Перший урок
Від проголошення Незалежності до нової України
Мета: поглибити знання учнів про незалежну Україну та її державні символи, проаналізувати етапи здобуття українським народом державної самостійності; розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати і критично оцінювати історичні факти, робити висновки, відстоювати власну позицію; виховувати почуття патріотизму та національної гордості, любов до рідного краю, розуміння своєї причетності до подій, що відбуваються в Україні, формувати переконаність у нетлінності духовних скарбів України.
Обладнання: зображення Державних Символів України – Державного Прапора України, Державного Герба України, карта України, видання Конституції України, музичні записи Державного Гімну України та пісні Т. Петриненка «Україна». [pic]
На дошці розміщено зображення державних символів: Державного Прапора та Державного Герба України, карта України
Хід заходу
Читання напам’ять учнем уривку поезії «Любіть Україну»
Любіть Україну, як сонце любіть,
Як вітер, і травим, і води...
В годину щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну
У сні й наяву, вишневу свою Україну,
Красу її, вічно живу і нову,
І мову її солов’їну. [pic]
Слово вчителя
Дозвольте привітати вас із першим уроком вашого першого дня в школі в новому навчальному році. Його тема буде такою ж урочистою, як і цей день. Двадцять п’ять років тому, як вінець багатовікових державотворчих пошуків українців, на політичній карті світу постала незалежна Українська держава. Це був справді епохальний прорив України до нового політичного буття, який започаткував новітню сторінку історії нашого народу. [pic]
( Звучить пісня Т. Петриненка «Україна»)
Свій урок ми розпочали чудовою піснею Тараса Петриненка, у яку митець уклав свої найкращі почуття, свою синівську любов до рідної землі, до України.
Звідки ж походить назва нашої держави?
Повідомлення учня. [pic]
Слово «Україна» вперше зустрічається в літописах 1187 року, коли помер Переяславський князь Володимир Глібович: «… плакали по ньому переяславці, по ньому ж Україна много постонала».
Назва Україна у 16-17 столітті означала південну окраїну Московської держави. Замість «Україна» говорили «Мала Русь», «Малоросія». Тільки у 19 столітті із зростанням національної самосвідомості терміни «Україна» і «українці» набули широкого загально національного значення.
Слово вчителя
Шлях до самостійності наша держава пройшла нелегкий. Не дозволяли їй бути вільною могутні сусіди.
Ми з історії України знаємо, що в боротьбі за незалежність ми зобов’язані насамперед українському козацтву. Очолювали його відомі українські гетьмани і старшини. Сьогодні відроджується козацька слава, дух лицарства у генах нашого народу.
Запорізька Січ була високоморальною, істинно християнською державою у тодішньому світі. Козацтво жило за високими законами честі. Навіть настромлені на польсько-шляхетських палях, підвішені на турецьких залізних гаках за ребра козаки вмирали з іменем України на устах, яку ніжно називали ненькою
згадаймо, як помирали козаки в повісті М. Гоголя « Тарас Бульба »?
Козацька Україна, як і у колишні києво – руські часи, була прикладом Європі в області інтелекту і духовності. Відзначимо хоча б першу у світі конституцію гетьмана Пилипа Орлика ( 1710 р.) і перше « національне » українською мовою Євангеліє ( середина XVI ст.). Коли християнський світ ще молився латинською мовою, а Московія - старослов’янською, козацька Україна вже мала свій так званий Пересопницьке Євангеліє рідною мовою. Він зберігся. На цьому Євангелії присягають Президенти сучасної України.
Визначною подією на початку ХХ століття було проголошення УНР
Повідомлення учениці про створення УНР [pic]
Слово вчителя
В історії становлення незалежності і соборності України, особливе місце займає день 22 січня 1919 року, коли Директорія Української Народної Республіки проголосила Злуку всіх українських земель в єдину Українську державу. Саме цей день з′єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Української Народною Республікою прийнято відзначати як свято – День незалежності і соборності України.
24 серпня 1991 року був ухвалений Акт проголошення незалежності України і виникла нова держава — Україна. Народ України продемонстрував світові своє прагнення свободи і державності. Україна як демократична держава стала на шлях цивілізованого розвитку, і хоча попереду на неї чекають багато випробувань, українці впевнені, що зробили правильний вибір. А день проголошення незалежності — це державне свято. [pic]
Докладніше про виникнення України на руїнах СРСР розповість наступний учень.
Проведення вікторини.
А зараз ми поведемо вікторину і з’ясуємо, чи знаєте ви основні терміни, поняття, події нашої держави. Проведімо невелику вікторину.
Вікторина
1. Як називають Основний Закон України? (Конституція)
2. Які є державні символи України? (Гімн, герб, прапор)
3. Єдиним джерелом влади в правовій державі є... (народ).
4. Якою є Україна за формою державного правління? (Республіка)
5. Як називають законодавчий орган нашої держави? (Верховна Рада)
6. Коли Україна проголосила про свою незалежність? (24 серпня 1991 року)
7. Яка грошова одиниця України? (Гривня)
8. Хто був автором першої української конституції? (П. Орлик)
9. Як називається опитування населення з найважливіших питань державного життя? (Референдум)
10. Як називають основну адміністративно-територіальну одиницю України? (Область)
11. На скільки областей поділяється Україна?
12. Хто є головним командуючим збройними силами в нашій державі?
Підбиття підсумків вікторини.
Молодці, ви добре впоралися з поставленими завданнями!
Ви мали підготувати вірші про Україну. Послухаймо їх! (учні розповідають поезії напам’ять )
Наша держава відсвяткувала свій День народження, їй виповнилося 25 років. Давайте ми з вами побажаємо усього найкращого нашій іменинниці! Створимо список побажань Україні (учні на клейкому папері пишуть побажання на майбутнє державі) [pic] [pic]
Сьогодні до нас на перший урок завітали гості – військовослужбовці. Давайте послухаємо, що вони хочуть побажати нашій державі на День народження.
Слово вчителя
Україна - наша земля, наша держава, і господарями в ній є ми! Нехай безсмертний героїзм предків продовжує жити в нас, наших дітях. Де б ти не був, із ким би ти не зустрічався, що б не робив – пам’ятай, що ти вільний громадянин вільної країни. У єдності переможемо і передамо в руки наступних поколінь горду, вільну і багату Україну!