М. Әбдіхалықов атындағы мектеп – гимназиясы
Ашық сабақ
[pic]
[pic]
Тақырыбы: Керамика. Дымков, Богород
ойыншықтары
( «Шахта» орта мектебінде өткен эстетикалық пәндер мұғалімдерінің аудандық олимпиадасы)
Пән мұғалімі: Болеубаева Г.
2015 – 2016 оқу жылы
[pic]
Маңғыстау облысы, Түпқараған ауданы,
Ақшұқыр ауылы,
М. Әбдіхалықов атындағы мектеп - гимназиясы
Бейнелеу өнері және сызу пәнінің мұғалімі
Болеубаева Гулбану Азимбаевна
Күні: 13.04
Пәні: бейнелеу өнері
Сыныбы: 6
Сабақтың тақырыбы: Керамика. Дымков, Богород ойыншықтары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды керамика және дымков, богород ойыншықтары тарихы мен жасалу технологиясымен таныстыру.
Дамытушылық: Сәндік-қолданбалы өнер туралы білімдерін кеңейту, өнерге деген қызығушылығын ояту.
Тәрбиелік: Оқушылардың эстетикалық талғамын қалыптастыра отырып әсемдікке, тәрбиелеу. Өзге ұлттардың өнеріне құрметпен қарауға баулу.
Көрнекілігі: оқулық, керамикалық, сәндік бұйымдар, интерактивті тақта, семантикалық карта.
Түрі: Жаңа тақырыпты меңгерту
Пәнаралық байланыс: тарих, технология
Әдісі: Сұрақ-жауапты, топтастыру, мағынаны тану, миға шабуыл, сыни тұрғысынан ойлау, топпен жұмыс, практикалық жұмыс.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) сәлемдесу
ә) оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
б) Қызығушылығын ояту – бейнелеу өнерінің жанрлары, түрлері, картина аттары бойынша топқа бөлу.
II. Үй тапсырмасын сұрау:
Топтастыру. 1- слайд. Ой қозғау арқылы жаңа тақырыпқа әкелу.
Мағынаны тану. Оқушыларға керамикалық бұйымдарды көрсету, бұл өнер ерекшеліктерін айтқызу.
Оқушылар, бүгінгі біздің сабағымыздың мақсаты сәндік-қолданбалы өнердің бір түрі керамика мен орыс халқының дәстүрлі өнерін үйрену.
Меңгеру. Әр топқа мәтін беру.
І топ – Керамика;
ІІ топ – Дымков ойыншықтары;
ІІІ топ – Богород ойыншықтары.
Әр топ мәтінді оқып, мазмұнын меңгерген соң түсінігін айтады.
Миға шабуыл. – Қазақстанда осыған ұқсас қандай өнер түрлері, бұйымдар бар?
Сергіту сәті. «Көңіл-күй неге ұқсас». Әр топ шеңберге тұрып, өз көңіл-күйлерінің қай смайликке ұқсас екенін айтады.
ІҮ. Практикалық кезең. Әр топқа тапсырма беру.
І топ – Керамикалық бұйымдар суретін салу;
ІІ топ – Дымков ойыншықтарын салу;
ІІІ топ – Богород ойыншықтарын салу.
Оқушылар жұмыстарына бағыт беріп отыру.
Ү. Сабақты бекіту. Семантикалық карта беріледі.
Жауабы
Тапсырма
Айналмалы ұршықша
Богород
Күйдіру әдісі
Сазбаллшық
Керамика
Жұмсақ ағаш
Дымков ойыншықтарының материалы
Ағаштан ойыншықтар, мүсіндеу шаруашылығы орналасқан село
Сазбалшықтан жасалған бұйымдардың беріктігін арттыру үшін қолданатын әдіс
Сазбалшық, қышты арнайы күйдіріп жасалатын бұйым
Құмыра дайындауда қолданатын алғашқы станок
Богород ойыншықтарының материалы
Үй тапсырмасы: Суреттерді толық аяқтау. Орыс халқының дәстүрлі өнері жайлы реферат дайындау.
Бағалау. Бағалау бетшесін жинау, «бас бармақ» әдісі бойынша топты бағалау
Мұғалім сөзімен сабақты қорытындылау.