Алматы облысы Сарқан ауданы
Екіаша орта мектебі КММ
бейнелеу өнері пәні мұғалімі С.С.Жаксылыкова
Сабақтың тақырыбы. Шетел суретшілері. 4-сынып
Мақсаты:оқушыларды шетел суретшілерімен таныстыру,білім қорын молайту,бейнелеу өнері шығармаларын ажырата алуды үйрету,әсемдікке баулу.
Көрнекілік; оқулық 154-161 бет,суреттер,тестер,қағаз,қарындаштар,өшіргіш.
Сабақтың түрі;тест,әңгіме,сарамандық жұмыс.
Сабақтың барысы.
1.Ұйымдастыру.Сәлемдесу.Оқушылардың сабаққа дайындықтарын қарап шығу.
2.Тест .Оқушыларға тест тапсырмаларын беру,сәйкестендіру тест орындату./Қосымша -1/
3.Сабақтың тақырыбын ,мақсатын хабарлау.
4.Әңгімелеу.Тициан-ұлы итальян суретшісі.Оны Венецияның ең үздік суретшісі деп мойындағанда оның жасы 30-толмаган.Ең әйгілі портреті»Қолғап киген жасөспірім» картинасында ойға шомған жас жігітті бейнелеген.
Альбрехт Дюрер -өз автопортретін 13-жасында салған.Ол өте әсершіл суретші болған.Жануар,өсімдіктерді анық ,дәл шынайы өмірді бейнелеген.
Клод Моне- француз суретшісі.Картиналарын ашық кеңістікте бейнелеген.Нақты жарық пен жай-күйді көрсету үшінол бірнеше картиналарды қатар салған.Күн сәулесі салынған картиналарында түстерді түрлерге құбылтып,,көңіл-күйді өзгертетінін байқауға болады.
Камиль Писсарро- француз суретшісі.Жас суретшілерге қол ұшын берген.Суретшілер арасында ол адалдығы мен ақкөңілдігі үшін үлкен құрметке ие болған.Ол жазақ дала,ағаштар,кішкене деревняларды бейнелеген.Бейнелеген басты «қахарманы» Париж қаласы еді.
5.Реферат.Оқушылар суретшілер жайлы дайындаған мәліметтерін айтады./Қосымша-2/
6.Сарамандық жұмыс.Тапсырма «Менің ауылым» шығармашылық жұмыс.
7.Пысықтау. Мен не білдім?
8.Бағалау.
9.Үйге тапсырма.154-161 бет.Қайталау.
ТЕСТ тапсырмалары./Қосымша-1/
1.Бейнелеу өнерінің түрлері кескіндеме
2.Бояумен орындалған шығарма мүсін
3.Ағаштан,тастан,сазбалшықтан жасалады пейзаж
4.Шығармада табиғат бейнеленсе графика,мүсін,кескіндеме,сәулет,сәндік- қолданбалы өнер
5.Түстер қандай топтарға бөлінеді шапан,тон,камзол,сәукеле,тақия т.б.
6.Олар сәулет өнері адам өміріне қажетті
ғимараттар жылы,суық
7.Ұлттық киімдер мектеп,аурухана,мәдениет үйі т.б.
8.Ресей халқының қол өнері торсық,тегене,ожау,тостаған
9.Ұлттық ыдыстар портрет
10.Егер адам бейнесі бейнеленсе Палех ыдыстары,Дымков ойыншықтары,қуыршақтар,ысқыруықтар
Суретшілер туралы./Қосымша-2/
Тициан-итальян суретшісі.Оны «кескіндемешілердің королі және корольдердің ішіндегі кескіндемеші» деп атаған.30-жасында Венецияның ең үздік суретшісі деген атқа ие болды.Император 5-ші Карл суретшінің жерге түсіп кеткен қылқаламын көтеріп «Тицианға император қызмет етсе де артық етпейді»деген екен.Оның әйгілі портретіі «Қолғап киген жасөспірім» картинасында ойға батқан жас жігітті бейнелеген. «Үй қоянын ұстаған мадонна» картинасы ғажайып шығармаларының бірі.Париждің атақты мұражайы- Луврде САҚТАЛҒАН.
[pic]
Альбрехт Дюрер-неміс суретшісі.13-жасында автопортретін салған.Ол өте әсершіл суретші еді. Жануар, өсімдік, адамдарды нақты, дәл бейнелеген.Ол картиналарында шынайы өмірді бейнелеген. 1515 жылы «Жұлдызды аспан картасында»жануарлар мен аңыз кейіпкерлерін бейнелеген.
[pic]
Клод Моне- француз суретшісі. Шығармаларында реалистік, яғни шындықты бейнелеген картиналарды салған. Картиналарын ашық кеңістікте бейнелеген. Жарықты, көңіл-күйді нақты көрсеткен. Моненің картиналарындағы күн сәулесі ондағы түстерді жүздеген түрге құбылтып,көңіл-күйді өзгертетіні байқалады. «Күннің шығуы» картинасы.
[pic]
Камиль Писсарро-француз суретшісі. Ол жас суретшілерге көп көмек берген.Ол адалдығымен ,ақкөңілдігімен үлкен құрметке ие болған. Оны жазық дала,ағаштар,кішкене деревнялар, аспандағы бұлттар қызықтырған.Қала пейзажы басты тақырыпқа айналған. Басты «қахарманы» Париж қаласы болған Өз үйінің терезесісен көше,бульвардағы шамдардың жануын ұзақ уақыт бақылаған. «Тұманды күн райы» картинасы.
[pic]