Тема: На шляху до незалежності України
Мета: ознайомити учнів з основними подіями становлення держави, стимулювати в учнів інтерес до історії України; розвивати почуття відповідальності за долю своєї держави; закріпити знання про державні символи; виховувати почуття патріотизму, національної свідомості
Обладнання: Конституція України, музичне оформлення, малюнок «Сходження України», малюнок калини.
Ми – вільні люди!
Ми, неначе, квіти,
Що виростають в полі чи гаю.
Нам цілувати небеса і вітер,
І долю мати, як вони, свою.
І буде доля, наче цвіт калини,
В розповені невипитих щедрот,
Бо є держава наша – Україна,
І є її невтрачений народ.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ.Оголошення теми, мети уроку
Слово вчителя. Діти, де б ви не жили: серед безкрайого степу чи в оточенні віковічних лісів, біля високих гір чи синього моря, у місті чи у селі – все це зветься одним словом – Україна.
Україна – це ваша Батьківщина, і ви її громадяни, бо живете на цій землі. Як наша планета є маленькою частинкою безмежного Всесвіту, так і ви є невід'ємною частинкою великого народу України.
Перегляд відеоролика «Я – Україна»
Ми пишаємося тим, що ми - українці! Сьогодні на уроці ми поговоримо про чарівну, багату, щедру, співочу, сповнену краси землю, прекраснішої від якої немає у світі. Ми помандруємо просторами нашої України і відчуємо, що ми справжні українці.
Вітчизна, Батьківщина… Україна, рідна ненька. Земля-годувальниця, земля – рідна мати… Які прекрасні ці одвічні слова! Велика, священна любов до Батьківщини жила і житиме в усіх чесних та щирих серцях.
Україна – одна з найбільших європейських держав. Її площа майже 604 тис. км2.
На території України проживає понад 110 національностей. Чисельність населення становить близько 43 млн. осіб.
На території України розташовуються Карпатські гори (Говерла – найвища гора в Україні) та Кримські гори.
Теренами України протікає близько 70 тис. річок. Найбільші з них – Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець. Найвідоміші озера: Світязь, Синевир, Ялпуг.
Нам є чим пишатися:
Україна – найбільша країна, яка знаходиться повністю в Європі;
Географічний центр Європи знаходиться неподалік містечка Рахів;
В Україні зосереджено чверть світового запасу чорнозему;
Хрещатик – найкоротша центральна вулиця Європи. Її довжина усього 1225 м;
Найдовший у світі тролейбусний маршрут 96 км з’єднує Ялту та Сімферополь;
Найглибша у світі станція метро «Арсенальна» знаходиться у Києві і сягає 105,5 м;
Українці розробили літак АН-225 «Мрія» із найбільшою у світі вантажопідйомністю;
Трембіта – найдовший музичний інструмент у світі;
Українці зробили найбільший у світі келих шампанського;
Олешківські піски – найбільша пустеля Європи, яка простягається на 160 тис.га;
Пам’ятники Т.Г.Шевченку встановлено понад у 1200 містах світу і за кількістю поступаються лише Будді.
А зараз ми перевіримо, як добре ви знаєте країну, в якій живете. До вашої уваги пропонується вікторина «Люби, вивчай свій рідний край».
Як називається країна, в якій ми живемо? (Україна)
Хто ми? Як зветься народ України? (українці)
Назвіть столицю нашої держави. (Київ)
Що означає слово «козак»? (Вершник, вільна людина.)
Найвідоміша козацька страва. (Куліш.)
Обрядовий хліб, який печуть на Великдень. (Пасха)
Найвища гора України. (Говерла)
Найвідоміший футболіст України сучасності. (Андрій Шевченко)
Грошова одиниця України. (Гривня)
Приміщення, в якому жили козаки. (Курінь)
Розписані великодні яйця. (Писанки)
Найбільша річка України (Дніпро)
Кущ – символ рідного краю (Калина)
Яке море є у твоїй місцевості? (Азовське)
На якій вулиці знаходиться твоя школа?
Найбільший морський порт України (Одеса)
Найбільший кам’яновугільний басейн України.( Донецький)
Озеро в Карпатах ( Синевир)
Найстаріший заповідник ( Асканія – Нова)
Найбільше за кількістю населення місто України ( Київ)
Кількість населення, яке проживає в межах України (приблизно 43 млн)
Кількість територіально-адміністративних областей України (24)
Слово вчителя. Діти, ви справжні українці, тому що так багато знаєте про країну, в якій живете. Але ми не зупиняємося на досягнутому,а прагнемо ще більше пізнати рідний край. Тож продовжуємо.
Зверніть увагу на епіграф нашого уроку ( учень зачитує епіграф) – ці слова В. Олійника присвячені незалежності нашої держави.
З’ясування поняття «незалежність»
[pic] [pic]
НЕЗАЛЕЖНІСТЬ
Так, тепер ми вільні, але до цього був довгий шлях. Давайте ми з вами пригадаємо весь шлях нашої держави до незалежності, пройшовши його по сходинках,які намальовані на цьому малюнку «Сходження України» (на малюнку намальовано чотири сходинки , на кожній сходинці роки, а зверху прапор і герб нашої держави, допомагають учні, які мали випереджувальне домашнє завдання)
Перша сходинка. Київська Русь ІХ-ХІ ст. була однією з найбільших й наймогутніших держав у Європі. У часи Володимира Великого вона досягла високого рівня військової могутності, економічної міці, культурного піднесення, стала в рівень з багатьма державами Європи і Близького Сходу. Пізніше Ярослав Мудрий, син Володимира, продовжував зовнішню політику свого батька. В той час Київська Русь мала дружні стосунки майже з усіма країнами Європи. Ярослава Мудрого називали «тестем Європи», тому що його дочки були дружинами королів Норвегії, Угорщини, Франції, а сини були одружені з можновладними принцесами Візантії, Польщі, Німеччини. Київська Русь відігравала політичну роль у міжнародному житті, бо захищала Європу від нападів східних кочівників.
Друга сходинка. У ході визвольної війни (1648-1657 рр.) українського народу під проводом Богдана Хмельницького створено основу для розбудови козацької держави. У ХV столітті на території Європи з'являється, хоч і ненадовго, суверенна Україна з усіма атрибутами політичної й економічної влади. А 1710 року Пилип Орлик написав конституцію, яка за демократичним змістом значно випередила тодішні правові акти європейських держав. 16 статей документа визначили демократичні засади української державності.
Третя сходинка. У новітню добу своєї історї український народ увійшов без власної держави й територіальної цілісності. Україна була поділена між двома сусідніми імперіями: Російською та Австро-Угорською.Події Першої світової війни , а також розвиток подій 1917 року в Петрограді сколихнули український народ. Реалізувавши своє одвічне прагнення до свободи ,українці створили 17 березня 1917 року Українську Центральну Раду . Вона стала центром організації українського життя, виражала інтереси всього народу. Очолив її відомий громадський діяч , історик Михайло Грушевський. Центральна Рада, виконуючи народну волю ,своїм четвертим універсалом 22 січня 1918 року перед усім світом проголосила Україну самостійною державою.
На жаль, у лиху годину відродилася українська держава , яка з самого початку опинилася в дуже скрутному становищі. Відсутність армії не дозволила боронити проголошену самостійність. 29 квітня 1918 року на засіданні Ради було ухвалено Конституцю УНР, а Михайла Грушевського обрано Президентом Української Народної Республіки. Це був останній день влади Центральної Ради, яка своєю діяльністю показала всьому світові, що є український народ, який бажає жити на своїй рідній квітучій землі в радості і достатку.
Четверта сходинка. Незважаючи на століття поневолення іншими державами,одвічною була мрія багатьох українців про незалежність своєї Вітчизни. І ось на початку 90-х років Україна домоглася самостійності, а 16 липня 1990 року Верховна Рада прийняла Декларацію про державний суверенітет України. 24 серпня 1991 року було прийнято Акт проголошення незалежності України, в якому підкреслювалося: “… продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, — виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, — здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної Української держави — України.
1 грудня 1991 р. відбулися дві події історичної ваги — понад 90% громадян, які взяли участь у Всеукраїнському референдумі, висловилися за незалежність України, водночас було обрано Президента республіки —
Л. Кравчука (понад 61% голосів). Ось як прокоментував результати референдуму американський тижневик «Тайм»: «Росія може існувати без України; Україна може існувати без Росії. Але Радянський Союз не може існувати без України. Він закінчився».
28 січня 1992 року - Верховна Рада затвердила Державний Прапор України.
19 лютого 1992 року - Верховна Рада затвердила тризуб малим Гербом України.
6 березня 2003 року - Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний Гімн України».
Слово учителя. Свої державні символи люди повинні шанувати й берегти. Про це записано у статті 65 Конституції України «Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України». Також в Основному законі сказано, що державною мовою в Україні є українська мова.
Гра «Скринька запитань» (на столі стоїть скринька, учні підходять і дістають аркуші із запитаннями та відповідають на них).
Головними державними символами України є..(Гімн, Прапор, Тризуб)
Державним Гімном України є пісня…(«Ще не вмерла України ні слава, ні воля…»)
Хто написав текст Гімну України… (Павло Чубинський)
Коли звучить Державний Гімн України?.. (Під час урочистих подій, щодня о 6 годині ранку на Українському радіо)
Державним Гербом України є…( Тризуб)
Що символізує тризуб? (Тризуб символізує волю, славу, силу)
Що символізують кольори українського прапору? (Синій – небо, жовтий – пшеничне поле)
Коли святкують День Незалежності України? (24 серпня)
Коли святкують День Конституції України? (28 червня)
Інформаційна хвилинка. Перегляд відеоматеріалу «Україні - 25»
Слово учителя. Україна прагне стати зразком демократії, соціальної справедливості та правових гарантій. Такою її можуть зробити громадяни. То ж якими вони повинні бути, що мають зробити, щоб Україна зайняла належне місце серед найкращих країн Європи? Сьогодні ми визначимо необхідні умови, що сприятимуть розквіту держави. Я пропоную вам взяти участь у тренінгу «Вчимося бути справжніми українцями».
На ватмані намальована калина, на якій не вистачає декількох китиць. Деякі грона калини незаповнені. Вам потрібно написати на її листочках власне ім’я та свої якості як громадянина і наклеїти на вільну китицю.
(Діти пишуть, клеять, утворюють китиці та коментують: «Я, _____, справжній громадянин своєї держави, тому що……).
Отже, можемо зробити висновок, що в Україні підростають достойні громадяни, адже їм притаманні такі риси як… (йде обговорення).
Ви – запорука майбутнього нашої держави, її оберіг, так як і ця калина. Від вас залежить яким буде майбутнє.
Україна потребує нашої виваженості, єдності, мудрості. Ми пишаємося нашою молоддю. Вона активна, здатна відстоювати своє майбутнє. Ми повинні поважати себе, свою державу, тоді інші країни поважатимуть нас.
Я пропоную вам закінчити речення: «Я пишаюся тим, що я українець, так як …»
ІІІ. Підсумки.
Слово учителя. Давайте помріємо…Мрія завжди красива. Мрія — стосила. Бо помножена на тисячі мрій. А отже, невмируща. А отже, всепереможна.
Сидіти і мріяти про краще можна, але у такому разі воно не настане. Можна любити Україну і втікати за кордон. Але чого варта така любов?
Не дивлячись на те, що відбувається зараз в Україні, я сподіваюсь, що майбутнє нашої держави буде створене кращими людьми, а ці люди це ви, які є патріотами нашої держави.
Я вірю, країно, ти станеш на ноги,
Махнуть золотистим крилом рушники,
І щастя затмить всі печалі й тривоги
На вічні роки і прийдешні віки!
Я бачу квітучу, щасливу країну,
Де кожна людина працює, творить,
Де можна навчатись, кохати, радіти,
Де кожна хвилина — то святості мить.
От і завершується наш урок. Сподіваюся, що тема, яку ми обговорювали сьогодні, залишить у ваших серцях безмежну любов до своєї держави і ви пишатиметеся тим, що ви – українці. Бажаю всім єдності та миру.
Список використаних джерел
Методичні рекомендації для загальноосвітніх навчальних закладів до відзначення пам’ятних дат у рамках Року Державності України, розроблені Українським інститутом національної пам’яті.
Літературний часопис «Вежа» № 2, 1996. – 190 с.
Мово рідна, слово рідне. Вірші, поеми, статті. / Ред.-упоряд. І. Бойко . – К: Веселка, 1989 . – 284 с.
Незалежність України має майже сторічну історію [Електронний ресурс] // Український інститут національної пам'яті. - Режим доступу: http://www.memory.gov.ua/news/nezalezhnist-ukraini-mae-maizhe-storichnu-istoriyu