ЖСТД ІІІ деңгейдегі балаларға арналған сабақ жоспары
( 7 – 18 жас)
(Наренбаев Нұрасыл, Махмутов Әли, Кулбаев Әділет, Ерболатова Меруерт)
Күні: 21 – 25 қыркүйек
Сабақтың тақырыбы: Отбасы.
Мақсаты: балалардың отбасы туралы білімдерін жүйелеу және анықтау. Отбасындағы рольдік қатынастармен таныстыру, отбасы мүшелерінің міндеттерімен таныстыру,сөйлемдер кұрастыруға жаттықтыру.
Түзете-дамытушылық міндеттері:
Артикуляциялық жаттығуларды меңгерту. Тыныс алуын дамыту.
Ұсақ қол моторикасын дамыту.
Ойлау қабілетін арттыру.
Сөздік қорын толықтыру.
Көрнекілік: айна, артикуляциялық жаттығулардың суреттері, отбасы суреті.
Сабақ барысы.
1.Ұйымдастыру бөлімі.
Баламен амандасу. Сабаққа психологиялық дайындық.
Негізгі бөлім.
Артикуляциялық жаттығулар орындау.
« Сағат», «Ат шауып келеді», «Алтыбақан», «Футбол».
Тыныс алу жаттығуларын орындау.
« Көбелекті гүлден ұшырамыз», « Мақта үрлеу».
Сабақ барысы:
Сурет ілінеді.
Бүгін кімдер туралы әңгімелесеміз? (Отбасы туралы)
Суреттен кімді көріп тұрсыздар?(Әке, шеше, әже, ата, бала, қыз)
Олардың бәрін бip сөзбен қалай айтамыз?
Бұл отбасында неше адам бар?
Ең үлкені кім?
Ең кiшici кім?
2. Дидактикалық ойын «Кім болып есептеледі?»
Әке мен шеше ата мен әжеге кім болады? (Ұл, қыз)
Ата мен әжеге ұл мен қыз кім болады? (Немере)
Әке мен шешеге ұл мен қыз кім болады ( Ұлы, қызы)
Ұл қызға кім болады? (аға, інi)
Қыз ұлға (aпa, қарындас)
Олардың бәpi бip отбасында тұрады , әpi жақын адамдар.
Ceнiн анаң үйде не істейді?
Әкең ше?
Ата мен әже не істейді?
Үлкендерге қалай көмектесесіңдер?
3. Тәуелдеулі зат есім жасау
Логопед шалбар, белдемше, көйлек, моншақ т.б. суреттерін қояды.
Мынау кімнң көйлегі? Апамның т.б.
4. Дидактикалық ойын «Сөйлем құрастыр»
Мама, бұл, менің, плащ. Бояуларын, мен апамның, шашып, алдым. Көлге, келді отбасы. Орындықты, портфель, ағамның, тұр. Әжем қызық, бiзгe, ертегі, оқыды. Әжем, үтіктеді, халатын, анамның. Апамның, майлады, шаңғысын, әкем.
5. Сергіту сәті
6. Сабақ қорытындысы.
I. Бекітуге арналған материал.
Отбасы құрамын білу, әже, ата, әке, шеше, қызы, аға, апа. Әке-шешесінің аты-жөнін, қызметін білу. Өз отбасы туралы әңгіме құрау.
1. Дидактикалық ойын «Кiм болып есептеледі?»
Ринолалиясы бар балаларға арналған сабақ жоспары
( 7 – 18 жас)
(Рахатов Ерхат)
Күні: 21 – 25 қыркүйек
Сабақтың тақырыбы: Отбасы.
Мақсаты: балалардың отбасы туралы білімдерін жүйелеу және анықтау. Отбасындағы рольдік қатынастармен таныстыру, отбасы мүшелерінің міндеттерімен таныстыру,сөйлемдер кұрастыруға жаттықтыру.
Түзете-дамытушылық міндеттері: мұрын және ауыз арқылы тыныс алуды үйрету, диафрагмальді тыныс алуды жетілдіру. Дауыссыз дыбыстарды анық айтуға , әңгіменің мазмүнын айтуға үйрету.
Көрнекілік: айна, артикуляциялық жаттығулардың суреттері, отбасы суреті.
Сабақ барысы.
1.Ұйымдастыру бөлімі.
Баламен амандасу. Сабаққа психологиялық дайындық.
Негізгі бөлім.
Артикуляциялық жаттығулар орындау.
« Сағат», «Ат шауып келеді», «Алтыбақан», «Футбол».
Тыныс алу жаттығуларын орындау.
« Көбелекті гүлден ұшырамыз», « Мақта үрлеу».
Ауыз қуысына арналған жаттығулар:
Тамақты шаю;
Жөтелу;
Жұтыну;
Екі ұртты тістеу;
Екі ұртты үрлеу.
Сабақ барысы:
Сурет ілінеді.
Бүгін кімдер туралы әңгімелесеміз? (Отбасы туралы)
Суреттен кімді көріп тұрсыздар?(Әке, шеше, әже, ата, бала, қыз)
Олардың бәрін бip сөзбен қалай айтамыз?
Бұл отбасында неше адам бар?
Ең үлкені кім?
Ең кiшici кім?
2. Дидактикалық ойын «Кім болып есептеледі?»
Әке мен шеше ата мен әжеге кім болады? (Ұл, қыз)
Ата мен әжеге ұл мен қыз кім болады? (Немере)
Әке мен шешеге ұл мен қыз кім болады ( Ұлы, қызы)
Ұл қызға кім болады? (аға, інi)
Қыз ұлға (aпa, қарындас)
Олардың бәpi бip отбасында тұрады , әpi жақын адамдар.
Ceнiн анаң үйде не істейді?
Әкең ше?
Ата мен әже не істейді?
Үлкендерге қалай көмектесесіңдер?
3. Тәуелдеулі зат есім жасау
Логопед шалбар, белдемше, көйлек, моншақ т.б. суреттерін қояды.
Мынау кімнң көйлегі? Апамның т.б.
4. Сергіту сәті
5. Сабақ қорытындысы.
I. Бекітуге арналған материал.
Отбасы құрамын білу, әже, ата, әке, шеше, қызы, аға, апа. Әке-шешесінің аты-жөнін, қызметін білу. Өз отбасы туралы әңгіме құрау.
1. Дидактикалық ойын «Кiм болып есептеледі?»
ЖСТД І - ІІ деңгейдегі балаларға арналған сабақ жоспары
( 7 – 18 жас)
(Тағыберген Ақниет, Қошанов Кәрім)
Күні: 21 – 25 қыркүйек
Сабақтың тақырыбы: Отбасы.
Мақсаты: балалардың отбасы туралы білімдерін жүйелеу және анықтау. Отбасындағы рольдік қатынастармен таныстыру, отбасы мүшелерінің міндеттерімен таныстыру,сөйлемдер кұрастыруға жаттықтыру.
Түзете-дамытушылық міндеттері:
Артикуляциялық жаттығуларды меңгерту. Тыныс алуын дамыту.
Ұсақ қол моторикасын дамыту.
Ойлау, есте сақтау қабілетін арттыру.
Сөздік қорын толықтыру.
Көрнекілік: айна, артикуляциялық жаттығулардың суреттері, отбасы суреті.
Сабақ барысы.
1.Ұйымдастыру бөлімі.
Баламен амандасу. Сабаққа психологиялық дайындық.
Негізгі бөлім.
Артикуляциялық жаттығулар орындау.
« Сағат», «Ат шауып келеді», «Алтыбақан», «Футбол».
Тыныс алу жаттығуларын орындау.
« Көбелекті гүлден ұшырамыз», « Мақта үрлеу».
Сабақ барысы:
Сурет ілінеді.
Бүгін кімдер туралы әңгімелесеміз? (Отбасы туралы)
Суреттен кімді көріп тұрсыздар?(Әке, шеше, әже, ата, бала, қыз)
Олардың бәрін бip сөзбен қалай айтамыз?
Бұл отбасында неше адам бар?
Ең үлкені кім?
Ең кiшici кім?
2. Дидактикалық ойын «Кім болып есептеледі?»
Әке мен шеше ата мен әжеге кім болады? (Ұл, қыз)
Ата мен әжеге ұл мен қыз кім болады? (Немере)
Әке мен шешеге ұл мен қыз кім болады ( Ұлы, қызы)
Ұл қызға кім болады? (аға, інi)
Қыз ұлға (aпa, қарындас)
Олардың бәpi бip отбасында тұрады , әpi жақын адамдар.
Ceнiн анаң үйде не істейді?
Әкең ше?
Ата мен әже не істейді?
Үлкендерге қалай көмектесесіңдер?
3. Дидактикалық ойын «Сөйлем құрастыр»
Мама, бұл, менің, плащ. Бояуларын, мен апамның, шашып, алдым. Көлге, келді отбасы. Орындықты, портфель, ағамның, тұр. Әжем қызық, бiзгe, ертегі, оқыды. Әжем, үтіктеді, халатын, анамның. Апамның, майлады, шаңғысын, әкем.
4. Сергіту сәті
5. Сабақ қорытындысы.
I. Бекітуге арналған материал.
Отбасы құрамын білу, әже, ата, әке, шеше, қызы, аға, апа. Әке-шешесінің аты-жөнін, қызметін білу. Өз отбасы туралы әңгіме құрау.
1. Дидактикалық ойын «Кiм болып есептеледі?»
ЖСТД І деңгейдегі балаларға арналған сабақ жоспары
( 7 – 18 жас)
(Жолай Жанасыл, Хамза Аружан, Итібай Еркемай, Әденов Рзабек,
Қызыл Медина)
Күні: 21 – 25 қыркүйек
Сабақтың тақырыбы: Отбасы.
Мақсаты: балалардың отбасы туралы білімдерін жүйелеу және анықтау. Отбасындағы рольдік қатынастармен таныстыру, отбасы мүшелерінің міндеттерімен таныстыру,сөйлемдер кұрастыруға жаттықтыру.
Түзете-дамытушылық міндеттері:
Артикуляциялық жаттығуларды меңгерту. Тыныс алуын дамыту.
Ұсақ қол моторикасын дамыту.
Ойлау қабілетін арттыру.
Сөздік қорын толықтыру.
Көрнекілік: айна, артикуляциялық жаттығулардың суреттері, отбасы суреті.
Сабақ барысы.
1.Ұйымдастыру бөлімі.
Баламен амандасу. Сабаққа психологиялық дайындық.
Негізгі бөлім.
Артикуляциялық жаттығулар орындау.
« Сағат», «Ат шауып келеді», «Алтыбақан», «Футбол».
Тыныс алу жаттығуларын орындау.
« Көбелекті гүлден ұшырамыз», « Мақта үрлеу».
Ұсақ қол моторикасын дамыту.
«Саусақтар сәлемдеседі» - бас бармаққа қалған саусақтарды кезектестіре тигізу. Алдымен оң қол, содан кейін сол және екі қолдың саусақтарымен бірге орындау.
Сабақ барысы:
Сурет ілінеді.
Бүгін кімдер туралы әңгімелесеміз? (Отбасы туралы)
Суреттен кімді көріп тұрсыздар?(Әке, шеше, әже, ата, бала, қыз)
Олардың бәрін бip сөзбен қалай айтамыз?
Бұл отбасында неше адам бар?
Ең үлкені кім?
Ең кiшici кім?
2. Дидактикалық ойын «Кім болып есептеледі?»
Әке мен шеше ата мен әжеге кім болады? (Ұл, қыз)
Ата мен әжеге ұл мен қыз кім болады? (Немере)
Әке мен шешеге ұл мен қыз кім болады ( Ұлы, қызы)
Ұл қызға кім болады? (аға, інi)
Қыз ұлға (aпa, қарындас)
Олардың бәpi бip отбасында тұрады , әpi жақын адамдар.
Ceнiн анаң үйде не істейді?
Әкең ше?
Ата мен әже не істейді?
Үлкендерге қалай көмектесесіңдер?
5. Сергіту сәті
6. Сабақ қорытындысы.
ЖСТД І деңгейдегі балаларға арналған сабақ жоспары
( 3 – 7 жас)
(Мырзағалиев Ертарғын, Орынбасар Нұрсұлтан, Абидуллаев Нұрбол, Жәнібекұлы Нұрислам, Қуанышбек Санжар, Әбдімәлік Архимед,
Байниязова Асылзат)
Күні: 21 – 25 қыркүйек
Сабақтың тақырыбы: Отбасы.
Мақсаты: балалардың отбасы туралы білімдерін жүйелеу және анықтау. Отбасындағы рольдік қатынастармен таныстыру, отбасы мүшелерінің міндеттерімен таныстыру,сөйлемдер кұрастыруға жаттықтыру.
Түзете-дамытушылық міндеттері:
Артикуляциялық жаттығуларды меңгерту. Тыныс алуын дамыту.
Ұсақ қол моторикасын дамыту.
Ойлау қабілетін арттыру.
Көрнекілік: айна, артикуляциялық жаттығулардың суреттері, отбасы суреті.
Сабақ барысы.
Ұйымдастыру бөлімі.
Баламен амандасу. Сабаққа психологиялық дайындық.
Сәлемдесейік иіліп,
Жылы жүзбен жымиып.
Қызығы мол сабақта
Ойнайық та күлейік.
Негізгі бөлім.
Артикуляциялық жаттығулар орындау.
« Сағат»
Жаттығудың дұрыс орындалу тәсілі: жымиып,тілді жіңішкелеп шығарып, оңға-солға қозғау, 10-15 рет орындау.
«Алтыбақан»
Жаттығудың дұрыс орындалу тәсілі: тілді жіңішкертіп,кезекпен мұрынға , иекке қарай созу, бірақ ауызды ашып ұстап тұру керек. Бұл қалыпта тілді оңға дейін санап тілді қозғалту қажет.
Тыныс алу жаттығуларын орындау.
« Көбелекті гүлден ұшырамыз», « Мақта үрлеу».
Мимикалық жаттығулар.
Көңілді көңіл күй;
Қуану;
Ренжу;
Қабақты түю;
Таң қалу.
4. Босаңсыту жаттығулары
А) Орнымыздан тұрып, қолдарымызды жоғары көтереміз және түсіреміз
Б) Тіземізді бүгіп бір отырып, бір тұрамыз.
Сабақ барысы:
Сурет ілінеді.
Бүгін кімдер туралы әңгімелесеміз? (Отбасы туралы)
Суреттен кімді көріп тұрсыздар?(Әке, шеше, әже, ата, бала, қыз)
Олардың бәрін бip сөзбен қалай айтамыз?
Бұл отбасында неше адам бар?
Өзінің отбасы туралы айтып беру.
5. « Менің Отбасым» сюжетті суретпен жұмыс.
6. Үй тапсырмасы
- Сөйлеген кезде асықпай, сөздерді буынға бөліп сөйлеуге машықтандыру.
- Босаңсыту және артикуляциялық жаттығуларды орындау.
7. Сабақ қорытындысы.