Урок з математики у 5 класі за темою Додавання і віднімання натуральних чисел

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


ТЕМА. Додавання і віднімання натуральних чисел.


Мета: узагальнити і систематизувати знання та вміння учнів з теми; закріпити навички розв’язувати задачі і вправи на додавання та віднімання натуральних чисел; розвивати навички обчислювальної техніки, усної лічби; розвивати уважність, кмітливість, навички логічного мислення; виховувати активність, наполегливість, працьовитість, а також виховувати почуття патріотизму, гордості, любові до рідної України, поваги до її національної символіки.


Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.


Обладнання: плакат «Державні символи України”, Конституція України, копії Державного прапора, магнітофон, касета с записом Державного гімну, таблиці.

Хід уроку:


І. Організаційний момент. Вступне слово вчителя.

Мені хотілось би розпочати наш урок зі слів Ярема Гояна: „Ми вічно були на цій Богом даній землі як народ, і рідне небо хай пошле нам силу для життя. Немає на світі кращого неба, ніж небо України. Подивимося на своє небо і думкою полиньмо до сонця і зірок, і тоді відкриється нам на зелено-голубому лику планети край, що нагадує собою серце, - Україна! Ні, як немає кращого неба, ніж небо України, так і немає кращої землі, ніж наша Україна...”

Сьогодні ми з вами проведемо незвичайний урок: розв’язуючи звичайні математичні вправи, ми будемо говорити про нашу славну і прекрасну Україну, про її державні символи бо кожен громадянин, патріот своєї держави повинен знати і поважати їх.


ІІ. Актуалізація опорних знань.

Насамперед для того, щоб успішно розв’язати всі вправи, які будуть вам запропоновані на уроці, давайте повторимо деякі теоретичні питання.

Питання класу:

  1. Які дії з натуральними числами ви знаєте?

  2. Назвіть компоненти додавання, віднімання.

  3. Які вам відомі властивості додавання? Сформулюйте їх.

  4. Сформулюйте правило віднімання суми двох доданків від числа, числа від суми двох доданків.

  5. Як знайти невідомий доданок, зменшуване, від’ємник?


ІІІ. Розв’язування вправ.

1. Усні вправи.

Україно! Дуже довгий і тернистий шлях пройшла наша держава до своєї незалежності. Обчислив значення виразі у таблиці, ми з вами дізнаємося дату, коли була проголошена незалежність України:


Так, незалежність України проголосили 24 серпня 1991 року. Скільки років назад це сталося?(учні усно обчислюють і відповідають)

Основи державного устрою, основні права і обов’язки громадян закріплені у Основному Законі України – Конституції. Вона лежіть у кожного з вас на парті. Сьогодні на уроці ми не одноразово будемо звертатися до неї. Виконавши наступне завдання, ми дізнаємося, коли Верховна Рада України прийняла Конституцію:


Вірно. Конституція України була прийнята 28 червня 1996 року на п’ятій сесії Верховної Ради.

2. Письмові вправи.

Кожна держава має свої символи. Державні символи України закріплені у 20 статті нині діючої Конституції. Знайдемо і прочитаємо перший абзац цієї статті.(Один з учнів зачитує). Так, державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.

Державний прапор – це своєрідна візитна картка країни. Державний прапор постійно майорить над будинком Верховної Ради, резиденцією Президента України, над будинками обласних, міських, районних та селищних рад, над представництвами нашої держави у країнах світу. Давайте ми з вами повернемося до 20 статті Конституції і прочитаємо її другий абзац (учні читають). Що собою представляє державний прапор України?(учні відповідають). Так, вірно. Український державний прапор – це прямокутне полотнище з двох рівних смуг синього і жовтого кольорів. Поєднання цих кольорів можна пояснити багатозначно. А яке найпоширеніше тлумачення?(коротке повідомлення одного з учнів).

Завдання 1. У кожного з вас на парті лежить маленька копія прапора. Виміряйте її довжину і ширину та знайдіть периметр.

Своєрідною емблемою будь-якої держави є її герб. Має свій власний герб і Україна. У вже нам відомій 20 статті Конституції написано, що головним елемента великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого – тризуб(малий Державний Герб України).Тризуб ми можемо побачити на печатках, грошових знаках, деяких документах.

Виконавши наступні завдання ми з вами дізнаємося коли Верховна Рада затвердила тризуб як Малий герб України.

Завдання 2. Знайдіть значення виразу 217+2х+5х-х-240, якщо х=7.

Завдання 3. Розв’яжіть рівняння: а) 7у+4у+8-4=4; б)7у-3у-2=6.

Завдання 4. Обчисліть: 391126-389134.

Добре. Ви вірно виконали ці завдання. І тепер ми з вами знаємо, що 19 лютого 1992 року Верховна Рада України постановою „Про Державний герб України” затвердила тризуб як Малий герб України, вважаючи його головним елементом Великого герба. І з цього дня тризуб став офіційною емблемою України. А яка ж в нього історія?(коротке повідомлення одного з учнів).

Ще одним державним символом України є гімн. Гімн – це не просто пісня, це історія визвольної боротьби українського народу, це шлях до омріяної незалежності. Гімн – це пісня справжнього патріота, який вірить у славне минуле і світле майбутнє нашої держави – України.

Звучить гімн України, учні стоячи, притуливши руку до серця слухають його.

Слова гімну були написані ще у 1863 році, а актуальні вони навіть і зараз. Так і хочеться вигукнути на весь світ: „Ще не вмерла Україна... Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля”. Ці слова були покладені на музику. Скориставшись 20 статтею Конституції, знайдіть хто з українських композиторів це зробив(учні відповідають).Так, вірно. Це Михайло Вербицький.

Діти, а хто з вас знає прізвище автора слів гімну? Виконаємо наступні завдання і дізнаємося про це.

Завдання 5. Деякі букви у таблиці шифрограми вже записані, розв’яжіть рівняння, запишіть знайдені корені під відповідними їм цифрами у табличках і дізнайтесь прізвища автора гімну.

  1. 22у+у+10=56; у = Н;

  2. 3703+(2000-х)=5601; х = Б;

  3. 7z+6z-10=1303; z = Ч;

  4. (у-164)+308=500; у = К;

  5. 643-(581-b)=292; b = С.


Вірно. Автор гімну Павло Платонович Чубинський – відомий український поет, фольклорист, етнограф і науковець.


IV. Підсумок уроку. Заключне слово учителя.

Сьогодні на уроці ми з вами повторили дії додавання і віднімання натуральних чисел, а також поговорили про державні символи України.

Закінчуючи наш сьогоднішній урок, мені хотілось би сказати вам ще раз, що державні символи – це святині держави, і ми з вами, як патріоти своєї України, повинні знати їх, як щирі українці - поважати їх.

Діти, памятайте слова з вірша Д. Павличко:

...Всі народи рівні. А земля

Там найкраща, де вродився ти.

Виростай, дитино, й памятай:

Батьківщина – то найкращий край!


V. Оцінювання роботи учнів на уроці.


VI. Домашнє завдання.