Тема: „Форми збереження культурної спадщини. Провідні художні музеї світу.”
( 9-й клас )
Урок-проект підготувала
вчитель художньої культури
Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ст.
Галаєва Юлія Миколаївна
Тема. Форми збереження культурної спадщини. Провідні художні музеї світу.
Мета. Ознайомити учнів із основними формами збереження культурної спадщини (бібліотеки, музеї, галереї), дати інформацію про відомі музеї світу та їх колекції (Прадо, Уффіці, Дрезденська галерея, Лувр, Лондонська національна галерея), вчити аналізувати та інтерпретувати художній зміст творів, використовуючи мистецьку термінологію, вести мистецький діалог, знаходити додаткові джерела для мистецької самоосвіти;
розвивати естетичний смак, ерудицію, творчу уяву;
виховувати любов до мистецтва, шанобливе ставлення до надбань духовної культури людства.
Тип уроку. Віртуальна подорож
Обладнання. Карта Європи, репродукції картин, виставка книг „Великі художники”, мультимедійні засоби навчання, бейджики з написами .
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Бесіда.
На попередніх уроках ми з вами завершили розгляд великої теми „Художні напрями і стилі”. Сьогоднішній урок – це логічне продовження вивчених тем, що стосуються розділу „Основи художньої культури”.
Епіграфом до нашого уроку я обрала слова Дж. Рескіна (англійського письменника, художника, теоретика мистецтва): „Великі нації пишуть свою автобіографію у трьох книгах – у книзі слів, у книзі справ і в книзі мистецтва, але лише остання заслуговує повної довіри”.
Давайте спробуємо зазирнути в цю книгу і поміркуймо разом, які заклади існують для того, щоб кожне покоління могло долучитися до цілющого джерела духовності? (театри, концертні зали).
Де зберігаються пам’ятки літератури, науки, мистецтва тощо? (бібліотеки, музеї).
Отже, ми з вами наблизилися до теми нашого уроку. Це „Форми збереження культурної спадщини. Провідні художні музеї світу” (запис до зошитів). – 1 слайд.
Мета уроку – 2 слайд
ІІ. Сприйманні нового навчального матеріалу.
Слово вчителя:
- Перед тим, як розпочати розгляд даної теми мені хотілося б дізнатися у вас, що ви очікуєте від цього уроку, яку інформацію хотіли б отримати?
( Учні на аркушах паперу пишуть свої очікування і прикріплюють їх на дошці у вигляді піраміди).
Усі надбання культури заслуговують не тільки на бережливе ставлення до них, але й вимагають особливо дбайливого збереження. Картини і літературні твори, скульптурні пам’ятки і архітектурні споруди, нотні записи та кінострічки дійшли до нас через десятки років завдяки праці багатьох людей, які охороняли і зберігали всі ці культурні феномени, поповнюючи ними світову скарбницю культури.
Ще з давніх-давен, коли людство винайшло першу писемність, виникла потреба у збереженні записів. Поступове накопичення документів, літературних творів привело до виникнення спеціалізованих заладів – бібліотек. Перші бібліотеки з’явилися ще в Стародавньому Вавилоні, а саме слово „бібліотека” вперше згадується в Греції.
Запис до зошитів
Бібліотека – установа, культурно-освітній заклад, де зберігаються та видаються книги, журнали та ін., а також здійснюється популяризація і пропаганда літературних творів. – 3 слайд „Словникова робота”.
Вчитель: Найвідоміші бібліотеки
( Королівська бібліотека (Національна наукова бібліотека Данії), заснована в 1864 році королем Фредеріком ІІІ).
Бібліотека Конгресу (Національна бібліотека США), заснована в 1800 році. Фонди складають більше ніж 40 млн. книг, 70 млн. рукописів, 7 млн. карт.
Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського, заснована в 1918 році. Фонд понад 15 млн. одиниць пам’яток слов’янської писемності й рукописів.
Твори мистецтва потрібно не тільки збирати й оберігати, але й потрібний заклад, який би пропонував відвідувачам оглянути ці шедеври, отримати від цього насолоду і позитивні емоції.
Саме для цього призначені галереї – приміщення для експонування художніх творів, назва багатьох музеїв. (запис до зошитів).
Серед закладів, які зберігають культурну спадщину ви мені називали і музеї – заклади, які здійснюють зберігання, експонування історичних документів, пам’яток духовної та матеріальної культури, творів мистецтва, колекцій. (запис до зошитів).
Музеї поділяються на галузеві, крайові та меморіальні. Слайд 4
„Види музеїв”
Галузеві музеї – історичні, художні, літературні, театральні, етнографічні, промислові, сільськогосподарські.
Меморіальні - присвячені окремим історичним подіям або видатним державним діячам, ученим, письменникам, художникам, композиторам.
Крайові – здійснюють збирання, зберігання і експонування історичних документів, творів мистецтва, рослин, тварин та інших колекцій, що характеризують природу, господарство, культуру даного краю. (запис до зошитів).
Завдання для учнів:
Погляньте на ці фотографії. Які різновиди музеїв на них зображені? Слайд 5, 6.
Музей народної архітектури і побуту „Пирогів”.
Музей українського народного декоративного мистецтва.
Меморіальний комплекс „Музей Великої Вітчизняної війни”.
Краєзнавий музей м. Прилуки.
Бесіда:
Які музеї ви відвідували?
Що найбільше запам’яталося?
Які музеї існують у нашому місті?
Сьогодні у нас є можливість здійснити віртуальну подорож провідними художніми музеями світу за допомогою творчого проекту, який готував весь клас. Завдання, яке стояло перед вами – це:
Познайомитися із провідними художніми музеями світу
Знати їх місце знаходження і вміти показати його на карті
Дослідити історію заснування визначних музеїв
Володіти інформацією про мистецькі шедеври, які зберігаються в фондах музеїв
Вміти формулювати власні враження, отримані під час спілкування із зразками мистецтва. Слайд 7 - завдання.
Ми ще повернимося до цих завдань в кінці уроку.
Вчитель. Переді мною постала проблема, куди ж ми можемо здійснити свою подорож? За допомогою я звернулася до професіоналів в цьому напрямку – це туристична агенція „Навколо світу”, яка запропонувала нам подорож визначними містами-музеями. Отже, слово надається піар-менеджерам туристичної агенції „Навколо світу”.
Піар-менеджер. Якщо ви цікавитися шедеврами мистецтва світової художньої спадщини, бажаєте на власні очі побачити видатні твори мистецтва, відвідати батьківщину знаменитих архітекторів, скульпторів, художників – тоді саме для вас і виключно для вас ексклюзивні тури до Флоренції, Лондона, Парижа, Дрездена, Мадриду .
Слайд 9 – Іспанія, Мадрид.
Ми запрошуємо вас до країни яскравої, життєрадісної, сонячної, де поєдналися традиції різних народів та країн. Це країна Лопе де Веги, Сервантеса, Веласкеса, Гойї та багатьої інших видатних митців, які прославили Іспанію. Серцем країни є місто Мадрид, який славиться королівським замком на площі Ор’єнте, монастирьом Дескальсас-Реалес, де зберігаються твори Тіціана, Рубенса.
Найбільшою популярністю користується перлина європейської культури - музей Прадо, на який ми звертаємо особливу увагу і пропонуємо його відвідати.
Слайд 14.
Музей розсташований у великому парку Прадо. Звідси – назва. Музей Прадо – всесвітньовідома картинна галерея, де можна помилуватися творами Рафаеля, Тиціана, Веронезе, Рубенса та інших митців. Особливе місце у колекції музею займають картини іспанських художників XVII ст. – золотої доби розвитку іспанського живопису: Ель Греко, Веласкеса. В музеї Прадо зберігаються твори видатного іспанського худлжника Гойї.
Музей було відкрито для відвідувачів у 1819 році. Його основою є колекція картин, яку три століття збирали королі Іспанії. Найбільше поповнення колекції було здійснено під час правління короля Філіпа IV. Важливу роль у цьому відіграв придворний художник, радник
Дієго Веласкес.
З 24 років Веласкес був на службі у короля. Виконував замовлення королівського двору. Майже всі твори художника були власністю короля. Веласкес був прекрасним портретистом свого часу. „Кінний портрет Філіпа IV” був призначений для палацу. Слайд 15. Художник представляє короля на парадному портреті: капелюх із пір’ям, імпозантність фігури, обладунки надають герою урочистості й величі. Портрет короля написано на фоні гірського пейзажу.
Висновки.
Піар-менеджер. Слайд 10 – Італія, Флоренція.
Вас запрошує сонячна країна – Італія із неперевершеним містом Флоренцією, у якому жили і працювали видатні митці: Данте, Джотто, Боттічеллі, Мікеланджело, Леонардо да Вінчі. Радимо обов’язково відвідати собор Санта-Марія дель Фьоре, капеллу Медічі, Палаццо Веккьо та найкращу в світі галерею Уффіці.
Слайд 16.
Галерея Уффіці вважається найкращою у світі. Вона розсташована в місті Флоренція, Італія. (показують на карті Флоренцію). ЇЇ колекція налічує понад 5000 творів мистецтва (картини, рисунки, гобелени, меблі, кераміка). При вході до галереї – скульптура Лоренцо Медічі (саме його колекція – в основі галереї). Серед шедеврів галереї – картини „Благовіщення” Джотто, „Поклоніння волхвів” Леонардо да Вінчі.
У колекції галереї одна із чудових картин видатного італійського художника Сандро Боттіччелі – „Поклоніння волхвів”.
Слайд 17. В центрі композиції, на підвищенні, зображене святе сімейство – Марія, Ісус і Йосиф. Навколо них, в декілька рядів стоять люди, що прийшли поклонитися Ісусу. Це представники трьох поколінь Медічі, найближче оточення Лоренцо Прекрасного і сам Боттічеллі. На першому плані в правій частині картині зображена фігура, закутана в золотистий плащ – автопортет самого автора.
Висновки.
Топ-менеджер. Слайд 11 – Німеччина, Дрезден.
Перлиною мистецьких турів є німецьке місто Дрезден, яке було колись столицею могутнього Саксонського князівства. Дрезденська замок-резиденція, опера Земпера, Золотий вершник, музей транспорту, музей гігієни чекають на своїх відвідувачів. „Флоренція на Ельбі”, так називають місто вражені туристи, яке славиться неперевершеною Дрезденською картинною галереєю, де зібрані твори європейського живопису XV-XVIII ст.
Слайд 18.
Німеччина. (показують на карті місто Дрезден).
Палаци саксонських правителів заповнювали картинами, ювелірними виробами, колекціями порцеляни, які купували в різних країнах.
У 1722 році офіційно відкрилася галерея. З 1839 року до галереї, в її зали могла вільно прийти „добре одягнута публіка”. Страшні часи пережила галерея під час Другої світової війни. Найкращі експонати були сховані у шахті. 9 травня 1945 року підходи до шахт були заміновані. Місцеві жителі звернулися до радянських воїнів, які врятували 1240 картин. Їх реставрували і повернули Німеччині у 1955 році.
Курфюрст Саксонії Август ІІІ був відомим колекціонером картин. За його влади було придбано найбільшу частину тих картин, які прославили галерею. Серед них – найзнаменитіший твір „Сикстинська мадонна” Рафаеля. (Слайд 19). Цікавою є історія цієї картини. До 1754 р. вона була у монастирі Святого Сикста у П’яченці (Рафаелю було замовлено написати вівтарний образ). У ченців монастиря в той час була така фінансова скрута, що вони поїхали до папи Римського за дозволом продати її у Саксонію (цей твір мріяв мати у своїй колекції Август ІІІ).
Рафаель писав „Сикстинську мадонну” без попереднього ескізу. Вона зображена такою, як художник побачив її уві сні. Мадонна з дитиною – одна із головних тем мистецтва італійського відродження і Рафаеля. Саме образи Мадонни принесли всесвітню славу митцю. Невипадково Рафаеля називали „Мадонеро”. Дія відбувається на небі. Розкривається завіса. Повз хмари іде прекрасна Марія із Богом-немовлям на руках. Вона йде до людей, віддає немовля на покуту. Погляд Мадонни сповнений скорботного передчуття. Вона однією рукою пригортає дитину до себе, іншою – ніби віддає її людству. Зустрічають Марію вставанням на коліна Папа Сикст та Свята Варвара. Задумливо дивляться ангелята. „Сикстинська мадонна” Рафаеля – це втілення краси і добра, мудрості, духовності.
Вчитель. Дивлячись на „Сиктинську мадонну”, пригадуються рядки із поезії
І. Гнатюка „Аве, Маріє!”.
Твій образ мені щодня
Як вогник вночі зоріє;
Я завжди твоє ім’я
Повторюю: Аве, Маріє!
Висновки.
Піар-менеджер. Слайд 12 – Франція, Париж.
Столиця Франції – Париж, чекає на вас зі своєю всесвітньовідомою будівлею Гранд-опера, собором Нотр-дам-де Парі, Тріумфальною аркою, Ейфелевою вежею.
Саме тут знаходиться один із найбільших музеїв світу – Лувр.
(Слайд 20)
Лувр, який був спочатку фортецею, потім – королівським палацом, а сьогодні є Національним музеєм, який є одним із найбільших у світі. Його площа складає понад 160 тис. кв. м. На 60 тис. кв. м. музею експонуються близько 35 тис. творів різних видів мистецтва. Загалом фонд музею складають 300 тис. експонатів. Лувр дійсно можна назвати універсальним музеєм. Його колекції охоплюють чималі географічні й часові простори: від Західної Європи до Ірану, від Античності до 1848 року.
У Луврі шість відділів, кожен є самостійним музеєм: античності, давньоєгипетського мистецтва, скульптури, живопису, давньосхідного мистецтва, прикладного мистецтва.
Це найбільш відвідуваний музей у світі, в середньому 15 000 відвідувачів в день, 65 відсотків з яких складають [link] , надавши право на знімання фільму в своїх галереях.
Лувру розповідають, що майже всі відвідувачі ставлять два запитання: де знаходяться Венера Мілоська і Джоконда?
Слайд 21. Обличчя цієї жінки впізнають у цілому світі. Проте ніхто не знає її справжнього імені. Леонардо роками писав її портрет (1505-1514). П’ять століть мистецтвознавці сперечаються, хто зображений на портреті. Справді, перед нами дружина заможного флорентійського купця Франческо Джокондо чи, може, хтось інший? Існує версія, що нібито Леонардо зашифрував себе в портреті.
Ми милуємося її посмішкою. Художник намалював її прозорими мазками, зумисне розсташувавши куточки очей і вуст так, аби створити ефект загадкової усмішки. На задньому плані ми бачимо гірський пейзаж (це ніби фон картини). Нам здається, що Мона Ліза спостерігає за нами.
Техніка живопису Леонардо досконала, мазки пензля непомітні.
Висновки.
Топ-менеджер. Слайд 13 – Англія, Лондон.
Ми запрошуємо Вас на екскурсію до країни Шекспіра, Шерлока Холмса, доктора Ватсона і ансамблю „Бітлз”. Саме тут, в столиці Англії – Лондоні ви матимете можливість відвідати Вестмінстерський палац, Годинникову Вежу Біг-Бен, замок Тауер та будинок Лондонської Національної галереї.
Слайд 22.
Лондонську Національну галерею було відкрито у 1838 році. Публіку впускали до музею чотири дні, а три дні на тиждень там мали можливість працювати художники (вони робили копії картин).
У колекції живопису – твори знаменитих італійських художників
С. Боттічеллі, Леонардо да Вінчі, іспанського Д. Веласкеса. У 1871 році галерея придбала колекцію фламандського та голландського живопису.
У зібранні музею – шедеври англійських художників У. Хогарта, Т. Гейнсборо, У. Тернера.
Колекція картин налічує близько 6500 творів західноєвропейського мистецтва.
Картини розміщені в залах не за національними школами, а за часом їх написання.
Одним із шедеврів колекції є „Портрет подружжя Арнольфіні” Яна ван Ейка – видатного художника Нідерландів. Слайд 23.
Це парний портрет (перший в історії світового живопису). Перед нами сцена заручення. Герої картини – італійці: заможний купець Джованні Арнольфіні та його дружина Джованні Ченамі, які у 1430 роках жили в місті Брюгге. Кожен предмет на цій картині наповнений таємничим змістом. Він може багато розповісти про подружжя, яке перебуває у спальній кімнаті.
Рука жінки на животі пояснює, що вона чекає дитину. Взуття та песик є символами вірності. Рука чоловіка, піднята догори, свідчить про клятву вірності у подружжі. Помаранч підкреслює заможність подружжя. Поєднані руки – символ шлюбу. Свічка, яка горить у люстрі – присутність Божественного Духа. Дзеркало – частина інтер’єру заможних людей того часу.
Висновки.
Топ-менеджер. Слайд – 24. Україна. Київ.
Ми запрошуємо вас до країни Тараса Бульби, славетнього поета Тараса Шевченка, до златокупольної столиці. У Києві дуже багато пам.яток, музеїв, галерей.
Націона́льний худо́жній музе́й — один із найбільших і найстаріших в Україні. За тривалий період існування (понад 100 років) в його фондах зібрано унікальну колекцію творів українського живопису, скульптури та графіки від XII ст. до сучасності. Завдяки цьому став одним із центральних закладів зі збереження, вивчення та популяризації національного образотворчого мистецтва, джерелом духовної культури.
За кількістю і значенням колекцій музей є одним із провідних музеїв України. Фонди музею нараховують понад 800 тис. унікальних пам'яток історії та культури з найдавніших часів до сьогодення.
Розташований в будівлі, яку створив 1899 року архітектор Городецький Владислав Владиславович цілеспрямовано для першого в Києві Міського музею.
Слайд – 26. У музеї є одна з найкращих в Україні збірка іконопису, давньої поліхромної скульптури, козацьких портретів XVIII ст., колекція народних картин «Козак Мамай». Також представлені класичні твори живопису XIX ст., український авангард та мистецтво тоталітарної доби, новітні течії живопису межі XX-XXI століть, зібрання графіки від стародруків до сучасності.
Слайд – 27. Картина «Козак Мамай»
Коза́к Мама́й — ідеалізований образ козака та своєрідний духовний символ в Україні.
Оповіді про козака-бандуриста зустрічаються серед народних легенд, переказів та приказок. На картинах малювали в супроводі сакральної для українців символіки — кобзи, що є символом національних традицій та співучої душі народу; коня, що є символом війни, некерованого гніву та хоробрості; дуба котрий символізує могутність та генетичну чистоту роду. Часто на малюнках присутне зображення списа з прапором, козацького штофа і чарки. Це були речі, пов'язані зі життям та смертю козака — спис ставили на місці поховання, штоф і чарку клали в могилу — вони нагадували про скороминущість життя та козацьку долю, в якій загроза смерті в бою була повсякденною реальністю.
Картина «Козак-Мамай» набула значного поширення в XVIIІ-XIX ст.. Жодному іншому творові давнього українського народного малярства не судилося прожити таке довге життя в стількох варіантах, повтореннях і копіях.
Слайд – 28. Національний музей історії України .
Музей має цінні археологічні, нумізматичні колекції, колекції холодної та вогнепальної зброї, етнографії, виробів зі скла, фарфору. Близько 10 тис. одиниць зберігання нараховує колекція живопису, графіки та скульптури. Також є колекція документів XV–XXI століть, козацьких клейнодів, універсалів, грамот, листів гетьманів та козацької старшини.
Головний фасад будівлі вирішено у класичних формах та розкрито до майданчика перед музеєм, а тил, переглядали у панорамі Старокиївської гори, нагадує візантійські монументальні споруди.
Біля будівлі, пізніше, на оглядовому майданчику встановлено камінь із викарбуваними на ньому словами Нестора Літописця «звідси руська земля стала бути» на давньослов'янській.
Слайд – 29. Складовою частиною Національного музею історії України є Музей історичних коштовностей України, в збірці якого – шедеври світового значення, датовані VI ст. до н. е.–XX ст. н. е. Колекція скіфського золота вважається однією з найцікавіших у світі. Відома в Україні та за її межами і колекція єврейського культового срібла XVIII–XX ст.
Щороку з музейними колекціями знайомляться сотні тисяч відвідувачів. Виставки музею експонувалися в Японії, США, Данії, Німеччині, Австрії, Фінляндії, Франції. Збірка Національного музею історії України дає реальну можливість проводити значну науково-дослідну та освітню роботу з історії нашої Батьківщини.
ІІІ. Рефлекційно-оцінювальний етап.
Вчитель. Наша подорож закінчується. Насамперед хочу подякувати нашим експертам. Давайте пригадаємо, якими країнами ми подорожували.
До яких музеїв нас запросили?
З творчістю яких художників ми ознайомилися?
Назвіть експонати музеїв, які були представлені?
Твір якого художника вам запам’ятався? Чому?
Вчитель. З метою більш грунтовного вивчення творчості відомих художників світу мною були підібрані книги унікальної колекції із серії „Великі художники Вони допоможуть вам проникнути в світ фарб і кольорів неперевершених майстрів пензля, відчути красу і захоплення від безпосереднього спілкування із невмирущими шедеврами.
Закінчіть речення: Національна культурна спадщина – це.........
Формами збереження культурної спадщини є -..........
Запитання до учнів: Чи можна отримати носолоду від споглядання стародавніх глечиків, скульптур, творів живопису, архітектурних форм?
Метод „Мікрофон”.
Запитання до учнів: Як ви вважаєте, чи досягли ми завдань, які ставили перед собою на початку уроку? Слайд 30. Завдання уроку.
- Чи справдилася ваші очікування від цього уроку?
IV. Повідомлення домашнього завдання. Оголошення оцінок.
Підготуватися до тематичного оцінювання із розділу „Основи художньої культури”.
Зібрати інформацію про пам’ятки культури і мистецтва рідного краю.