План-конспект открытого урока по теме Clothes (5 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


План-конспект открытого мероприятия

в 5 Г классе по теме “Clothes

Цель урока: Обобщить и систематизировать пройденный лексический материал по теме «Одежда»

Задачи уроки:

1.Развивать коммуникативные навыки, умения находить правдивость/ложность информации в тексте, умения работать в команде

2. Обеспечить обучающимся, как практическое овладение основами иноязычного общения (преодоление языковых барьеров, приобретение практических навыков )

3.Обогащать учащихся новыми социокультурными знаниями, способствовать формированию положительного отношения к необычной одежде,способствовать развитию творческой активности учащихся, расширению их кругозора.

Оборудование: интерактивная доска, карточки, компьютер.

Ход урока

1.Орг. момент. Сообщение цели урока.

Т: Good morning boys and girls and our guests! I am glad to see you! Sit down, please. How are you? Is everything OK? Are you ready to work? Today we have an unusual lesson. And I want you to define the topic of this unusual lesson. Look at the screen, please! What do you see there? (слайд 1) Yes, you are right. Our topic is Clothes. And now, can you tell me what are we going to do on this lesson? So we have the following tasks (слайд2). And also we are going to check your knowledge of course!

- Today we have 2 teams Caps and Scarves! You will have to do a lot of different tasks and you will get points.AG, will you be our jury? For every contest you will have points.

- Our 1st contest is reading tongue-twisters. Let’s train our tongues! Look at the screen carefully. You’ve got 30 seconds to be ready.(слайд 4) чтение скороговорок

-Our 2nd contest is matching proverbs and sayings. Look at the blackboard! Сопоставить пословицы с их эквивалентами

2. Развитие коммуникативных навыков (аудирование, чтение,ответы на вопросы)

-Now let us read a little bit! Your task will be to listen, read and mark the sentences True or False. But before we start look at the screen once again. Here I have some new words for you. Please look at them and repeat them after me! (слайд 6 ) повторяем слова перед прочтением текста.

-Now take the texts and start doing the task. Youve got 2 minutes. Читают, определяют правдивость/ложность предложений. (слайд7)

3. Физкультминутка с музыкальным сопровождением (песня)

4. Активация пройденной лексики.

-Now let us see how do you know the words on topic Clothes. Lets play games! (интерактивные игры: кроссворд, кирпичики, слово и карточка, тренировка памяти)

-And our last contest is sign the picture.

- To sum it up, let’s speak about achievements. Use these patterns. (слайд 9)

- Now let’s count the points and we will learn who is the winner.

5. Подсчет баллов,подведение итогов, оценки .домашнее задание.

T: Write down your homework. Dear children! You work hard today. You spoke English, read and did different tasks at the lesson. You got good and excellent marks. The lesson is over. Good bye.