Математикадан Қарама-қарсы сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар туралы түсінік

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Класс

6 «А», «Г»

Сабақтың тақырыбы:

Қарама-қарсы сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар туралы түсінік.  

Сабақтың мақсаты:


Оқушыларға қарама-қарсы сандар, бүтін және рационал сандар туралы

біліктілігін арттыру. Сын тұрғысынан ойлап, өз бетімен қорытынды шығару, ойларын

ашық айту, ойлау, есте сақтау, тапқырлық қабілеттерін  дамыту.

Күтілетін нәтиже:


Берілген санға қарама-қарсы санды табуды, натурал сандар жиыны  бүтін сандар

жиынының ішкі жиыны екенін Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескіндеуді, 

Матемтикалық тілде сөйлеу дағдысы қалыптасады және ойлау, есте сақтау,

байқағыштық, тапқырлық қабілеттері дамиды.

Сабақтың түйінді идеялары:


Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын және танымдық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың әдіс-тәсілдері:


сұрақ-жауап, топтық жұмыс, ой қозғау,миға шабуыл.

Негізгі дерек көздер:


Интербелсенді тақта, плакат, маркер, конфеттер.

Уақыты

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

2 мин

Кіріспе

Сәлемдесу. Оқушыларды түрлі-түсті конфеттермен топқа бөлеміз.

Сәлемдесу.Топ мүшелері түрлі конфеттер арқылы бөлінеді.

Топқа бөлу

3 мин



Қызығушылықты ояту

Миға шабуыл.

1Екі санның бөліндісі қалай аталады?

2. Натурал сандар жиыны N қандай жиынға жатады?

3. Санақ басы болатын О нүктесінің координатасы неге тең?

4. Координаталық түзу бойында оң сандар қай бағытта кескінделеді?

5. Пропорция дегеніміз……?

Оқушылар жарыса отырып жауап береді.

Эстафета

10 мин







10 мин




10 мин

Негізгі бөлім

(мағынаны тану)














Жаңа сабақты меңгерту мақсатында мәтінді өз бетінше оқуға тапсырылады.

Қандай сандар қарама-қарсы сандар деп аталады?

Қандай сандар бүтін сандар жиынын құрайды?

Қандай сандар рационал сандар деп аталады?



Оқулықпен жұмыс.

Есептер шығару.(көне оқулықтан)

329 №332№334 №335



Постермен жұмыс.

І-топ. Оқушы

ІІ-топ. Табиғат

ІІІ-топ. Медицинада

ІV-топ. Спортта

Оқушылар топ мүшелерімен бірлесіп, жауап береді.

Қарама-қарсы сандар, бүтін сандар, рационал сандардың мағынасын ашады.







Жұмыс дәптерлеріне орындайды, өзара бағалайды.



Бар ойларын плакат бетіне түсіреді.


Топтық жұмыс,

ой қозғау,

сұрақ-жауап, көшбасшылық







Өзара бағалау, жұптық жұмыс



Постермен жұмыс.


3 мин

Сергіту сәту

«Цифрлар жиыны»

Оқушылар дене қимылдарымен цифрларды бейнелейді.


3 мин

Қорытынды бөлім

(рефлексия)



Бүгінгі сабақ бойынша

оқушы үні.

Оқушылар өз ойларын жеке айтады.

Жинақтау

2 мин

Үйге тапсырма

341 №342 (көне оқулықтан)

Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазады.


2 мин

Бағалау

Критериалдық бағалау жүйесі бойынша оқушыларға ескерте отырып бағалайды.

Тыңдайды, қателіктерін ескеріп, ұғынады.