you. Goodbye.

Сабақтың соңы: Pupils your have worked very well today. Thank you. Goodbye.





The school 11




[pic]





[pic]



Form: 5 “B”

Teacher: Dzhaylikhanova Zh. A.







Taraz 2006