Түзету ырғағы пәнінен Ән және би тақырыбында ашық сабағы

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...




Күні, айы,жылы: 26.11.2015ж. Сағат 11-20

Сыныбы: 4 «а»

Өтілетін орны: №317 кабинет.



Сабақтың тақырыбы: « Ән және би»

Сабақтың мақсаты: 1. Балалардың білімдерін жетілдіру, әуенді тыңдай

білуге үйрету, ән ырғағын түсіну, әуен ырғағына сай

қимыл жасау, би элементтерін үйрету.

2.Оқушылардың сөздік қорын молайту, есте сақтау

қабілетін дамыту.

3. Ырғақ пәніне, әнге, биге деген қызығушылығын

арттыру, музыканы тыңдай білуге үйрету.

4.Сөздік қорын дамыту, дыбыстарын дұрыс айтуын

қадағалау.

Сабақ түрі: «Аралас»

Көрнекілігі: қима қағаз, фортепиано, ән жазылған плакат.

Сабақ барысы:

(Оқушыларбир қатар болып тұрады)

І. Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу.

-Балалар амандасыңдар

Саламатсыздар ма

-Жақсы отырыңдар

Мен орындыққа отырдым

-Қазір қандай сабақ?

Қазір ырғақ сабағы

-Біз сабақта не істейміз?

Біз сабақта билейміз, ән тыңдаймыз, ән айтамыз, ырғақты келтіреміз.

-Балалар,бүгін біз сабақта тағыда билейміз, ән айтамыз, жаттығулар жасаймыз.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Ән және би».

-Балалар біз өткен сабақта не өттік?

Ән тыңдадық.

-Дұрыс ән тыңдадық.

-Ән дегеніміз не?

Ән – ол дауысқа арналған музыкалық шығарма.

Біз бүгін:

  1. Дененге арналған жаттығулар жасаймыз.

  2. Әуендік сергіту жасаймыз.

  3. Фонетикалық жаттығу жасаймыз, ырғақты келтіреміз.

  4. Тынысқа арналған жаттығулар жасаймыз.

  5. Әндету жаттығуын айтамыз.

  6. Әнді қатесіз айтамыз.

  7. Би қимылдарын орындаймыз.

ІІ. Орнымыздан тұрамыз, қатарға тұрыңдар. (музыкамен балалар

айналып ортаға келеді)

-Қазір біз жаттығулар жасаймыз.

-Денені тік ұстаймыз. 1,2,3,4- ке санаймыз.

-Келесі жаттығу .......

-Азамат сен не істедің?

Мен жаттығу жасадым.

-Сендер не істедіңдер?

Біз жаттығу жасадық?

-Жарайсыңдар, орнымызға тұрамыз.

III. Әуендік сергіту.

-Әуенмен бірге орындаймыз.

IV. Қазір дыбыстарды анық және дұрыс айтамыз.

ТА-ТА ТИТИ-ТА

ТУ-ТА ТА-ТИТИ

ТИ-ТА

ТА-ТА



тити-ТА, ТА-тата

тити-ТА, ТА-тата

дом-бы-ра, Ай-да-на

-Ырғақты келтіреміз.

-Ақниет тақтаға кел.

-Тағы бір тыңдап ал.

тити- ТА (оқушылар қайталайды)

-Ырғақты сал. (оқушы ырғақты тақтаға салады)

ІІ І

-Бәріміз бірге: ІІ І – тити-ТА

-Жарайсыңдар, дұрыс.

-Балалар біз не істедік?

Біз фонетикалық жаттығу жасадық.

-Тағы не істедік?

Ырғақты келтірдік.

V. Тынысқа арналған жаттығулар.

1. Қолды кеудеге қойып терең демаламыз. (мұғаліммен бірге)

2. Қолды алға қойып бірден демаламыз

3.Қолды алға қойып жәй демаламыз.

VI. Әндету жаттығуы. (мұғаліммен бірге)

Ма-мо-му

Ла-ло-лу

Да-до-ду

Та-то-ту

VII. Әнді қатесіз, анық айту (мұғаліммен бірге орындау)

Ән «Орманда»

Міне, қандай жапырақ

Айналады күледі

Міне, қандай жапырақ

Балаларда бар.



Міне, қандай көбелек

Айналады, ұшады

Міне, қандай өрмекші

Ою-өрнек салады.

-Балалар біз қандай ән орындадық?

-Ән қалай аталады?

Біз «Орманда» әнін айттық.

-Жарайсындар.

VIII.Би қимылдарын орындау.

Би дегеніміз-аяққа, қолға, денеге арналған музыкалық шығарма. (мұғаліммен бірге орындау)

Оқушылар айна алдына барып тұрады. Мұғаліммен бірге би қимылдарын жасайды.

1,2,3,4 1,2,3,4 – ке санаймыз.

1.Полька

2.Вальс (би элементтері)

-Өте жақсы, сендер жақсы биледіңдер.

ІХ. –Біз бүгін не істедік?

Биледік, жаттығулар жасадық, ән айттық.

-Тағы да не істедіңдер?

Ырғақты көрсеттік.

-Жарайсыңдар.

Х. Бағалау.

Үйге тапсырма. Әнді жатқа айту, би қимылдарын қайталау.

-Сау болыңыздар.