Сабақ жоспары
Пәні: Бейнелеу өнері
Сыныбы: 6 сынып
Пән мұғалімі: Жолмағанбет Р.
Уақыты: 30.04.12 ж
Сабақтың тақырыбы: Нарюрморт
Сабақтың мақсаты:
А) білімділік: Оқушыларға қазақтың ұлттық натюрморты жайлы, ою-өрнектері жайлы түсінік беру. Қазақтың ұлттық нышандарына патриоттық сезімді ояту. Оқушыларға натюрмортты салуға үйрету. Оны салу кезеңдерін түсіндіру, көрсету. Оқушыларға салу жолын түсіндіре отырып, бағыт-бағдар беру, түзету коорекциялық жұмыстарын жасау.
Б) дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін, байқағыштық қабілетін, сөздік қорын, дүниетанымын, шығармашылық бағытта дамыту. Натюрморт жанры туралы білімдерін тереңдету.
В) тәрбиелік: Ұлттық салт дәстүрді, өмірді сүйе білуге тәрбиелеу. Шеберлікке, халық өнерін қастерлеуге тәрбиелеу. Эстетикалық талғамға сай жұмыс жасай білу.
Сабақ типі: Аралас сабақ.
Сабақтың түрі: Заттан қарап бейнелеу сабағы
Сабақтың әдісі: Әңгіме, түсіндіру, ауызша, теориялық, практикалық, зерттеу әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: фотосуреттер, иллюстрациялар, сызбалар, кестелер, тақырыптық картиналар, құралдар.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: А4 формат, қарындаш, өшіргіш, акварель немесе гуашь, т.б.
Пайдаланған әдебиеттер:
Қ.Болатбаев, Ұ.Ибрагимов «Бейнелеу өнері» 5 сынып, Алматы «Атамұра» 2001
М.Мұқашев, А.Сейтімов, Н.Хамзин «Бейнелеу өнерін оқыту әдістемесі»
Пән аралық байланыс: Көркем әдебиет, тарих, дүниетану.
Күтілетін нәтиже:
Нені білді (теориялық):
Нені меңгерді (практикалық):
Түрлі түсті бояулардың үйлесімін;
Палитрада ізденуді;
Акварель мен гуашь техникасын;
Оқу құралдарымен жұмыс істеуді.
Ұйымдастыру бөлімі Сергіту сәті.
Қолдарын тең жазып жаттығу жасау.
Әтеш ерте оянып,
Жан-жағына қарады.
Шынықтырып денесін,
Қанаттарын қағады.
Сұрақ – жауап әдісі арқылы.
1 минуттық жаттығу орындатылады.
2
Үй тапсырмасын тексеру
Жоспар:
Мәнерлеу тілі;
Тақырыптық картина, тақырып, сюжет;
Суретшілердің туындылары;
Живопись жазуды үйрену;
Живопись дегеніміз не?
Тақырыптық картина дегеніміз не?
Тақырып дегеніміз не?
Сюжет дегеніміз не?
Палитра дегеніміз не?
Акварельдің гуашьтан айырмашылығы қандай?
Суреттерді неге ретімен орындауымыз қажет?неліктен?
Қысқа мерзімді этюд ?
Қысқа мерзімді этюдте не нәрселерге басты назар аудару керек?
Әңгіме әдісі.
Сұрақ – жауап әдісі қолданылады.
Тірек – сызба, плакаттар
3
Жаңа сабақ
Жоспары:
«Натюрморт» - француз тілі. Дәл мағынада «өлі табиғат» деген ұғымды білдіреді. Оған тұрмыста күнде кездесіп жүретін заттарды, жемістерді, гүлдерді немесе ұлттық дәстүрлі, геометриялық денелерден құралдар натюрморттар жатады.
Натюрморт алғаш рет он жетінші ғасырдың басында Голландияда пайда болды. Натюрморт сәтті шығу үшін стол үстінде заттарды дұрыс орналастыру қажет.
Натюрморттың композициялық центрі ойластырылған тақырыпқа сай, не ең үлкен немесе ашық, мейлінше әсерлі зат болуы керек.
Натюрмортта фон, артқы бөлігі елеулі рөль атқарады. Натюрморттың артындағы тығыз орналасьырылған фон біздің назарымыздың шашырап кетуіне жол бермейді. Енді ұлттық натюрмортта заттың салыну жұмысы төрт кезеңнен тұрады:
Заттың өзінің сыртқы абристері (тұрпаты)
Жарықтың, жартылай жартылай тонның, көлеңкенің ең ұзынын көрсетеміз. Форманы соға отырып, бүкіл жерлердегі алуан түрлерін саламыз.
Күрделенген форманы саламыз.
Жекелеген заттарды бояп, кеппей сурет тұтастығын сақтай отырып, төменнен жоғары қарай жұмыс салыну қажет.
[pic]
[pic] [pic] [pic]
[pic]
Қағаздың ортақ нүктесін тауып, заттардың шеткі нүктелерін анықтау
Әңгімелесу, Сұрақ-жауап, ауызша әдістерін қолдану.
Тірек-сызбалар
4
Жаңа сабақты бекіту
Жаңа білімді сөз-жұмбақ арқылы бекіту.
Қосымшада бекітілген (1)
Сұрақ-жауап,
Тірек – сызба әдісі қолданылады
Тірек – сызба.
5
Практикалық жұмыс
Қысқа мерзімді этюд. Нарюрморт салу. Оқушылардың назарына қойылған түп нұсқаны орындау.
Жоспар:
А4 формат, қарындаш, өшіргіш, акварель, гуашь,
Зерттеу әдісін қолдану.
Түстердің үйлесімі (журнал), суық және жылы түстердің үйлесімі, натюрморт.
6
Сабақты пысықтау
Жоспар?
Құралдарды дайындау;
Түстерді дайындау;
Араластыру.
Түрлі түсті акварель бояуын пайдаланып түстерді палитрада араластыра отырып басқада түстерді шығару арқылы жаттығулар жасап, жаттығу.
Зерттеу әдісі арқылы.
Түстердің үйлесімі (палитра)
7
Қорытынды
Оқушыларға жауап парағы таратылады. Тест сұрақтары оқылады.
(қосымшада бекітілген 2)
Сұрақ-жауап әдісі қолданылады.
8
Бағалау
Оқушыларды деңгейлеп бағалау.
1- деңгей→оқушы практикалық жұмысты толық орындаса, сұрақтарға жақсы жауап берсе – өте жақсы.
2- деңгей→ оқушы практикалық жұмысты толық орындамай, сұрақтарға жақсы жауап берсе – жақсы.
3- деңгей→ оқушы практикалық жұмысты толық орындамаса, сұрақтарға дұрыс жауап бермесе – қанағаттанарлық.
4- деңгей→ оқушы өтілген сабақты ұқпай, тапсырмаларды орындамаса – қанағаттанарлықсыз
9
Үйге тапсырма
Теориялық: Натюрморт жанрын оқып келу.
Практикалық: Жылы және суық түстерді үйлестіріп жеке-жеке 2 жұмыс-натюрморт орындап келу.
Жылдам ойлан
натюрморт дегеніміз не?
ол қай тілден енген сөз?
қандай мағына береді?
натюрморт қай жылы және қайда пайда болды?
натюрморт сәтті шығу үшін не істеу керек деп ойлайсын?
натюрморт салудағы кезеңдерін айтып бер.
натюрморттың орындалуы?
фонның рөлі?
натюртморт жанрын бейнелеген қандай суретшілерді білесің?
«Дастарқан» атты натюрморт кімнің шығармасы?
Сөз жұмбақ
Құрғақ жерде сақтайсың,
Менсіз тамақ таппайсың.
Натюрморт қай елде пайда болды?
А.Ғалымбаеваның ұлттық тағамға арналған шығармасы?
Өлі табиғат?
«Асхана» тұрмыстық натюрмортты кім орындады?
Алматыдағы көркем сурет музейі кімнің атында?